Cztery spółki energetyczne poinformowały w środę o zawarciu warunkowych umów sprzedaży Skarbowi Państwa posiadanych akcji Polskiej Grupy Górniczej. Czekają nas dalsze przejęcia kopalń.

ECARB – spółka zależna Energi, PGNiG Termika należąca do PGNIG, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z grupy PGE, a także Enea – poinformowały o sprzedaży udziałów. Udziałów pozbywają się także Polski Fundusz Rozwoju, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Węglokoks. Stroną kupującą jest Skarb Państwa, za kwotę 1 zł (każda umowa z osobna), mimo że w latach 2016–2018 PGG została dokapitalizowana przez inwestorów łącznie kwotą ponad 3,4 mld zł (cztery spółki energetyczne kwotą 2,3 mld zł). Biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych przypomina, że przeniesienie prawa własności akcji PGG na Skarb Państwa nastąpi pod warunkiem nieskorzystania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z przysługującego prawa pierwokupu. MAP zaznacza, że jest to element wydzielania aktywów państwowych oraz realizacji umowy społecznej zawartej w 2021 r. z górnikami.

Zdaniem Michała Sztablera, analityka Noble Securities, ta transakcja nie pozwoliła spółkom zarobić. – Mimo inwestycji rzędu miliardów złotych więcej węgla – zwłaszcza w obecnym okresie – nie udało się uzyskać. Posiadanie tych aktywów miało zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, ale finalnie nie ma ani zysków, ani bezpieczeństwa w postaci pewności dostaw. Wiemy, że PGE importuje węgiel mimo pakietu udziałów w PGG. Finansowo też nie ma to wpływu na wynik – mówi ekspert.

Okazuje się, że ta transakcja to początek działań rządu dotyczących górnictwa. Zdaniem Sztablera wydzielenie aktywów górniczych, a następnie aktywów elektroenergetycznych, pozwoli zagranicznym inwestorom przychylnym okiem patrzeć na polskie spółki i dalej w nie inwestować. – Pozbycie się udziałów z punktu widzenia atrakcyjności inwestycyjnej będzie oceniane pozytywnie – podkreśla.

Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka Santander BM, to pozytywna informacja – w kontekście całego procesu rozdziału energetyki od aktywów węglowych, w tym wypadku kopalń. – Obawiałem się, że w obliczu innych wyzwań energetycznych rząd może spowolnić proces wydzielania kopalń. Moim zdaniem, sprzedaż udziałów w PGG wskazuje, że jednak idziemy w stronę tworzenia holdingu górniczego – wskazuje.

Rząd wcześniej informował, że taki holding miałby powstać na bazie PGG, Tauron Wydobycie i Węglokoksu, a środową decyzję analityk odczytuje jako kolejny krok w tę stronę. – Uważam, że nie można wykluczyć rychłego kolejnego ruchu, którym byłoby rozpoczęcie wydzielania Tauron Wydobycie z grupy Tauron, co stanowiłoby bardzo pozytywną informację dla spółki – prognozuje Puchalski.

Michał Kozak, analityk Trigon DM, także spodziewa się takiego kroku. – Należy oczekiwać w kolejnych miesiącach przejęcia kopalni Tauronu, a dalej Bogdanki, przez Skarb Państwa – dodaje. Tauron w odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że prowadzone są prace zmierzające do sprzedaży akcji tej spółki, zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego z 2021 r. – W grupie działa zespół ds. transakcji. Prace w tym zakresie idą zgodnie z harmonogramem – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauronu. Jeden z analityków, który wolał pozostać anonimowy, twierdzi, że akcje tej spółki także mogą być warte 1 zł.