Coraz mniej firm wierzy w neutralność klimatyczną w 2050 roku

Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Pomimo rosnącego zaniepokojenia kosztami transformacji, większość spółek z branży utrzymuje lub zwiększa poziom zielonych inwestycji.

Publikacja: 23.03.2024 08:00

W ramach eliminowania tzw. niskiej emisji postawiono między innymi na termomodernizację budynków, po

W ramach eliminowania tzw. niskiej emisji postawiono między innymi na termomodernizację budynków, podłączanie do sieci ciepłowniczych, a także na zmianę pieców na nowe, bardziej ekologiczne, lub instalowanie urządzeń umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii

Foto: Pixabay

Większość przedstawicieli firm z branży energii i surowców naturalnych jest przekonanych, że globalne cele związane z neutralnością klimatyczną zostaną osiągnięte dopiero w 2060 roku lub później. Według badania Bain & Company przeprowadzonego wśród ponad 600 spółek na świecie taką opinię podzielało 62 proc. respondentów. Odsetek ten wzrósł z 54 proc. w 2023 roku. Powodem spodziewanego opóźnienia jest niska rentowność projektów dekarbonizacyjnych.

– Firmy z branży energetycznej ambitnie podchodzą do rozwoju działalności związanej z transformacją energetyczną. Jednak coraz większym problemem, z którym muszą się mierzyć, jest możliwość generowania odpowiednich stóp zwrotu z tego typu projektów – mówi Roch Baranowski, partner zarządzający Bain & Company Poland. – W rzeczywistości, im silniej firmy angażują się w transformację energetyczną, tym bardziej realistycznie patrzą na problemy związane z jej praktyczną realizacją.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Transformacja Energetyczna
Gaz ziemny niezbędny jeszcze przez wiele lat
Transformacja Energetyczna
PKO BP chce pomóc sfinansować transformację energetyczną. Jest kwota
Transformacja Energetyczna
„Czyste powietrze” od nowa. Ma być sprawniej niż wcześniej
Transformacja Energetyczna
Bankowy sojusz klimatyczny łagodzi cele. Efekt polityki Donalda Trumpa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transformacja Energetyczna
Wiosenny start Czystego Powietrza coraz bliżej. Firmy przygotowują się