Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 10:42 Publikacja: 05.06.2023 03:00
Mateusza Bergera zastąpi w fotelu pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Odchodzący ze stanowiska Mateusz Berger w kręgach osób odpowiedzialnych za realizację polskiego programu atomowego ma opinię bardzo sprawnego menedżera. – Położył podwaliny pod program budowy elektrowni jądrowej: analizy i prace były w drodze od kilku lat, ale odkąd objął stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przygotowania ruszyły z impetem – mówi „Rzeczpospolitej” osoba znająca kulisy prac.
Rzeczywiście, mniej więcej dziesięć minionych miesięcy to szereg konkretnych decyzji, które wyznaczały drogę od luźnej idei do konkretnego projektu: jesienią ubiegłego roku rząd zdecydował się na technologię AP-1000 amerykańskiej firmy Westinghouse, w ślad za tym poszły pierwsze umowy określające ramy współpracy, wybrano też wykonawcę całego projektu, amerykańską firmę Bechtel. Podpisana w maju umowa, dotycząca konsorcjum projektowego i usług inżynierskich, określa główne zasady współpracy między stronami, czyli – w zasadzie – symbolicznie zamyka etap przygotowań do realizacji projektu. Dosłownie na finiszu, w ostatni wtorek, rząd przyjął też uchwałę „w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa”, która ma otwierać drogę dostępu do finansowania rzędu 60 mld złotych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jak wynika z projektu aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej dwie preferowane lokalizacje pod drugą...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Po około roku starań prorosyjskich władz Węgier, Biały Dom miał znieść sankcje, które zablokowały rozbudowę prze...
Były prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Polskiej Grupy Energetycznej, a także norweskiej spółki PGNiG (Orlen) z...
Ministerstwo Przemysłu skierowało do konsultacji publicznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizac...
W zarządzie spółki, która odpowiada za realizacje projektu jądrowego w Polsce, dojdzie do zmian. Do rządowej spó...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas