Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Bloomberg

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a także dostawy do Bułgarii i Grecji.

Operatorzy gazowych magistrali Ukrainy i Rumunii – Ukrtransgaz i Rumgaz podpisali porozumienie o połączeniu magistrali gazowych obu krajów w punkcie Orłowki-Isakcza na granicy obu państw, głosi komunikat Urktransgazu.

Nowa trasa pozwoli na przesył gazu z Ukrainy przez Rumunię do Bułgarii a także korzystanie z tzw. rewersu – przesyłu w odwrotnym kierunku gazu z Bułgarii i Rumunii na potrzeby Ukrainy. W przyszłości możliwy też będzie transport gazu z Ukrainy do Grecji.

Jak podaje ukraiński operator, wcześniej kierunek ten wykorzystywał Gazprom do trazytu gazu do Bułgarii. Jednak po wygaśnięciu umowy tranzytowej Ukraina i Rumunia zdecydowały nie odnawiać kontraktu z Rosjanami, ale połączyć siły zgodnie z rekomendacją i prawem Unii Europejskiej. W kwietniu prezydenci Ukrainy i Rumunii uzgodnili import gazu z Rumunii na Ukrainę. W czerwcu taki rewers Kijów uzgodnił z Sofią. Wszystkie kraje są przeciwne rozbudowie przez Gazprom i firmy z Niemiec, Austrii i Francji gazociągu północnego.

Także Komisja Europejska jako warunek zgody na Nord Stream 2 stawia utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. W 2014 r zmniejszył się on o 29,1 proc. do 59,4 mld m3; w 2015 r zwiększył o 8 proc. do 67,1 mld m3 a za pół roku 2016 wzrósł o 31 proc. rok do roku do 38 mld m3. To jednak wciąż niewiele biorąc pod uwagę możliwości ukraińskich magistrali – 130 mld m3 gazu rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Nowy pomysł Gazpromu

Rosjanie znów mają ograniczony dostęp do OPAL. Proponują więc, by ich europejscy klienci kupowali ...

Łapiński: Niepolityczne zgazowanie węgla

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Łapiński: Niepolityczne zgazowanie węgla Łapiński: ...

PKN Orlen importuje coraz więcej paliw

Sprzedaż oleju napędowego i benzyn jest bardziej opłacalna w Polsce niż za granicą. Rosnący ...

Więcej ropy popłynie znad morza na południe

Rośnie znaczenie surowca spoza Rosji. Rafineriom nie zagrozi import paliw. W tym tygodniu na ...

OPEC zwiększył dostawy ropy, a cenom surowca to nie pomaga

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje już drugą sesję. Producenci ropy z ...

Przez rekompensaty firmy energetyczne czeka trudny weekend

Obiecywane przez rząd rekompensaty tuż-tuż, ale wiedzie do nich droga przez pole minowe. Jedną ...