Reklama
Rozwiń

PGG otrzymała pomoc publiczną mimo braku zgody Brukseli

Największa spółka górnicza w Europie, Polska Grupa Górnicza otrzymała pierwszą transzę środków na tzw. dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych – przekazał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Środki trafiły na konto spółki, mimo że ma Warszawa nie przesłała do Brukseli wniosku z prośbą o notyfikację programu pomocy dla branży wartego blisko 29 mld zł.

Publikacja: 14.02.2022 07:25

PGG otrzymała pomoc publiczną mimo braku zgody Brukseli

Foto: Bloomberg

Tę informację przekazała także Polska Grupa Górnicza. – Zgodnie z umową społeczną PGG otrzymała pierwszą transzę dotacji do redukcji mocy produkcyjnych, co zapewnia stabilność funkcjonowania spółki oraz bezpieczeństwo energetyczne – podaje spółka.

Przekazana przez wicepremiera i spółkę informacja dziwi, zwłaszcza, że na taką pomoc finansową musi najpierw wyrazić zgodę Komisja Europejska. Wstępnie rozmowy prenotyfikacyjne zakończyły się pod koniec ubiegłego roku. Od tamtego czasu Komisja wyczekiwała na formalny wniosek notyfikacyjny pomoc publiczną dla sektora górniczego i umowy społecznej, która zakłada wygaszanie sektora do 2049 r. Przedstawiciele resortu wyrażali nadzieje, że taki wniosek zostanie przesłany do Komisji pod koniec stycznia. Tak się jednak nie stało. Wówczas usłyszeliśmy, ze strony MAP, że to „kwestia dni”. Jednak zamiast tej informacji o przesłaniu wniosku i rozmów z Komisją o warunkach dotacji, rząd przesłał do borykającej się z problemami finansowanymi PGG pierwszą transzę pomocy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Węgiel
Trzęsienie ziemi w Małopolsce. Skutek działalności człowieka
Węgiel
Węgiel broni się przed utratą prymatu
Węgiel
JSW z miliardem strat. Niepokoi zwłaszcza jedna liczba
Węgiel
Usługi bilansowania za wydzielenie węgla?
Węgiel
Bogdanka liczy, że kopalnie na Śląsku zamkną się szybciej? Spółka wyjaśnia