Jak wskazuje analityk Samuel Thomas z londyńskiej firmy zarządzającej Schroders, na świecie rośnie poparcie dla energii jądrowej. Jeśli obecne zobowiązania rządzących zostaną zrealizowane, to w najbliżej dekadzie na całym świecie powstaną setki nowych reaktorów wytwarzających prąd. Liczba planowanych inwestycji jest rekordowa.
Czytaj więcej
Gdy rosyjskie giganty gazowe i naftowe tracą przez sankcje swoją globalną pozycję, to Rosatom wci...
– Pięć największych gospodarek - Stany Zjednoczone, Indie, Wielka Brytania, Japonia i Chiny - które zaplanowały w przeciągu najbliższych 15 lat budowę co najmniej 150 nowych reaktorów jądrowych – ogłosiło cele znacznego zwiększenia potencjału jądrowego. Nawet w Niemczech sprzeciw wobec energii jądrowej słabnie – mówi Samuel Thomas, cytowany w analizie perspektyw rynku energetyki jądrowej Schroders nadesłanej do „Rzeczpospolitej”.
Energia jądrowa wpisuje się w ekologiczne trendy
Według danych Światowego Stowarzyszenia Jądrowego plany związane z nowymi reaktorami obejmują 58 w budowie, 103 planowane i 325 proponowanych. Ma to pozwolić na wytworzenie 65 899 MW energii jądrowej. Jest to najwyższa wartość, jaką branża widziała od 2015 r. W Polsce rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora planowane jest na 2026 rok, a jego uruchomienie w 2033. Narastające co roku gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie, susze, pożary, ulewy, tornada, huragany itp, coraz dobitniej uświadamiają zagrożenia dla świata.
Czytaj więcej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej moduł...