Komisja Europejska (KE) kończy procedurę zapraszania interesariuszy do grupy ekspertów ds. usuwania dwutlenku węgla – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Pierwsze spotkanie tej grupy składającej się z przedstawicieli biznesu, przemysłu, urzędników, organizacji pozarządowych i naukowców odbędzie się do 7 marca w Brukseli.
Tematem spotkania będą kredyty węglowe, nowa inicjatywa, która pilnie potrzebuje unijnych regulacji, ponieważ rynek na nie już nieoficjalnie powstaje, także w Polsce. Chodzi o wprowadzenie unijnej certyfikacji usuwania dwutlenku węgla z atmosfery, z dużą pomocą rolnictwa, zwłaszcza technik rolnictwa regeneracyjnego. Wniosek w sprawie wprowadzenia takiego narzędzia KE przedstawiła 30 listopada 2022 r.
W dużym uproszczeniu, firmy, które wprowadzają sporo dwutlenku węgla do atmosfery, będą mogły wykupywać u rolników tzw. kredyty węglowe za to, że oni za pomocą metod rolnictwa regeneracyjnego usuwają tony CO2 z atmosfery. Certyfikaty mogą być dodatkowym dochodem dla rolnictwa, a firmy dzięki nim mogą zmniejszyć swój ślad węglowy.
W unijnej regulacji chodzi o harmonizację zasad certyfikowania, dzięki czemu inwestorom łatwiej będzie porównać deklaracje klimatyczne firm, m.in. z branży spożywczej, budowlanej, transportowej, i innych znaczących emitentów.