Gazprom zatrudnił Schrödera

Bloomberg

Były kanclerz Niemiec objął posadę szefa spółki Gazpromu Nord Stream 2. Nie ujawniono, ile będzie zarabiał na nowej posadzie.

Przedstawiciel Nord Stream-2 AG potwierdził gazecie Tagesspigel, że to Gerhard Schröder stanął na czele spółki, która ma zbudować dwie kolejne nitki gazociągu na dnie Bałtyku. To nie pierwsza praca byłego kanclerza dla rosyjskich pracodawców. W 2005 r stanął na czele komitetu akcjonariuszy Nord Stream i do dziś jest przewodniczącym rady dyrektorów tej spółki. Teraz będzie te dwie funkcje łączył.

Gazpromowi nie udało się włączyć do spółki Nord Strem-2 swoich zachodnich sojuszników – OMV (Austria), Engie (Francja), niemieckie BASF i Uniper (wydzielona z E.On). Miały one objąć po 10 proc. akcji. Przeszkodziła temu negatywna decyzja polskiego UOKiK. A to oznacza, że jedynym właścicielem spółki i finansującym inwestycję na ok. 10 mld euro jest rosyjski koncern.

Gazprom wciąż nie ma też na budowę zgody Brukseli oraz kilka państw przez wody których pobiegnie rura. Pomimo to rosyjskie ministerstwo energetyki i prezes Gazpromu Aleksiej Miller nie widzą zagrożenia dla projektu. Gazociąg ma dwoma nitkami dostarczać do 55 mld m3 gazu rosyjskiego do Niemiec rocznie. Łącznie z istniejącymi dwiema nitkami dawałoby to rekordowy przesył 110 mld m3 gazu rocznie i praktycznie rugowało Ukrainę jako kraj tranzytowy rosyjskiego surowca do Unii.

Mogą Ci się również spodobać

Irak nakręcił cenę ropy

Dziś ropa podrożała o blisko 5 proc… Eksperci wiążą to z wyciekiem surowca z ...

Na stacjach BP w Polsce pojawiło się nowe paliwo

Pod marką Active koncern sprzedaje innowacyjne benzyny i olej napędowy, na których auto ma ...

Mamy reputację firmy odpowiedzialnej

Górnicy z kopalni Janina mogą być spokojni – mówi Marek Wadowski, wiceprezes TAURON Polska Energia ...

Wielka feta na Jamale

Dziś w obecności prezydenta Rosji pierwsza partia gazu skroplonego z zakładów Jamał LNG została ...

Niepewna przyszłość resortu

W energetyce i górnictwie mnożą się plotki, że resort energii może zostać pozbawiony nadzoru ...

PKP Energetyka spiera się o dostawy prądu

Coraz więcej jest spornych spraw między podmiotami handlującymi energią. Winne są spadające hurtowe ceny. ...