Jesień węgla w Polsce. Tak mało energii z węgla jeszcze nie produkowaliśmy

Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło w tym roku względem poprzedniego o 1,83 proc. do 125,26 TWh licząc od stycznia do września. Jednocześnie udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej był w tym okresie najniższy w historii i wynosił ok. 61 proc. Rekordowy był także wrzesień.

Publikacja: 30.10.2024 08:06

Elektrownia Jaworzno

Elektrownia Jaworzno

Foto: Bartłomiej Sawicki

Jak wynika z co miesięcznych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej ogółem wzrosła o 3,42 proc. rok do roku do 123 TWh patrząc na dale za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku. 

Schyłek węgla kamiennego

W okresie styczeń-wrzesień 2024 r. w elektrowniach konwencjonalnych wyprodukowano 49,47 TWh energii elektrycznej z węgla kamiennego (spadek o 10,37 proc. rok do roku), 26,56 TWh z węgla brunatnego (wzrost o 3,48 proc. rok do roku) i 11,52 TWh w elektrowniach gazowych (wzrost o 21,47 proc.), w elektrowniach wiatrowych – 17,55 TWh (wzrost o 24,74 proc. rok do roku), zaś w innych odnawialnych (głównie fotowoltaika) – 15,37 TWh (wzrost o 30,45 proc.).

Czytaj więcej

Nawet blisko pół biliona na transformację energetyczną polskiego ciepłownictwa

Oznacza to, że z węgla kamiennego w tym okresie wyprodukowaliśmy 40 proc. energii, z węgla brunatnego 21,6 proc., z wiatru 14,3 proc., ze słońca 12,5 proc., a z gazu 9,4 proc. Pozostałe 2 proc. to elektrownie wodne. 

Cenowe okienko dla węgla brunatnego 

Warto wyjaśnić, że wzrost produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego wynika z niższych niż przed rokiem cen uprawień do emisji CO2. Koszty paliwa są relatywnie niskie (elektrownie są ulokowane w sąsiedztwie kopalń węgla brunatnego), a przy niższych cenach uprawień do emisji CO2 spalanie tego paliwa może być bardziej opłacalne niż spalanie węgla kamiennego, gdzie poza kosztami zakupu uprawnień do emisji CO2 dochodzącą koszty pozyskania paliwa, wyższe niż w przypadku węgla brunatnego. Ceny uprawień do emisji CO2 kosztują obecnie wedle stanu na koniec października na poziomie ponad 66 euro za tonę. Rok wcześniej było to ok. 82 euro. 

Czytaj więcej

Rząd nie ma pieniędzy na dalsze mrożenie cen prądu. Będzie tylko na osłony?

Rekordowy wrzesień 

Patrząc procentowo na udział danych źródeł w produkcji energii elektrycznej łatwo dostrzec słabnącą rolę węgla. Wciąż to z węgla kamiennego produkujemy najwięcej energii bo we wrześniu było to 35,36 proc.,  Jednak rok wcześniej było to 49 proc. Odnotowano więc blisko 15 proc. spadek rok do roku. Fakt ten odnotował także minister finansów Andrzej Domański. - Transformacja energetyczna przyspiesza, ale przed nami jeszcze długa droga. Polska gospodarka potrzebuje taniej i stabilnej energii – skomentował te dane minister. 

  Na drugim miejscu w poprzednim miesiącu był węgiel brunatny z udziałem rzędu 22,12 proc. Energetyka wiatrowa stanowiła zaś 17 proc., produkowanej energii, fotowoltaika 13,22 proc., elektrownie gazowe 11 proc,. a elektrownie wodne 1,25 proc.

Jak wynika z co miesięcznych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych produkcja energii elektrycznej ogółem wzrosła o 3,42 proc. rok do roku do 123 TWh patrząc na dale za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku. 

Schyłek węgla kamiennego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Węgiel
Walka o przetrwanie trwa. Czy dotacje do kopalń psują rynek?
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Węgiel
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie JSW zmieniło zdanie. Poprzedni zarząd bez absolutoriów
Węgiel
Ile dopłacimy do nierentownego górnictwa? To koszt budowy elektrowni jądrowej
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka: Szybkie zamykanie kopalń to biedaszyby i bezrobocie
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Węgiel
Pierwsza ofiara węglowego marazmu