Afera z manipulacją akcjami Będzina. W tle inwestycja Orlenu. Morawiecki reaguje

Wyjaśniają się powody zagadkowego wzrostu kursu akcji Elektrociepłowni Będzin. Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze wczoraj wypowiadała się na ten temat ogólnie. Dziś "wnikliwie wyjaśnia" wszystkie okoliczności sprawy. Orlen, z którym Będzin miał prowadzić atomowe rozmowy wycofał się jednak ze wstępnej umowy.

Aktualizacja: 22.06.2023 11:48 Publikacja: 22.06.2023 10:03

Afera z manipulacją akcjami Będzina. W tle inwestycja Orlenu. Morawiecki reaguje

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Od początku maja 2023 r. akcje EC Będzin bardzo mocno drożały, po kilka – kilkanaście procent w trakcie sesji. Na początku czerwca były to już skoki nawet o kilkadziesiąt procent. Spółka po raportach kwartalnych, które wskazywały na straty (70,5 mln zł za I kw. 2023 r.), nic więcej nie mówiła. Mimo to w ciągu ostatniego miesiąca akcje EC Będzin zdrożały o 866 proc., a w ciągu ostatniego półrocza aż o 1349 proc.

Czytaj więcej

Orlen i Synthos starają się o decyzję środowiskową dla małego atomu

Miał być mały atom

Zapytaliśmy spółkę o plany inwestycyjne na początku czerwca. – Podejmujemy działania przy budowie bezemisyjnej i ekologicznej instalacji termicznego przetwarzania paliw alternatywnych (RDF). Uruchomiliśmy procedury i czekamy na decyzje organów administracyjnych. Równolegle analizujemy możliwości zastosowania innych technologii bezemisyjnych instalacji energetyczno-ciepłowniczych. Źródła ich finansowania różnią się w zależności od analizowanego projektu – odpowiedziała nam spółka kilka dni temu. Wówczas o planach rozwoju małego atomu firma nic nie mówiła.

Jednocześnie od kilku miesięcy swoje udziały w spółce zwiększał największy posiadacz akcji firmy, Grupa Altum. Ma ona już 45 proc. udziałów. Jej prezes Przemysław Bałdyga w rozmowie z „Parkietem” podkreśla duże możliwości dla rozwoju EC Będzin, a także jej spółek zależnych. – Grupa Altum dostrzega jej strategiczny charakter i znaczący udział w rynku energii i ciepła. Nasze plany inwestycyjne w jej akcje mają charakter długoterminowy. Według naszej oceny aktywa i potencjał grupy kapitałowej EC Będzin znacząco przewyższają jej zobowiązania, a szans i silnych stron jest zdecydowanie więcej niż ewentualnych zagrożeń – mówił nam kilka dni temu prezes.

Czytaj więcej

Mały atom w polskich miastach. Są wnioski o zgodę rządu

Poszukiwanie przyczyn takiego wzrostu wartości akcji zakończyło się wieczorem 21 czerwca. Zarząd Elektrociepłowni Będzin przekazał w raporcie giełdowym, że podpisał umowę o zachowaniu poufności w sprawie prowadzonych rozmów z Orlen Synthos Green Energy (atomowa spółka Orlenu i Synthosu) na temat możliwości współpracy w zakresie możliwości realizacji inwestycji w mały modułowy reaktor jądrowy (SMR). „Umowa dotyczy rozpoczęcia przez strony rozmów oraz wymiany informacji w sprawie podjęcia potencjalnej współpracy w zakresie możliwości realizacji inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach znajdujących się w posiadaniu spółek zależnych od EC Będzin” - czytamy w komunikacie.

Spółka podkreśla, że zawarcie umowy stanowi dopiero początek rozmów pomiędzy stronami dotyczących projektu i docelowa struktura współpracy, forma jak i warunki realizacji projektu nie są przez strony ustalone. „W szczególności umowa nie zobowiązuje żadnej ze stron do realizacji Projektu ani prowadzenia rozmów w celu jego realizacji. Strony nie podjęły dotychczas żadnych ustaleń dotyczących komercyjnych założeń projektu. Ponadto, realizacja może nie być możliwa z przyczyn niezależnych od Stron, w szczególności z powodu braku spełnienia warunków koniecznych dla lokalizacji potencjalnej inwestycji.” – studzi nastroje komunikat.

