Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Bloomberg

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a także dostawy do Bułgarii i Grecji.

Operatorzy gazowych magistrali Ukrainy i Rumunii – Ukrtransgaz i Rumgaz podpisali porozumienie o połączeniu magistrali gazowych obu krajów w punkcie Orłowki-Isakcza na granicy obu państw, głosi komunikat Urktransgazu.

Nowa trasa pozwoli na przesył gazu z Ukrainy przez Rumunię do Bułgarii a także korzystanie z tzw. rewersu – przesyłu w odwrotnym kierunku gazu z Bułgarii i Rumunii na potrzeby Ukrainy. W przyszłości możliwy też będzie transport gazu z Ukrainy do Grecji.

Jak podaje ukraiński operator, wcześniej kierunek ten wykorzystywał Gazprom do trazytu gazu do Bułgarii. Jednak po wygaśnięciu umowy tranzytowej Ukraina i Rumunia zdecydowały nie odnawiać kontraktu z Rosjanami, ale połączyć siły zgodnie z rekomendacją i prawem Unii Europejskiej. W kwietniu prezydenci Ukrainy i Rumunii uzgodnili import gazu z Rumunii na Ukrainę. W czerwcu taki rewers Kijów uzgodnił z Sofią. Wszystkie kraje są przeciwne rozbudowie przez Gazprom i firmy z Niemiec, Austrii i Francji gazociągu północnego.

Także Komisja Europejska jako warunek zgody na Nord Stream 2 stawia utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. W 2014 r zmniejszył się on o 29,1 proc. do 59,4 mld m3; w 2015 r zwiększył o 8 proc. do 67,1 mld m3 a za pół roku 2016 wzrósł o 31 proc. rok do roku do 38 mld m3. To jednak wciąż niewiele biorąc pod uwagę możliwości ukraińskich magistrali – 130 mld m3 gazu rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Litwa korzysta na naszym prądzie, czeka na szwedzki

Prąd z polskich elektrowni obniża ceny na Litwie. Wszystko za sprawą połączenia systemów. Jak ...

Instalacje dla Lotosu za 1,26 mld zł

Na 1,26 mld złotych opiewa kontrakt, jaki spółka Lotos Asfalt podpisała z KT Kinetics ...

Ciemne chmury nad BP

BP zanotowało w I kwartale bieżącego roku stratę w wysokości aż 485 mln dol. ...

I tak nie uciekniemy przed podwyżkami

Uchwalenie ustawy mającej zapobiec podwyżkom cen energii zdestabilizuje rynek i doprowadzi do strat w ...

Dziwna rewolucja energetyczna

Polityka Ministerstwa Energetyki nie pasuje do nakierowanej na osoby biedniejsze polityki obecnego rządu. Ubiegły ...

Energetyka ma w Polimeksie prawie 66 proc.

Enea, Energa, PGE i PGNiG Technologie objęły po 37,5 mln akcji Polimeksu-Mostostal w ramach ...