Tauron nie podaje daty odejścia od węgla. Liczy na NABE

Nasze plany zakończenia korzystania z węgla są zbieżne rządowymi [w 2049 r. - red.] – mówił na konferencji wynikowej spółki wiceprezes ds. finansów Taurona Krzysztof Surma. Za złożenie innej deklaracji prezes PGE niedawno omal nie został odwołanie ze stanowiska.

Publikacja: 07.09.2023 14:00

Tauron nie podaje daty odejścia od węgla

Tauron nie podaje daty odejścia od węgla

Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Tauron opublikował aktualizację strategii w czerwcu zeszłego roku. „Aktualizacja była publikowana w ub.r., więc nie przymierzamy się w ogóle do aktualizacji na chwilę obecną" - powiedział Surma podczas konferencji.

Nie ma daty

Pełna dekarbonizacja została wskazana w strategii Taurona i tam czytamy, że dojdzie do niej w 2050 r. O ile w sektorze elektroenergetyki, odejście od węgla w samej spółce zaplanowano jak najszybciej jak tylko powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetyki, to w ciepłownictwie takiej daty nie ma. Jak wynika z tej strategii udział węgla do 2030 r. w miksie wytwórczym segmentu ciepłowniczego spadnie z 64 do 10 proc. Rynkowy konkurent Taurona, PGE, taką datę podał. Ta firma chciała – wedle aktualizacji strategii, która została odwołana – odejść od węgla w ciepłownictwie w 2030 r., a być neutralną klimatycznie w 2040 r. To spotkało się kłótnią wewnątrz rządu. Ostatecznie prezes został, ale strategię wstrzymano do czasu powstania NABE. Tauron już takich deklaracji nie składa. - Prace dekarbonizacyjne będą trwały. Precyzyjnej daty odejścia od węgla w tym momencie jeszcze nie podam. Natomiast kwestia całej dekarbonizacji została wskazana, ona jest zbieżna pewnie z wygaszaniem węgla ogólnie czy z wygaszaniem wszystkich kopalń w Polsce - podsumował wiceprezes.

Czytaj więcej

Tauronowi nie straszna opłata od zysków. Koncern znacząco poprawia wyniki

Co jeśli NABE nie powstanie? Pytanie bez odpowiedzi 

Prezes Surma wskazał, że kwestią fundamentalną dla transformacji Taurona jest kwestia NABE. - My wspieramy ten proces i liczymy na wydzielenie bloków węglowych w możliwie szybkim terminie, w kontekście całej transakcji NABE - dodał wiceprezes. W sierpniu br. Tauron Polska Energia i inne grupy energetyczne podpisały ze Skarbem Państwa, reprezentowanym przez ministra aktywów państwowych, dokumenty (term sheet) podsumowujące kluczowe warunki transakcji nabycia przez Skarb Państwa ich aktywów węglowych, celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Jeden z analityków PKO BP zapytał podczas konferencji, czy Tauron ma plan na przyszłość przy ew. fiasku tego rządowego projektu. Odpowiedzi wprost nie padły.

Ustawa o gwarancjach finansowych dla nowej agencji ma być przedmiotem prac Senatu podczas najbliższego posiedzenia w dniach 6-7 września br. Następnie, w zależności od decyzji Senatu, trafi do podpisu Prezydenta bądź zostanie przekazana do ponownych prac Sejmu. Być może będzie jeszcze jedno posiedzenie Sejmu przed wyborami.

Czytaj więcej

Tauron sprawdzi czy domowe instalacje fotowoltaiczne są zgodne z umową

Poprawa wyników 

Jak poinformował Tauron, Grupa miała w drugim kwartale 2023 roku 2,044 mld zł EBITDA wobec 396 mln zł przed rokiem. Zysk netto grupy w drugim kwartale 2023 r., wyniósł 840 mln zł wobec 272 mln zł straty rok wcześniej. Mimo specjalnej opłaty, wynikającej z nadmiarowych zysków w 2022 r., trzeci co do wielkości koncern elektroenergetyczny osiąga kilkukrotnie lepsze wyniki rok do roku. Wynik finansowy spółki w drugim kwartale tego roku zbliżył się do miliarda złotych, kiedy rok wcześniej odnotowano istotną stratę. W związku ze znaczącą poprawą wyniku EBITDA za ostatnie 12 miesięcy wskaźnik dług netto/EBITDA spadł z poziomu 2,9x na 31 grudnia 2022 r. do poziomu 2,0x na 30 czerwca 2023 r.

Tauron opublikował aktualizację strategii w czerwcu zeszłego roku. „Aktualizacja była publikowana w ub.r., więc nie przymierzamy się w ogóle do aktualizacji na chwilę obecną" - powiedział Surma podczas konferencji.

Nie ma daty

Pozostało 94% artykułu
Transformacja Energetyczna
Marcin Wasilewski, EIT InnoEnergy: Rynek potrzebuje transformacji
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Transformacja Energetyczna
Koalicja Obywatelska proponuje rewolucję na sieciach dystrybucyjnych
Transformacja Energetyczna
Odwrót od zielonej strategii PGE tylko do wyborów
Transformacja Energetyczna
Długo oczekiwany projekt zmian w strategii energetycznej ujrzał światło dzienne
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Transformacja Energetyczna
Kraje G7 chcą odejść od paliw kopalnych
Transformacja Energetyczna
Chcemy zrównoważonej transformacji energetycznej obszarów wiejskich