Orlen wycofuje się z porozumienia

Ostatecznie jednak Orlen wycofał się z tego porozumienia. "Orlen Synthos Green Energy oświadcza, iż nie planuje współpracy z EC Będzin S.A., zaś przedmiotowa umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia  kryteriów posiadanej lokalizacji." - czytamy w stanowisku wysłanym redakcji. 

Czytaj więcej

Rządowa agencja wesprze finansowo mały atom Orlenu i Synthosu

Pytania o wzrost kursu Będzina

Komunikat o rozwoju małego atomu pojawił się teraz, jednak akcje spółki drożały od miesięcy. Zapytaliśmy Komisję Nadzoru Finansowego o stanowisko w tej sprawie jeszcze przed publikacją raportu dotyczącego SMR.

„Urząd UKNF nie jest uprawniony do poddawania publicznej analizie i ocenie notowań konkretnych spółek, nie jest też uprawniony do informowania o podejmowanych wobec nich ewentualnych działaniach nadzorczych. Urząd KNF na bieżąco monitoruje prawidłowość wypełniania obowiązków informacyjnych przez emitentów, w tym w szczególności w zakresie rozporządzenia MAR, ustawy o ofercie publicznej oraz możliwości potencjalnej manipulacji kursem lub wykorzystania informacji poufnych. Monitoring ten dotyczy także spółki EC Będzin” – odpowiedział na nasze pytania rzecznik tej instytucji Jacek Barszczewski jeszcze w środę 21 czerwca, przed publikacją raportu spółki. 

Rano 22 czerwca KNF zmienił ton w tej sprawie na bardziej zdecydowany. Instytucja podkreśla, że zachowanie notowań spółki EC Będzin, jak w każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania informacji poufnych lub potencjalnej manipulacji, jest poddawane przez UKNF wnikliwej analizie.

„Nadzór podejmuje w takich sytuacjach szereg czynności wyjaśniających, a w przypadku uzasadnionego podejrzenia wykorzystania informacji poufnych lub manipulacji, kieruje stosowne zawiadomienia do organów ścigania. Nadzór zawsze dąży do tego, aby w maksymalnym zakresie informować szeroki rynek o efektach działań nadzorczych” – czytamy w opublikowanym przez rzecznika stanowisku.

„Możliwość przekazywania do publicznej wiadomości informacji na temat działań nadzoru jest w tego typu sytuacjach ściśle uregulowana przepisami prawa, a także uzależniona od okoliczności danej sprawy, przede wszystkim takich, jak dobro działań prowadzonych na dalszym etapie przez organy ścigania.” – podkreśla Barszczewski, odnosząc się w ten sposób poniekąd do głosów i pytań o przejrzystość dobiegających z rynku. Zmianę tonu w zaledwie dzień widać także w kolejnym zdaniu. „UKNF z pełną stanowczością wykorzystuje posiadane narzędzia do wnikliwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy spółki EC Będzin, kierując się dobrem polskiego rynku kapitałowego i wszystkich uczestników rynku.” – kończy rzecznik.

Jest stanowisko premiera 

Dodatkowym czynnikiem motywującym ma być także interwencja samego szefa rządu. "W związku z wątpliwościami ws. akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków." - napisał na Twiterze Mateusz Morawiecki. 

Od początku maja 2023 r. akcje EC Będzin bardzo mocno drożały, po kilka – kilkanaście procent w trakcie sesji. Na początku czerwca były to już skoki nawet o kilkadziesiąt procent. Spółka po raportach kwartalnych, które wskazywały na straty (70,5 mln zł za I kw. 2023 r.), nic więcej nie mówiła. Mimo to w ciągu ostatniego miesiąca akcje EC Będzin zdrożały o 866 proc., a w ciągu ostatniego półrocza aż o 1349 proc.

Pozostało 93% artykułu
Materiał Promocyjny
Atom ważny dla nowoczesnej gospodarki
Atom
Lepiej późno niż później. W Choczewie trwają prace nad elektrownią jądrową
Atom
Francuzi kuszą polski rząd. Stanęli do wyścigu po polski atom
Atom
Kiedy aktualizacja polskiego programu jądrowego? Padają sprzeczne daty
Atom
Brytyjczycy włączają się w wyścig po mały atom w Polsce