Zanieczyszczone powietrze jest groźne dla zdrowia, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Polski sektor energetyczny dostrzega ten problem i stara się mu przeciwdziałać. W tym celu zainicjował kampanię „Energetyka kocha czyste powietrze” i przygotował raport o tym samym tytule, który wskazuje główne przyczyny powstawania smogu.
Z naszych analiz wynika, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja, powstająca głównie w wyniku spalania złej jakości paliw stałych w piecach domowych starej generacji. W miastach takich jak Rzeszów, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, problem smogu trzeba rozwiązywać systemowo, a sektor energetyczny ma tu ogromną rolę do odegrania – mówi Maciej Kość, Dyrektor Biura PKEE w Warszawie.
Od kilkunastu lat branża energetyczna w Polsce przechodzi głęboką transformację. Jedną z głównych sił napędowych tego procesu jest dążenie do ochrony ludzkiego zdrowia oraz środowiska naturalnego. W ostatnim czasie energetyka zawodowa zredukowała emisję wielu związków, w tym również tych najgroźniejszych dla człowieka. Polskie przedsiębiorstwa z tego sektora realizują też kampanie edukujące społeczeństwo w zakresie sposobów na poprawę jakości powietrza. Jednym z przykładów takich działań są debaty, takie jak „Rzeszów kocha czyste powietrze”.
Poprawa jakości powietrza jest możliwa. Na Podkarpaciu jednym ze sposobów na ograniczenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery mogą być np. taryfy antysmogowe. W trakcie naszej najbliższej debaty chcemy przedstawić lokalnej społeczności różne rozwiązania, które pomogą oczyścić powietrze w regionie i wpłyną na zmniejszenie ubóstwa energetycznego – zapowiada dr Janusz Zyśk, ekspert PKEE, który współtworzył raport „Energetyka kocha czyste powietrze”.
Mieszkańcy, którzy wezmą udział w debacie „Rzeszów kocha czyste powietrze”, będą mieli okazję do rozmowy z ekspertami i zadania im pytań m.in. na temat przyczyn powstawania smogu. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele lokalnego dostawcy energii i ciepła – PGE S.A. Nie zabraknie też przedstawicieli władz regionu, którzy powiedzą jak walczą o czyste powietrze na Podkarpaciu.