Poprzedni zarząd JSW jednak bez absolutorium? Dojdzie do zmiany decyzji

Nadzór nad Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) zmienia zdanie. Dojdzie do bezprecedensowej sytuacji uchylenia decyzji o przyznaniu absolutorium poprzedniego zarządu za 2023 rok. Po lipcowej decyzji walnego zgromadzenia spółki przetoczyła się burza polityczna bowiem absolutorium przyznano m.in. byłemu, budzącemu kontrowersje politykowi, a później członkowi zarządu JSW Wojciechowi Kałuży.

Publikacja: 27.09.2024 17:57

Poprzedni zarząd JSW jednak bez absolutorium? Dojdzie do zmiany decyzji

Foto: materiały prasowe

W raporcie giełdowym JSW czytamy o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia JSW na 25 października 2024 r.  Informację opublikowano wraz z projektami uchwał.

Poprzedni zarząd bez absolutorium? 

W planach posiedzenia czytamy, że mają zostać uchylone decyzje zwyczajnego walnego zgromadzenia JSW  nr: 12, 13, 14, 15, 16 - z 23 lipca 2024 r. dotyczących udzielenia absolutoriów z wykonania obowiązków członka zarządu za 2023 r. Kolejny punkt posiedzenia to podjęcie uchwał w sprawie absolutoriów dla członków zarządu JSW  z wykonania obowiązków za 2023 r. Jak można się przypuszczać, będą to decyzje o nie przyznaniu absolutoriów.

Przypomnijmy, że zwyczajne walne zgromadzenie JSW pod koniec lipca powzięło uchwały udzielające absolutorium Sebastianowi Bartosowi, Wojciechowi Kałuży, Robertowi Ostrowskiemu, Edwardowi Paździorce i Arturowi Wojtkowowi z wykonania ich obowiązków w roku 2023.

Absolutorium jest elementem corocznej oceny pracy zarządu i rady nadzorczej. Udziela go zazwyczaj walne zgromadzenie akcjonariuszy. To potwierdzenie, że działania organów zarządzających były zgodne z interesem spółki i przepisami prawa lub też nie. Udzielone absolutorium oznacza m.in. że można wypłacić byłym członkom zarządu ewentualne premie, do których nabyli prawo w okresie sprawowania swoich funkcji.

Czytaj więcej

JSW może sięgnąć po fundusz na trudne czasy. Dywidendy prędko nie będzie

Polityk budzący emocje

Największe kontrowersje były wokół byłego wiceprezesa JSW Wojciecha Kałuży. Jest on znany z sejmiku województwa śląskiego. W 2018 r., jako radny zmienił barwy na PiS odchodząc z koalicji PO, Nowoczesna, SLD i PSL. Dzięki temu PiS rządziło w tym regionie. Pod koniec 2022 r. Kałuża został członkiem zarządu JSW ds. rozwoju.

Po decyzji zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki z lipca o przyznaniu m.in. Kałuży absolutorium wśród polityków obecnej koalicji rządzącej przetoczyła się burza. Posłowie z regionu mieli nawet interweniować w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz w KPRM, aby zarząd spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa zmienił tę decyzję. Czy skutecznie? Decyzja zapadanie 25 października. 

Skarb Państwa posiada 55 proc. udziałów w spółce. 

W raporcie giełdowym JSW czytamy o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia JSW na 25 października 2024 r.  Informację opublikowano wraz z projektami uchwał.

Poprzedni zarząd bez absolutorium? 

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Węgiel
Rosja straciła wielkiego odbiorcę węgla w Azji. Jej górnictwo stało się nierentowne
Węgiel
Sezon grzewczy coraz bliżej. Jak zmieniają się ceny węgla? PGG zaskakuje promocją
Węgiel
Akcje JSW spadają. Analityk Santandera bezlitosny dla wyceny spółki
Węgiel
Węglowe pytania o spadający popyt na "czarne złoto"
Węgiel
Dotacje do górnictwa będą nas kosztować 9 mld zł tylko w przyszłym roku