Człowiek byłego ministra energii odwołany z zarządu Orlenu

Bloomberg

Po dwóch i pół roku urzędowania Wiesław Protasewicz został odwołany przez radę nadzorczą koncernu ze stanowiska członka zarządu ds. finansowych. Przyczyn tej decyzji nie podano.

Podczas dzisiejszego posadzenia rada nadzorcza PKN Orlen odwołała ze składu zarządu płockiego koncernu Wiesława Protasewicza. Przyczyn podjętej decyzji nie podano.

Protasewicz w spółce odpowiadał za finanse. Na to stanowisko był powołany 1 lipca 2017 r. Wcześniej, przez ponad rok, zasiadał w radzie nadzorczej PKN Orlen. Był uznawany za człowieka Krzysztofa Tchórzewskiego, byłego już ministra energii. Teraz, Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który przejął nadzór nad koncernem mógł dojść do wniosku, że na to stanowisko trzeba powołać kogoś innego. Zapewne taki kandydat już jest, bo do zakończenia kadencji obecnego zarządu PKN Orlen zostało tylko pół roku.

Obecne kierownictwo koncernu składa się z sześciu osób. Na czele spółki stoi Daniel Obajtek, a członkami zarządu są: Zbigniew Leszczyński, Józef Węgrecki, Patrycja Klarecka, Michał Róg i Armen Artwich.

Protasewicz w latach 1990 – 1994 pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Siedlcach jako dyrektor wydziału rozwoju gospodarczego, a od 1993 r. był wojewodą siedleckim. W 1998 r. został powołany do zarządu PKP. Od 2003 r. był członkiem zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Pod koniec 2007 r. został wiceprezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych „Operator”. Od 2010 r., z uwagi na sytuację rodzinną, ograniczył pracę zawodową zajmując się konsultacjami ekonomicznym. W tym czasie zasiadł też w radach nadzorczych wielu spółek, często pełniąc w nich funkcję przewodniczącego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odbiorcy przemysłowi muszą się liczyć ze wzrostem cen gazu ziemnego w Polsce

W najbliższych miesiącach o kosztach zakupu błękitnego paliwa zdecyduje pogoda, kurs ropy i popyt. ...

Przydomowe ładowanie aut na prąd

Według PSPA nie będzie miliona aut elektrycznych w Polsce bez możliwości wygodnego ich ładowania. ...

Chińczycy chcą Rosneftu

Rozmowy są utajnione, ale już wiadomo, że celem chińskiego prywatnego koncernu energetycznego jest Rosneft. ...

Estońska ofensywa energetyczna na polskim rynku

Polska spółka zależna estońskiej grupy Eesti Energia zakończyła 2017 rok z ponad 50 nowymi ...

Szwecja zgodziła się na Nord Stream-2

Rząd Szwecji zgodził się na przejście rosyjskiego gazociągu przez swoje wody terytorialne. Teraz Gazpromowi ...

Ile Gazprom może stracić w Turcji

Usztywnienie stanowiska Ankary w sprawie gazu z Rosji może kosztować Gazprom stratę 9,2 mld ...