PGG zostanie wsparta kwotą 2,4 mld zł

Bloomberg

Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali we wtorek w Katowicach porozumienie dające początek Polskiej Grupy Górniczej (PGG). To symboliczny start firmy, która ma być największym producentem węgla kamiennego w UE.

Porozumienie podpisano w obecności premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przy udziale związkowców z Kompanii Węglowej (KW), którzy przed tygodniem zaakceptowali założenia biznesplanu oraz godzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej – tzw. czternastej pensji.

Inwestorzy zadeklarowali w porozumieniu plan dokapitalizowania PGG na kwotę 2,4 mld zł. Po 500 mln zł dadzą PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika. Z kolei Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw wesprze PGG kwotą 300 mln zł, TF Silesia da 400 mln zł, a Węglokoks – 217 mln zł. Banki, w których zadłużona była KW (Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK oraz PKO BP) wraz z Węglokoksem, zadeklarowały objęcie nowych obligacji PGG na kwotę 1 mld 37 mln zł w rezultacie refinansowania aktualnego programu emisji obligacji Kompanii Węglowej.

Biznesplan PGG zakłada, że w końcu przyszłego roku spółka i poszczególne kopalnie mają pracować bez strat – w ubiegłym roku rentowne były tylko trzy z 11 kopalń Kompanii, a dwie kolejne były blisko rentowności. PGG ma zwiększyć wydajność, połączyć kopalnie w bardziej efektywne struktury, przekazać zbędny majątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (wiąże się to z dobrowolnym odejściem ok. 4 tys. osób, które skorzystają z pakietu osłonowego), a w efekcie zmniejszyć koszty wydobycia węgla. W tym toku kopalnie PGG mają wydobyć ok. 28 mln ton tego surowca.

Formalnie wtorkowe porozumienie dotyczy m.in. sprzedaży 11 kopalń i czterech zakładów Kompanii Węglowej na rzecz Polskiej Grupy Górniczej. Kolejnym krokiem będą akty notarialne, na podstawie których majątek ten zostanie przeniesiony do PGG – ma to nastąpić w najbliższych dniach, by Grupa mogła rozpocząć faktyczną działalność z początkiem maja. Finalne umowy stron mają być zawarte w najbliższy piątek.

Mogą Ci się również spodobać

Prezes PGNiG Serwis podaje się do dymisji

Tomasz Hryniewicz, prezes PGNiG Serwis podał się do dymisji. Jego rezygnacja zbiegła się z ...

Fotowoltaika w saudyjskiej krainie ropy

Władze Arabii Saudyjskiej chcą skończyć z zależnością od ropy. Widzą przyszłość w odnawialnych źródłach ...

Spółki energetyczne wycisną miliard na rekompensaty

Miliard złotych mają wycisnąć łącznie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne w ramach zleconych ...

Na dniach ruszy układanie rur Nord Stream-2 w Finlandii

Do Helsinek przypłynął statek mający układać na dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream-2. Rosjanie zapewniają, ...

OZE: Rekordowy początek maja w Niemczech

Przez dwie godziny 1 maja niemieckie ekoelektrownie pokrywały całość zapotrzebowania na energię tego kraju. ...

Plan dla Śląska to czerwona kartka dla Tamara

JSW przedstawiła projekt zagospodarowania terenu po likwidowanej kopalni Krupiński. To jednoznaczny sygnał dla brytyjskiego ...