Skarb Państwa ma chrapkę na kolejne kopalnie energetyki

Przejmując aktywa PGG od energetyki, Skarb Państwa szykuje się do procesu wydzielenia z niej aktywów górniczych. Na horyzoncie są kolejne przejęcia kopalń.

Publikacja: 05.08.2022 03:00

Skarb Państwa ma chrapkę na kolejne kopalnie energetyki

Foto: Fotorzepa, Jogłowski Tomasz

Cztery spółki energetyczne poinformowały w środę o zawarciu warunkowych umów sprzedaży Skarbowi Państwa posiadanych akcji Polskiej Grupy Górniczej. Czekają nas dalsze przejęcia kopalń.

ECARB – spółka zależna Energi, PGNiG Termika należąca do PGNIG, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z grupy PGE, a także Enea – poinformowały o sprzedaży udziałów. Udziałów pozbywają się także Polski Fundusz Rozwoju, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Węglokoks. Stroną kupującą jest Skarb Państwa, za kwotę 1 zł (każda umowa z osobna), mimo że w latach 2016–2018 PGG została dokapitalizowana przez inwestorów łącznie kwotą ponad 3,4 mld zł (cztery spółki energetyczne kwotą 2,3 mld zł). Biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych przypomina, że przeniesienie prawa własności akcji PGG na Skarb Państwa nastąpi pod warunkiem nieskorzystania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z przysługującego prawa pierwokupu. MAP zaznacza, że jest to element wydzielania aktywów państwowych oraz realizacji umowy społecznej zawartej w 2021 r. z górnikami.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Węgiel
NIK skarży do prokuratury transport węgla za PiS
Węgiel
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Węgiel
Tona węgla tańsza nawet o 350 zł? Promocje w sklepie PGG i ceny w listopadzie
Węgiel
Nowy p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Był wiceprezesem ds. finansowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Węgiel
Są nowe normy jakości węgla. Nazwa ekogroszek przejdzie do historii