Węgiel nadal rekordowo drogi, ale zapasy rosną

W listopadzie ub. roku, podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach, krajowy węgiel dla energetyki był dwa razy droższy niż rok wcześniej, a surowiec dla ciepłownictwa podrożał trzykrotnie – wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Rosną zaś zapasy węgla.

Publikacja: 03.01.2023 12:31

Węgiel nadal rekordowo drogi, ale zapasy rosną

Foto: Adobe Stock

Według ostatnich publikowanych danych w listopadzie 2022 r., w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, wartość indeksu węgla dla energetyki wzrosłą o 1,1 proc., a węgla dla ciepłownictwa spadła o 0,8 proc. Są to wartości nadal wysokie.

Drogi węgiel do produkcji ciepła i prądu

Wartość indeksu węgla dla energetyki wyniosła w listopadzie ub. roku 551,30 zł za tonę (25,84 zł za gigadżul wytworzonej z węgla energii). W porównaniu z listopadem 2021 r. to wzrost o 132,2 proc. Bez uwzględnienia korekt księgowych, które nieznacznie wpłynęły na listopadową wartość indeksu, cena tony węgla wyniosłaby 549,13 zł za tonę.

Indeks węgla dla ciepłownictwa osiągnął w listopadzie ub. roku wartość 1043,03 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 42,17 zł za gigadżul) - to 204,1 proc. więcej niż w listopadzie 2021 r. Bez uwzględnienia wpływu korekt księgowych, wartość tego indeksu w listopadzie wyniosłaby 1030,73 zł za tonę.

Czytaj więcej

Bogdanka czerpie korzyści z wysokich cen węgla

Jak podaje ARP listopad przyniósł spadek cen węgla na świecie - ceny węgla w portach ARA zmalały o 5,3 proc. w porównaniu do października 2022 r. To jednak wartość wyższa o 104,0 proc. niż przed rokiem. W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów wyniosła w listopadzie ub. roku 140,40 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 229,15 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Prezentowane dla listopada 2022 r. wielkości miesięcznych indeksów dla energetyki i ciepłownia ponownie wykazują wzrost w porównaniu do poprzednich miesięcy.

„Jest to związane z procesem renegocjacji wcześniej zawartych kontraktów na dostawy węgla pod względem jego wartości, które część Spółek Węglowych przeprowadziła w związku z sytuacją na rynku węgla. Efektem był szereg korekt wcześniej wystawionych faktur. Wartość tych korekt została ujęta w zapisach księgowych dotyczących również listopada” – wskazuje ARP.

Spowodowało to wzrost wartości sprzedanego węgla, przy wolumenie dotyczącym wyłącznie tego miesiąca. W konsekwencji nastąpił wzrost, wyliczanej na ich podstawie, średniej ceny zbytu. „Analiza przekazanych przez spółki węglowe dodatkowych danych o wartości sprzedanego węgla pozwoliła stwierdzić, że wartość sortymentów miałowych sprzedanego węgla wzrosła przez korekty” – czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Polska w czołówce państw UE z najwyższą stawką VAT za gaz

Rośnie wydobycie, rosną zapasy

Wydobycie węgla ponownie rośnie z miesiąca na miesiąc. W listopadzie było to 4,5 mln ton, zaś miesiąc wcześniej 4,33 mln, zaś we wrześniu 3,8 mln ton. Rok do roku to nadal mniej. W listopadzie 2021 r. polskie kopalnie wydobyły 4,63 mln ton. Sprzedaż węgla wzrosła w listopadzie do 4,1 mln z 3,95 mln. Jednak w listopadzie 2021 r. było to 5,17 mln. Rośną też zapasy węgla. W listopadzie było to już 1,8 mln, zaś miesiąc wcześniej 1,4 mln. W listopadzie 2021 r. było to 2,5 mln ton.

Węgiel
Porządki kadrowe w Bogdance. Nowa rada nadzorcza odwołała zarząd
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka o planie rządu na górnictwo
Węgiel
Do węglowej spółki PGE wraca jej dawny prezes
Węgiel
Państwowe spółki z zakazem importu węgla. Normy zapasów przekraczają 200 proc.