Jest nowy zarząd w PKN Orlen

Bloomberg

Do ścisłego kierownictwa na nową kadencję weszli trzej dotychczasowi członkowie zarządu oraz Wiesław Protasewicz i Maria Sosnowska. Wcześniej na prezesa powołano Wojciecha Jasińskiego.

Na wczorajszym posiedzeniu rada nadzorcza PKN Orlen powołała pięć osób do zarządu spółki na nową trzyletnią kadencję. I tak wiceprezesem został Mirosław Kochalski, a członkami zarządu: Zbigniew Leszczyński, Krystian Pater, Wiesław Protasewicz i Maria Sosnowska. Ich kadencja rozpoczyna się po odbyciu zwyczajnego walnego zgromadzenia, które ma się rozpocząć dziś o godz. 11. Trzy z tych osób, czyli Kochalski, Leszczyński i Pater znajdowali się w ścisłym kierownictwie obecnej kadencji.

Również dwie pozostałe osoby są od ubiegłego roku związane z płockim koncernem. Protasewicz, od czerwca 2016 r. do czerwca tego roku, był członkiem rady nadzorczej PKN Orlen. Wcześniej zasiadał w zarządach takich firm jak PKP, Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne „Operator”. Był też członkiem wielu rad nadzorczych.

Z kolei Sosnowska jest w PKN Orlen od lipca ubiegłego roku. Początkowo zatrudniona była na stanowisku dyrektora biura administracji, a następnie dyrektora wykonawczego ds. zakupów. Wcześniej zajmowała kierownicze stanowiska m.in. w Urzędzie m.st. Warszawy, Ciechu, Instytucie Chemii Przemysłowej oraz Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na początku tego tygodnia rada nadzorcza PKN Orlen podjęła decyzję o powołaniu Wojciecha Jasińskiego na stanowisko prezesa spółki, na nową, trzyletnią kadencję. Jednocześnie powierzyła mu misję utworzenia zarządu nowej kadencji. Jasiński funkcję szefa płockiego koncernu pełni już od 16 grudnia 2015 r. Pozostania na tym stanowisku mógł być pewny ze względu na swoją silną pozycję w rządzącej partii.

Kilka dni temu stało się też jasne, że do zarządu PKN Orlen nowej kadencji nie wejdą Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych oraz Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki. Obaj złożyli oświadczenie, że nie będą ubiegać się o stanowiska w ścisłym kierownictwie firmy.

Mogą Ci się również spodobać

Słońce wychodzi zza chmur

Polscy producenci instalacji fotowoltaicznych słusznie łączą siły, by konkurować z rywalami z Dalekiego Wschodu. ...

Czy PGE kupi Makoszowy?

PGE rozmawia ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń na temat kopalni Makoszowy, ale żadne decyzje nie ...

Putin w zarządzie Gazpromu

Nowy wiceprezes zarządu gazowego koncernu zajął miejsce zmarłego nagle innego członka kierownictwa. Nazywa się ...

Gaz-System ma koncesje do 2068 r.

Prezes URE wydłużył spółce o 38 lat ważność pozwoleń na: przesył paliw gazowych i ...

Francja pożegna atom

Do 2035 r Paryż zamknie 14 reaktorów atomowych. Wielkość prądu produkowanego z atomu zmniejszy ...

Grupa wsparcia Gazpromu

Choć zimy w Europie praktycznie nie było, to cztery unijne kraje zwiększyły znacząco zakupy ...