Unia wciąż dotuje rosyjską wojnę. Polska w czołówce klientów Rosji

Niemcy, Holandia, Włochy i Polska to unijne kraje, które najbardziej wspierają swoimi pieniędzmi rosyjską zbrodniczą wojnę na Ukrainie.

Publikacja: 12.10.2022 10:18

Unia wciąż dotuje rosyjską wojnę. Polska w czołówce klientów Rosji

Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Od początku agresji na Ukrainę Rosja zarobiła 195,197 mld euro na eksporcie ropy (61 proc. tej kwoty), gazu (32 proc.) i węgla (7 proc.) Z tego Unia zapłaciła 103,857 mld euro - za ropę 52 proc. tej kwoty, 46 proc. za gaz, a 2 proc. – węgiel.

Najwięksi donatorzy putinowskiej wojny to Chiny, Niemcy, Turcja, Holandia, Włochy, Indie i Polska. Wbrew zapewnieniom rządu nasz kraj wciąż wydaje ogromne kwoty na import rosyjskich surowców. A to właśnie te pieniądze pozwalają reżimowi prowadzić zbrodniczą wojnę na Ukrainie.

Czytaj więcej

Transnieft o uszkodzeniu „Przyjaźni”: Polacy wciąż przyjmują naszą ropę

Do 5 października Polska wydała na zakup rosyjskiej ropy 5,985 mld euro, na gaz 2,428 mld euro, a na węgiel – 517 mln euro. Więcej na import rosyjskiego węgla wydały jedynie Chiny, Korea Płd., Indie, Turcja, Japonia i Niemcy.

Wśród państw Unii tylko Holandia i Niemcy kupiły więcej rosyjskiego węgla, przy czym niemieckie zakupy były niewiele większe (541 mln euro) od polskich. Z państw spoza Unii, Stany Zjednoczone zapłaciły dotąd za rosyjskie surowce 1,6 mld euro za gaz i 131 mln euro za węgiel.

Najmniej dają rosyjskiemu reżimowi zarobić Czechy (importują tylko gaz), Litwa, Finlandia i Chorwacja

Takie są najbardziej aktualne dane zbierane przez fińskie CERA – niezależną organizację badawczą, która od początku wojny uruchomiła bieżący licznik rosyjskich wpływów z kopali (Russia Fossil Tracker).

Energetyka Zawodowa
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka Zawodowa
Premier radzi prezesom spółek energetycznych. W tle ceny prądu
Energetyka Zawodowa
Premier daje zielone światło dla nowego Rafako, które ma produkować dla wojska
Energetyka Zawodowa
Zmiany na rynku energii tworzą nowy biznes
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Energetyka Zawodowa
Powstaje plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny