Trwa uzgadnianie szczegółów transakcji węglowej agencji

Powstanie rządowej agencji, która przejmie na siebie coraz mniej rentowną produkcję energii z węgla, jest regularnie odkładane. Czy podobnie będzie z terminem kwietniowym?

Publikacja: 17.04.2023 03:00

Energetyce bez węgla będzie łatwiej o kredyty na inwestycje Marta Bogacz

Energetyce bez węgla będzie łatwiej o kredyty na inwestycje Marta Bogacz

Foto: Marta Bogacz

Od wielu miesięcy zarówno rząd, jak i spółki energetyczne zapewniają, że proces wydzielenia aktywów węglowych – a więc elektrowni węglowych – ze spółek energetycznych i przekazania ich do nowego podmiotu, jakim ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, rozpocznie się lada moment. Obecnym terminem jest koniec kwietnia, ale i coraz częściej słyszymy o drugim kwartale br., co może oznaczać, że proces ten wcale nie musi się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu (choć z informacji przekazanych przez Tauron wynika, że proces jednak postępuje).

Czytaj więcej

Ostatnia prosta do nowej, rządowej węglowej agencji. Końca jednak nie widać

Największa polska spółka energetyczna, Polska Grupa Energetyczna, w opublikowanym pod koniec marca sprawozdaniu finansowym za 2022 r. informuje jedynie, że wszystkie ewentualne transakcje związane z wydzieleniem aktywów są przeprowadzane w oparciu o rynkową wycenę niezależnego podmiotu oraz po przeprowadzeniu badania due diligence, które jest na ukończeniu. Spółka przyznaje jednak wprost, że w szczególności wycena oraz zasady rozliczenia długu i innych zobowiązań związanych z wydzielanymi aktywami nie zostały jeszcze określone. Nie zostały więc podjęte niezbędne decyzje korporacyjne dotyczące sprzedaży aktywów węglowych – miałyby one zapaść pod koniec kwietnia, inicjując proces. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski przy każdej okazji podkreśla jednak, że PGE od strony operacyjnej jest na ten proces gotowa. – Utworzyliśmy rezerwę dla pracowników mających opuścić struktury grupy PGE. Ta transakcja i jej finalizacja będą miały miejsce w II kwartale tego roku – mówił pod koniec marca Dąbrowski.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Polityka energetyczna Polski jest efektem dialogu z rynkiem

Drugi co do wielkości producent prądu w Polsce, poznańska Enea, podkreśla, że jest gotowy do wydzielenia aktywów węglowych do NABE. Jednak woli mówić o przyszłości niż o konkretnym etapie rozwoju NABE. Przypomina przy tym, że ma szerokie plany rozwoju OZE, w tym segmentu offshore, udziału w implementacji technologii SMR oraz wielkoskalowych magazynów energii, których funkcjonowanie będzie oparte także na mechanizmach komercyjnych. – Wraz z utworzeniem NABE możliwości zapewnienia szerokiego finansowania istotnie wzrosną – przyznaje Enea, dając do zrozumienia, że działalność bez węgla poprawi jej możliwości inwestycyjne.

Podobnie widzi to Tauron. – Jesteśmy w pełni przygotowani do wydzielenia elektrowni węglowych do NABE. Proces przygotowania w zakresie reorganizacji wydzielanych aktywów zakończyliśmy w 2022 r., zgodnie z założeniami przyjętymi przez rząd w marcu 2022 r. Wokół Tauron Wytwarzanie zostały skoncentrowane wszystkie wytwórcze aktywa węglowe Grupy wydzielane do NABE, a jednocześnie została zabezpieczona samowystarczalność funkcjonowania spółki – zapewnia nas koncern. Nowością jest tu informacja o przygotowaniu do transakcji sprzedaży akcji Tauron Wytwarzanie na rzecz Skarbu Państwa, w tym uzgodnienia dokumentacji transakcyjnej. Co może znaczyć, że proces ma szanse rozpocząć się w najbliższych dniach. Skarb Państwa miałby wtedy wyrazić wolę przejęcia aktywów i zaproponować warunki nabycia aktywów konwencjonalnych.

Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Węgiel
JSW tnie inwestycje na ponad miliard złotych, a wiceprezes odchodzi