Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.07.2025 00:44 Publikacja: 23.03.2024 08:00
W ramach eliminowania tzw. niskiej emisji postawiono między innymi na termomodernizację budynków, podłączanie do sieci ciepłowniczych, a także na zmianę pieców na nowe, bardziej ekologiczne, lub instalowanie urządzeń umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii
Foto: Pixabay
Większość przedstawicieli firm z branży energii i surowców naturalnych jest przekonanych, że globalne cele związane z neutralnością klimatyczną zostaną osiągnięte dopiero w 2060 roku lub później. Według badania Bain & Company przeprowadzonego wśród ponad 600 spółek na świecie taką opinię podzielało 62 proc. respondentów. Odsetek ten wzrósł z 54 proc. w 2023 roku. Powodem spodziewanego opóźnienia jest niska rentowność projektów dekarbonizacyjnych.
– Firmy z branży energetycznej ambitnie podchodzą do rozwoju działalności związanej z transformacją energetyczną. Jednak coraz większym problemem, z którym muszą się mierzyć, jest możliwość generowania odpowiednich stóp zwrotu z tego typu projektów – mówi Roch Baranowski, partner zarządzający Bain & Company Poland. – W rzeczywistości, im silniej firmy angażują się w transformację energetyczną, tym bardziej realistycznie patrzą na problemy związane z jej praktyczną realizacją.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Podstawowy pomysł transformacji spółek energetycznych za czasów PiS ostatecznie trafił do kosza. Rząd jednak wid...
ArcelorMittal rezygnuje z planów produkcji „zielonej stali” w Niemczech. Rząd federalny oraz rząd krajowy Brande...
Transformacja nie jest wyzwaniem wyłącznie dla branży energetycznej. Należy rozumieć, jak nasze działania są pos...
Musimy znaleźć równowagę między bezpieczeństwem energetycznym a ścieżką i tempem, w jakim dekarbonizujemy nasz s...
Były premier Wielkiej Brytanii w najnowszym raporcie autorstwa swojego instytutu podkreśla, że obecna polityka z...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas