Najtańszy węgiel idzie w odstawkę

Minister klimatu nie ugnie się pod żądaniami sprzedawców czarnego paliwa – od lipca nie będzie można już kupić miałów do ogrzewania domów.

Choć przepisy wprowadzające normy jakości dla węgla spalanego w domowych piecach i małych kotłowniach uchwalono jeszcze w 2018 r., to dopiero od 1 lipca tego roku będzie obowiązywać zakaz sprzedaży miałów dla tej grupy odbiorców. Przez ten czas dopuszczono możliwość spalania miałów w domowych paleniskach, robiąc ukłon w stronę polskich kopalń. W przededniu wejścia w życie zmian sprzedawcy węgla zaapelowali o wydłużenie możliwości wykorzystywania tego paliwa o kolejne dwa lata. Nic jednak nie wskórali.

Rynek wart miliardy

– Czarny scenariusz dla klientów składów opału najprawdopodobniej jednak się ziści – tak Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) skomentowała brak reakcji ministra klimatu Michała Kurtyki na jej apel. Izba tłumaczy, że miał węglowy jest wciąż jednym z najtańszych rodzajów paliwa dostępnego na rynku, najczęściej wykorzystywanym przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców. Wskazuje, że w samym sektorze małych i średnich firm jest ok. 24 tys. urządzeń grzewczych o mocy spalania poniżej 1 MW. Branża zużycie miałów w tych urządzeniach szacuje na 7,25 mln ton na rok, a wartość tego rynku na ponad 6 mld zł.

Według sprzedawców wprowadzenie zakazu spowoduje, że klienci albo będą zmuszeni przestawić się na lepsze, ale znacznie droższe paliwa węglowe, albo zdecydują się na zakup taniego surowca na czarnym rynku. Ten ostatni scenariusz jest ich zdaniem o tyle prawdopodobny, że budżety domowe zostaną mocno uszczuplone w wyniku pandemii koronawirusa.

Adobe Stock

Na drugim biegunie stoją aktywiści walczący o czyste powietrze. – Propozycja sprzedawców węgla to jawne lekceważenie zdrowia publicznego. Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzo(a)pirenu – wskazuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). – Zaniechanie wprowadzenia norm w sytuacji, gdy istnieje pilna potrzeba ich dalszego podnoszenia w celu ochrony obywateli przed zanieczyszczeniami powietrza, byłoby działaniem podważającym filary polityki antysmogowej, w tym programu „Czyste powietrze” i uchwał antysmogowych obowiązujących już w 11 województwach – dodaje Guła.

O krok dalej

Zarówno IGSPW, jaki i PAS przedstawiły swoje racje ministrowi klimatu. Ten w czwartek przeciął dyskusję, prezentując jasne stanowisko w tej sprawie. „Nie ma mowy o odroczeniu zakazu, podtrzymujemy ten zapis” – napisał na Twitterze Michał Kurtyka. Dodał, że działania na rzecz czystego powietrza w Polsce są dla niego priorytetem.

Wcześniej z obrotu wycofano już węgiel najgorszej jakości – muły węglowe i flotokoncentraty. Wprowadzono też, po długiej batalii w rządzie, normy jakości dla wszystkich rodzajów węgli, które trafiają do domowych kotłów. Od czerwca tego roku nie można ponadto sprzedawać odbiorcom indywidualnym węgla brunatnego. Był on wykorzystywany do ogrzewania domów w tych regionach, w których występują kopalnie tego surowca.

PAS chce iść o krok dalej. W stanowisku skierowanym do ministra Kurtyki apeluje o zaostrzenie obowiązujących norm na węgiel, a także wprowadzenie norm na pellet drzewny, który staje się coraz bardziej popularnym paliwem. Aktywiści tłumaczą, że obecnie pellet nie jest objęty żadnymi normami, przez co zdarza się, że zawiera on domieszkę plastiku czy zmielonych płyt meblowych, zawierających substancje chemiczne, które nie powinny być spalane w domowych kotłach. Emisja zanieczyszczeń z domowych pieców i lokalnych kotłowni, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, jest główną przyczyną powstawania smogu w Polsce. Dlatego walka o czyste powietrze skupia się właśnie na wyeliminowaniu tej tzw. niskiej emisji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kopenhaga do Gazpromu: Mamy dla was nową trasę

Dania proponuje Gazpromowi zupełnie nową trasę gazociągu Nord Stream-2. Stawia to cały projekt w ...

„Energia jutra” – nowy cykl Rzeczpospolitej

Polska energetyka musi znacząco przyspieszyć transformację, by sprostać coraz bardziej ambitnym celom polityki klimatycznej ...

KGHM ze srebrem za srebro. Polski koncern w prestiżowym zestawieniu

KGHM to drugi pod względem wydobycia srebra koncern na świecie. Podobnie jak miedź znajduje ...

Polish electromobility with a pulled brake

There is still little interest in electric cars. The reason? High prices and lack ...

#RZECZoBIZNESIE: Katarzyna Guzek: Jak zabezpieczyć Polskę przez 20 stopniem zasilania?

Ostatni raport ENTSO-E, organizacji zrzeszającej operatorów sieci przesyłowych w Europie alarmuje, że Polska będzie ...

Historyczna gazowa umowa Grecji, Cypru i Izraela

Pojawi się kolejny gazociąg, który zmniejszy energetyczną zależność Unii od Rosji. Tym razem źródłem ...