PGG zostanie wsparta kwotą 2,4 mld zł

Bloomberg

Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali we wtorek w Katowicach porozumienie dające początek Polskiej Grupy Górniczej (PGG). To symboliczny start firmy, która ma być największym producentem węgla kamiennego w UE.

Porozumienie podpisano w obecności premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przy udziale związkowców z Kompanii Węglowej (KW), którzy przed tygodniem zaakceptowali założenia biznesplanu oraz godzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej – tzw. czternastej pensji.

Inwestorzy zadeklarowali w porozumieniu plan dokapitalizowania PGG na kwotę 2,4 mld zł. Po 500 mln zł dadzą PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika. Z kolei Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw wesprze PGG kwotą 300 mln zł, TF Silesia da 400 mln zł, a Węglokoks – 217 mln zł. Banki, w których zadłużona była KW (Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK oraz PKO BP) wraz z Węglokoksem, zadeklarowały objęcie nowych obligacji PGG na kwotę 1 mld 37 mln zł w rezultacie refinansowania aktualnego programu emisji obligacji Kompanii Węglowej.

Biznesplan PGG zakłada, że w końcu przyszłego roku spółka i poszczególne kopalnie mają pracować bez strat – w ubiegłym roku rentowne były tylko trzy z 11 kopalń Kompanii, a dwie kolejne były blisko rentowności. PGG ma zwiększyć wydajność, połączyć kopalnie w bardziej efektywne struktury, przekazać zbędny majątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (wiąże się to z dobrowolnym odejściem ok. 4 tys. osób, które skorzystają z pakietu osłonowego), a w efekcie zmniejszyć koszty wydobycia węgla. W tym toku kopalnie PGG mają wydobyć ok. 28 mln ton tego surowca.

Formalnie wtorkowe porozumienie dotyczy m.in. sprzedaży 11 kopalń i czterech zakładów Kompanii Węglowej na rzecz Polskiej Grupy Górniczej. Kolejnym krokiem będą akty notarialne, na podstawie których majątek ten zostanie przeniesiony do PGG – ma to nastąpić w najbliższych dniach, by Grupa mogła rozpocząć faktyczną działalność z początkiem maja. Finalne umowy stron mają być zawarte w najbliższy piątek.

Mogą Ci się również spodobać

Paliwa będą dalej tanieć

Wkrótce cena baryłki ropy może spaść do 20 dol. W Polsce przyniesie to zniżkę ...

Gdzie benzyna jest najtańsza?

Bardzo tania benzyna jest w krajach, które często nie kojarzą się ani z bogactwem ...

Saudyjczycy budują mega elektrownię na pustyni

Arabia Saudyjska bardzo poważnie potraktowała plan odejścia od uzależnienia od ropy i gazu. Teraz ...

Orlen daje podwyżki

Płocka spółka zwiększy zasadnicze wynagrodzenia o 250 zł brutto. Do tego pracownicy otrzymają liczne ...

Szyszko: propozycje UE nie mogą być sprzeczne z interesem polskiej gospodarki

Propozycje UE dot. reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 nie mogą stać w ...

Lotos chce podpisać długoterminowy kontrakt z Iranem na dostawy ropy

Jeżeli wyniki testów irańskiej ropy okażą się dobre, Lotos podpisze długoterminowy kontakt z Iranem ...