Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Bloomberg

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a także dostawy do Bułgarii i Grecji.

Operatorzy gazowych magistrali Ukrainy i Rumunii – Ukrtransgaz i Rumgaz podpisali porozumienie o połączeniu magistrali gazowych obu krajów w punkcie Orłowki-Isakcza na granicy obu państw, głosi komunikat Urktransgazu.

Nowa trasa pozwoli na przesył gazu z Ukrainy przez Rumunię do Bułgarii a także korzystanie z tzw. rewersu – przesyłu w odwrotnym kierunku gazu z Bułgarii i Rumunii na potrzeby Ukrainy. W przyszłości możliwy też będzie transport gazu z Ukrainy do Grecji.

Jak podaje ukraiński operator, wcześniej kierunek ten wykorzystywał Gazprom do trazytu gazu do Bułgarii. Jednak po wygaśnięciu umowy tranzytowej Ukraina i Rumunia zdecydowały nie odnawiać kontraktu z Rosjanami, ale połączyć siły zgodnie z rekomendacją i prawem Unii Europejskiej. W kwietniu prezydenci Ukrainy i Rumunii uzgodnili import gazu z Rumunii na Ukrainę. W czerwcu taki rewers Kijów uzgodnił z Sofią. Wszystkie kraje są przeciwne rozbudowie przez Gazprom i firmy z Niemiec, Austrii i Francji gazociągu północnego.

Także Komisja Europejska jako warunek zgody na Nord Stream 2 stawia utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. W 2014 r zmniejszył się on o 29,1 proc. do 59,4 mld m3; w 2015 r zwiększył o 8 proc. do 67,1 mld m3 a za pół roku 2016 wzrósł o 31 proc. rok do roku do 38 mld m3. To jednak wciąż niewiele biorąc pod uwagę możliwości ukraińskich magistrali – 130 mld m3 gazu rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

KGHM plus Tauron?

Miedziowy koncern ma inwestować we własne źródła energii, co oznacza idące w miliardy złotych ...

Gazprom bez kary za monopol

Komisja Europejska zamknęła dochodzenie w sprawie łamania unijnego prawa antymonopolowego przez rosyjski Gazprom. Śledztwo trwało ...

Te stacje paliw Polacy lubią najbardziej

Zdecydowanie największą sympatią cieszy się sieć Orlenu, a następnie BP, Shella, Lotosu i Huzara. ...

Energetyka po wyborach. Trzy zadania dla nowego rządu

Polska energetyka znalazła się na zakręcie. Co zastanie kolejny rząd po wyborach jesienią? W ...

Poprawiła się jakość paliw

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 5,3 proc. wszystkich skontrolowanych próbek oleju napędowego i ...

Gdy gasną światła w fabrykach, elektrownie liczą straty

Spadek zużycia prądu na skutek zamrożenia gospodarki to cios w spółki energetyczne i węglowe. ...