Program został pierwotnie zatwierdzony przez Komisję w listopadzie 2016 r., następnie zmiany zostały zatwierdzone w lutym 2018 r. i w lipcu 2019 r., a wygasnąć ma z końcem 2023 r.
Od 2019 r. cel programu ogranicza się do pokrycia jedynie wyjątkowych kosztów społecznych i środowiskowych wynikających z zamknięcia niekonkurencyjnych kopalń węgla, które zaprzestały działalności do końca 2018 r., takich jak koszty świadczeń socjalnych lub wcześniejszego przejścia na emeryturę lub koszty związane z bezpieczeństwem lub likwidacją i rekultywacją terenu.
"Zatwierdzone dziś zmiany w tym programie obejmują: jego przedłużenie do końca 2027 r., zwiększenie budżetu o 1 mld euro (5 mld zł) w celu pokrycia kosztów nadzwyczajnych, co oznacza, że całkowity budżet wyniesie 3,7 mld euro (17 mld zł), oraz włączenie dwóch dodatkowych kopalń, które zaprzestały produkcji węgla w 2020 r. (Ruch Jastrzębie III) oraz w 2021 r. (Ruch Pokój II)" - czytamy w komunikacie KE.
Czytaj więcej
Komisje Parlamentu Europejskiego poparły korzystne dla polskiego górnictwa poprawki dot. rozporządzenia metanowego. Jak informowała „Rzeczpospolita” zamiast kar za przekroczenie emisji metanu będą opłaty, które do spółek węglowych będą wracać jako forma wspierania inwestycji obniżającego emisję tego gazu.
Kolejny wniosek wciąż badany
Komisja stwierdziła też, że kwoty pomocy nie przekraczają poniesionych wyjątkowych kosztów społecznych i środowiskowych. "Na tej podstawie Komisja zatwierdziła zmieniony polski program zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa" - czytamy w komunikacie.