Trwa uzgadnianie szczegółów transakcji węglowej agencji

Powstanie rządowej agencji, która przejmie na siebie coraz mniej rentowną produkcję energii z węgla, jest regularnie odkładane. Czy podobnie będzie z terminem kwietniowym?

Publikacja: 17.04.2023 03:00

Energetyce bez węgla będzie łatwiej o kredyty na inwestycje Marta Bogacz

Energetyce bez węgla będzie łatwiej o kredyty na inwestycje Marta Bogacz

Foto: Marta Bogacz

Od wielu miesięcy zarówno rząd, jak i spółki energetyczne zapewniają, że proces wydzielenia aktywów węglowych – a więc elektrowni węglowych – ze spółek energetycznych i przekazania ich do nowego podmiotu, jakim ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, rozpocznie się lada moment. Obecnym terminem jest koniec kwietnia, ale i coraz częściej słyszymy o drugim kwartale br., co może oznaczać, że proces ten wcale nie musi się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu (choć z informacji przekazanych przez Tauron wynika, że proces jednak postępuje).

Czytaj więcej

Ostatnia prosta do nowej, rządowej węglowej agencji. Końca jednak nie widać

Największa polska spółka energetyczna, Polska Grupa Energetyczna, w opublikowanym pod koniec marca sprawozdaniu finansowym za 2022 r. informuje jedynie, że wszystkie ewentualne transakcje związane z wydzieleniem aktywów są przeprowadzane w oparciu o rynkową wycenę niezależnego podmiotu oraz po przeprowadzeniu badania due diligence, które jest na ukończeniu. Spółka przyznaje jednak wprost, że w szczególności wycena oraz zasady rozliczenia długu i innych zobowiązań związanych z wydzielanymi aktywami nie zostały jeszcze określone. Nie zostały więc podjęte niezbędne decyzje korporacyjne dotyczące sprzedaży aktywów węglowych – miałyby one zapaść pod koniec kwietnia, inicjując proces. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przy każdej okazji podkreśla jednak, że PGE od strony operacyjnej jest na ten proces gotowa. – Utworzyliśmy rezerwę dla pracowników mających opuścić struktury grupy PGE. Ta transakcja i jej finalizacja będą miały miejsce w II kwartale tego roku – mówił pod koniec marca Dąbrowski.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Polityka energetyczna Polski jest efektem dialogu z rynkiem

Drugi co do wielkości producent prądu w Polsce, poznańska Enea, podkreśla, że jest gotowy do wydzielenia aktywów węglowych do NABE. Jednak woli mówić o przyszłości niż o konkretnym etapie rozwoju NABE. Przypomina przy tym, że ma szerokie plany rozwoju OZE, w tym segmentu offshore, udziału w implementacji technologii SMR oraz wielkoskalowych magazynów energii, których funkcjonowanie będzie oparte także na mechanizmach komercyjnych. – Wraz z utworzeniem NABE możliwości zapewnienia szerokiego finansowania istotnie wzrosną – przyznaje Enea, dając do zrozumienia, że działalność bez węgla poprawi jej możliwości inwestycyjne.

Podobnie widzi to Tauron. – Jesteśmy w pełni przygotowani do wydzielenia elektrowni węglowych do NABE. Proces przygotowania w zakresie reorganizacji wydzielanych aktywów zakończyliśmy w 2022 r., zgodnie z założeniami przyjętymi przez rząd w marcu 2022 r. Wokół Tauron Wytwarzanie zostały skoncentrowane wszystkie wytwórcze aktywa węglowe Grupy wydzielane do NABE, a jednocześnie została zabezpieczona samowystarczalność funkcjonowania spółki – zapewnia nas koncern. Nowością jest tu informacja o przygotowaniu do transakcji sprzedaży akcji Tauron Wytwarzanie na rzecz Skarbu Państwa, w tym uzgodnienia dokumentacji transakcyjnej. Co może znaczyć, że proces ma szanse rozpocząć się w najbliższych dniach. Skarb Państwa miałby wtedy wyrazić wolę przejęcia aktywów i zaproponować warunki nabycia aktywów konwencjonalnych.

Węgiel
CBA w Bogdance. Nieoficjalne: Na celowniku były prezes i osoba powiązana z Suwerenną Polską
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Węgiel
Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Bogdanki
Węgiel
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie
Węgiel
Porządki kadrowe w Bogdance. Nowa rada nadzorcza odwołała zarząd
Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne