Drogi rosyjski gaz dla Donbasu

Bloomberg

Rosjanie sprzedają separatystom z Donbasu gaz drożej niż Ukraina kupuje na zachodnie Europy.

W III kw 2017 r Gazprom przesłał do kontrolowanych przez separatystów ukraińskich okręgów (Donieck i Ługańsk) 1,2 mld m3 gazu po średniej cenie 239 dol./1000 m3. Takie dane rosyjskiego urzędu celnego podał portal Liga.net. W tym samym czasie gaz importowany przez Ukrainę z Polski, Słowacji i Węgier kosztował średnio 212,5 dol./1000 m3.

Rosjanie z uporem wystawiają faktury na Naftogaz Ukrainy, chociaż koncern ten od 25 listopada 2015 r nie importuje gazu z Rosji. Kijów wiele razy ogłaszał że dostawy na objęte działaniami wojskowymi tereny Gazprom prowadzi nielegalnie i samowolnie. Rosjanie odpowiadali, że dostawy realizują na podstawie kontraktu z Naftogazem z 2009 r.

Według danych ministerstwa gospodarki Ukrainy, średnia cena 1000 m3 gazu importowanego przez Naftogaz z Unii wynosiła: w lipcu 214,5 dol. w sierpniu 210,5 dol. a we wrześniu – 212,9 dol. Daje to średnią 212,5 dol. – o 27,5 dol. taniej aniżeli liczy sobie Gazprom.

W 2016 r Gazprom dostarczył separatystom 2,39 mld m3 gazu – o 40,6 proc. więcej niż w 2015 r. Za dostarczony gaz separatyści nie płacą. A faktury jak w poprzednim roku, Rosjanie wysyłają do Naftogazu.

Mogą Ci się również spodobać

Komplikuje się sytuacja w Tauron Wydobycie

Wczorajsze spotkania zarządu Tauron Wydobycie ze związkowcami z firmy skończyło się tymczasowym zawieszeniem broni ...

Ropa nadal szuka dna

Jest najtaniej od 2003 roku. Za baryłkę ropy Brent w poniedziałek, 18 stycznia płacono ...

Polski węgiel kontra unijna neutralność dla klimatu

Ogromny rozdźwięk jest pomiędzy projektem polskiej polityki energetycznej a planami przedstawionymi właśnie przez Komisję ...

Dziewięciu przeciw Nord Stream-2

Pod nowym listem do przewodniczącego Komisji Europejskiej podpisało się dziewięć krajów przeciwnych rozbudowie Gazociągu ...

Chciwość koncernów, bierność rządzących

Rosjanie, Kazachowie, Ukraińcy, Białorusini mogą kupić za swoją średnią krajową więcej prądu niż Polacy, ...

Unimot sprzedaje więcej paliw

Firmie sprzyja otoczenie zewnętrzne w biznesie oleju napędowego i biopaliw oraz gazu LPG. W ...