Według IEA (Międzynarodowa Agencja Energetyczna) Amerykanie kupili w minionym roku w Rosji 4,78 mln funtów ekwiwalentu U3O8 (oktatlenek triuuranu - najpopularniejsza stała forma uranu, bezpieczna w transporcie). Zdaniem analityków, cytowanych przez Kommersanta, spadek dostaw o 24 proc. mógł wynikać z gwałtownego wzrostu cen i specyfiki harmonogramów wysyłek dla kontraktów długoterminowych, a nie z rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Kraje Europy Wschodniej chcą od 2025 roku kupować potrzebny im uran w Kazachstanie, a nie w Rosji. To kolejnym krok do uwolnienia się Wspólnoty od zależności od surowców rosyjskich. To samo planują elektrownie z USA.
Uciec od uranu z Rosji
Ceny uranu w 2022 roku wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu lat. Rosja pozostała liderem w dostarczaniu usług wzbogacania uranu dla amerykańskich elektrowni atomowych. Ze względu na zagrożenia geopolityczne zachodni odbiorcy próbują jednak uciec od rosyjskich dostaw, co utrudnia fakt, że istniejące moce przerobowe są już w pełni obciążone.
Uran jest używany do produkcji paliwa dla elektrowni jądrowych. Stany Zjednoczone mają 93 bloki o mocy około 96 GW. W 2022 roku wyprodukowały one 18,2 proc. zużytego w USA prądu.
Udział Rosji w amerykańskim rynku uranu spadł, bo amerykańscy konsumenci generalnie ograniczyli zakupy. Całkowite zakupy uranu w USA (łącznie z produkcją krajową) zmniejszyły się o 13 proc. r/r, do 40,5 mln funtów ekwiwalentu U3O8 (23,5 mln funtów uranu naturalnego, 8 mln funtów UF6 - sześciofluorek uranu i około 9 mln funtów wzbogaconego uranu). Udział surowca rosyjskiego w 2022 roku wyniósł 11,7 proc. wobec 13 proc. w 2021 roku.