Spór o kopalnie rozgrzewa akcje GreenX Metals

Kurs GreenX Metals (dawniej Prairie Mining Limited) notuje gigantyczne wzrosty na GPW. Sięgają one już 28,6 proc. po godzinie 13. W tle pojawiają się medialne przecieki o trwającym postepowaniu arbitrażowym.

Publikacja: 02.01.2023 14:04

Spór o kopalnie rozgrzewa akcje GreenX Metals

Foto: AdobeStock

Przypomnijmy, że australijska grupa węglowa Prairie Mining pozwała Polskę w dwóch arbitrażach, domagając się w sumie 4,2 mld zł odszkodowania. Postępowania nadal trwają. Pod koniec listopada ub. roku zakończyło się połączone posiedzenie arbitrażowe prowadzone na podstawie BIT oraz TKE przed Trybunałem Arbitrażowym. Roszczenie obejmuje wycenę utraconych korzyści i strat poniesionych przez spółkę GreenX związanych z kopalniami Jan Karski i Dębieńsko oraz odsetek od kwot odszkodowania. Australijczycy zarzucają polskiemu rządowi naruszenie umowy BIT, a więc umowy o poparciu i wzajemnej ochronie inwestycji między członkami UE oraz TKE (Traktatu Karty Energetycznej).

W ramach toczącego się międzynarodowego postępowania arbitrażowego przeciwko Polsce spółka złożyła pozew, w którym domaga się odszkodowania po aktualizacji w wysokości 737 mln GBP, czyli ok. 4 mld zł. Termin ogłoszenia wyroku jednak nie został określony.

Czytaj więcej

Wyższe ceny węgla od Bogdanki nakręciły kurs spółki

Jak ustaliła „Gazeta Polska”, jednym ze złożonych dowodów są prywatne SMS-y dwóch byłych szefów jednej z największych firm węglowych w Polsce – ustaliła „Gazeta Polska.” „Przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie reprezentuje ona Skarb Państwa w sporze z podmiotami wchodzącymi w skład australijskiej grupy Prairie Mining, która chciała wydobywać nad Wisłą węgiel. Jednak inwestycje (budowa dwóch kopalń) nie powiodły się. Australijczycy winą za to obarczają… państwowe instytucje. Ich zdaniem miały one blokować rozwój biznesów, faworyzując kontrolowaną przez Skarb Państwa Bogdankę i Jastrzębską Spółkę Węglową. W dwóch oddzielnych sprawach arbitrażowych domagają się od Polski odszkodowania” – czytamy.

Pojawiły się po tej informacji spekulacje, że Skarb Państwa może przegrać to postępowanie.

Zapytana przez naszą redakcje Prokuratoria Generalna nie komentuje sprawy ani nie udziela informacji co do możliwej daty ogłoszonego wyroku.

Węgiel
Pożary dławią wydobycie JSW. Spółka podała dane produkcyjne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Węgiel
Minister przemysłu Marzena Czarnecka o planie rządu na górnictwo
Węgiel
Do węglowej spółki PGE wraca jej dawny prezes
Węgiel
Państwowe spółki z zakazem importu węgla. Normy zapasów przekraczają 200 proc.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Węgiel
PGE nie chce "miękkiego" wydzielenia węgla. Liczy na pozbycie się elektrowni z Grupy