Związki zawodowe zaproponowały 5,5 tys. zł netto jednorazowego wyrównania pracownikom za całe pierwsze półrocze. Związkowcy żądają podwyżek i dodatku inflacyjnego. W stanowisku przesłanym redakcji, zarząd Tauronu deklaruje gotowość do rozmów z Radą Społeczną zrzeszającą przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych. – Wypracowujemy propozycję, która będzie kompromisem pomiędzy oczekiwaniami strony społecznej, a naszymi możliwościami biznesowymi oraz nie przełoży się na konieczność skokowego podniesienia rachunków za energię elektryczną naszych klientów – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy spółki. Zdaniem spółki, przyjęcie propozycji strony społecznej w jej wyjściowej formie oznaczałoby również ryzyko spowolnienia inwestycji, które są niezbędne dla transformacji energetycznej kraju.

Także od poniedziałku przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) okupują z kolei siedzibę tej górniczej firmy, domagając się rozmów z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. – Problem nie wziął się znikąd. My od miesięcy ślemy pisma do polityków, wnosząc o rozmowy, w trakcie których chcielibyśmy omówić sprawy dla PGG najistotniejsze. Ministerstwo o wszystkim wiedziało, bo oprócz naszych pism trafiały tam protokoły ze spotkań strony społecznej i Zarządu PGG oraz posiedzeń Pomocniczego Komitetu Sterującego PGG. Wiedział też o wszystkim sam premier - tak nas przynajmniej informowano. Niestety, nikt nie zareagował, co tylko pogorszyło sytuację firmy, a nas zmusiło do zaostrzenia stanowiska – tłumaczy przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" PGG Bogusław Hutek.

Jego zdaniem, jeśli chcemy wydobywać więcej węgla, a wszyscy wiemy, że jest taka potrzeba, w kopalniach trzeba przeprowadzić niezbędne inwestycje. – Skoro tak, musimy mieć środki na te inwestycje. Na razie ich nie mamy, bo sprzedajemy węgiel energetyce zawodowej po skandalicznie niskich cenach. To są ceny wielokrotnie niższe od tych, które mamy w tej chwili na rynku. Nie da się zwiększyć wydobycia bez przeprowadzenia inwestycji i zwiększenia zatrudnienia – mówi Hutek.

Ministerstwo aktywów państwowych zapowiedziało rozmowy z górnikami z PGG w środę. W rozmowach ma uczestniczyć wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo Piotr Pyzik.

Czytaj więcej

Rząd będzie rozmawiał z górnikami