PKN Orlen poprawił wyniki

Bloomberg

W ostatnich miesiącach koncern osiągnął lepsze zyski niż oczekiwał ogół analityków. Szczególnie dobre są one na działalności związanej z detaliczną sprzedażą paliw i w segmencie rafineryjno-petrochemicznym.

W II kwartale grupa PKN Orlen zanotowała 2,73 mld zł zysku EBITDA LIFO. W efekcie kluczowy dla płockiego koncernu wskaźnik był o 28,4 proc. lepszy od osiągniętego w tym samym czasie 2018 r. Ponadto firma wypracowała 29,23 mld zł przychodów i ponad 1,6 mld zł czystego zarobku. Rok do roku przychody zwyżkowały o 9,5 proc., a zysk netto spadł o 9,7 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen złożył do KE formalny wniosek o przejęcie Lotosu

Spółka przekonuje, że dobre wyniki osiągnęła pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego związanego głównie ze spadkiem dyferencjału Brent/Ural (różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską) o 1,7 USD na baryłce. O osiągniętych wynikach zdecydowały dobre wyniki wypracowane w segmencie rafineryjno-petrochemicznym i detalicznym. W segmencie wydobycia zyski utrzymały się na poziomie roku ubiegłego.

Pomimo czasowego wstrzymania dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń, koncern przerobił w II kwartale 8,3 mln ton surowca. Dzięki temu wykazał wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych o 9 punktów procentowych w ujęciu rok do roku.

– Kolejny kwartał, w którym PKN Orlen wypracował bardzo dobre wyniki finansowe, pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do działania w trudniejszym otoczeniu makroekonomicznym. Co szczególnie istotne, pomimo przerwy w dostawach rosyjskiej ropy, nasze zakłady działały bez zakłóceń – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen i Lotos dostaną rekompensaty za brudną ropę

Dodaje, że firmie udało się poprawić wykorzystanie mocy produkcyjnych, po raz kolejny zwiększyć wolumeny sprzedaży, a także udziały sieci detalicznej we wszystkich rynkach, na których funkcjonuje.

– Było to możliwe m.in. dzięki realizowanej przez nas konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw ropy, która pozwala nam na elastyczne reagowanie na wyzwania rynkowe, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo surowcowe koncernu oraz państwa – twierdzi Obajtek.

Opublikowane dziś przed sesją wyniki finansowe PKN Orlen są lepsze od oczekiwanych przez ogół analityków. W efekcie na GPW można oczekiwać zwiększonego popytu na walory spółki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turecki Potok wyszedł z wody

Dziś połączone zostały podmorska i lądowa część rosyjskiego gazociągu do Turcji. Całość ma być ...

Ta katastrofa nie powtórzy się w Polsce

W 13 sekund moc reaktora w Czarnobylu wzrosła 100 razy. To efekt ludzkiej buty, ...

Rusza budowa gazowego łącznika ze Słowacją

Rozbudowa polskiego systemu gazociągów następuje w chwili, gdy nasz region staje się rynkiem gazu ...

Strategia dotycząca klimatu przepadła między resortami

Do końca grudnia Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu powinien zostać wysłany do ...

Egipt zatwierdził atomowe kontrakty z Rosją

Kair parafował cztery kontrakty z Moskwą na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej. Egipski ...

Rosja: były minister za kratami, przeszukania w Rosneft

Były minister ds „otwartego społeczeństwa” Rosji miał stworzyć zorganizowaną grupę przestępczą działającą w sektorze energetycznym. ...