Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w obecności ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego oraz pełnomocnika polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotra Naimskiego, 25 kwietnia w Warszawie zostanie podpisane porozumienie między 12 polskimi firmami a amerykańskim Bechtelem ws. kooperacji przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Wybór partnera ma nastąpić późnym latem/wczesną jesienią. W szranki o kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce stanęli Francuzi z EDF oraz Koreańczycy z KHNP. Obie firmy złożyły już oferty stronie polskiej. Na taką propozycję, rząd w Warszawie czeka jeszcze od amerykańskiej firmy Westinghouse. Oferta ma pojawić się w połowie roku.

W międzyczasie firmy amerykańskie zacieśniają współpracę z polskimi dostawcami i poddostawcami, które mogą partycypować przy budowie elektrowni jądrowej. Pod koniec stycznia br., Westinghouse podpisał memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce. Wówczas chodziło o Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostal Kraków, OMIS, GP Baltic, Protea Group, Polimex Mostostal, Fogo, Zarmen Group. Podobne porozumienie w formie listów intencyjnych z 12 firmami ma podpisać 25 kwietnia amerykański partner Westinghouse’a, firma Bechtel. Lista firm jest utrzymywana w tajemnicy, ale wiemy, że może ona nieco różnić się od tego, z którymi podpisywał porozumienie Westinghouse.

Ta firma przewiduje, że ponad połowa wartości bloku z reaktorem AP1000 może pochodzić z Polski. Jak ocenia, aby spełnić harmonogram polskiego programu jądrowego, roboty w miejscu przyszłej polskiej elektrowni powinny ruszyć w 2028 r. Bechtel i Westinghouse Electric Company, ogłosiły w 2021 r., że utworzyły zespół, który będzie realizował projekty budowy nowych elektrowni jądrowych w Polsce. Westinghouse i Bechtel kończą obecnie budowę bloków jądrowych AP1000 w elektrowni Vogtle w stanie Georgia w USA. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej i Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej.

Czytaj więcej

Koreańczycy przedstawili Polsce atomową ofertę