Eksport rosyjskiego węgla spadł w okresie styczeń-wrzesień o 7,5 proc. do 142,4 mln ton, co wynikało głównie z ograniczenia dostaw węgla energetycznego do Azji, wynika z danych Metal Expert, przytaczanych przez Kommersanta.
Dostawy na rynek azjatycki zmniejszyły się o 12 proc. rok do roku do 54,9 mln ton, podczas gdy eksport do Europy spadł tylko o 6 proc. do 28,6 mln ton, pomimo embarga, które weszło w życie w sierpniu. Na taką statystykę wpłynęły głównie zwiększone zakupy rosyjskiego węgla przez europejskich odbiorców poczynione przed wprowadzeniem embarga.
Czytaj więcej
Energetycy w Rosji skarżą się na zakłócenia w dostawach węgla, mazutu i oleju opałowego do elektrowni, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie, gdzie zima już się zaczęła. Winią za to koleje.
W tym samym czasie eksport węgla koksowego wzrósł o 27 proc. do 28 mln ton, które trafiły głównie do Azji. Zdaniem analityków zainteresowanie rosyjskim węglem koksowym będzie nadal rosło, ponieważ jest on oferowany z dużą zniżką, a Chiny zainteresowane są dywersyfikacją dostaw.
Rosja nie ujawnia oficjalnych statystyk dotyczących eksportu energii. UE nałożyła embargo na dostawy rosyjskiego węgla, które weszło w życie w sierpniu 2022 roku. Według ministerstwa energii, ze względu na embargo i zaprzestanie dostaw węgla na Ukrainę, Rosja musi szukać rynku zbytu dla około jednej trzeciej całego eksportu węgla, który w 2021 roku wyniósł 223 mln ton przy produkcji 438,4 mln ton.