Gazprom pewien swego w Europie

Bloomberg

Udział Gazpromu na rynku europejskim będzie rosnąć, niezależnie od konkurencji. Tak twierdzi prezes koncernu.

W czwartek odbyła się coroczne WZA Gazpromu. Akcjonariusze, wśród których pakiet kontrolny należy do Kremla – państwo posiada ponad połowę akcji koncernu, zgodzili się by dywidenda za 2015 r była o 9,6 proc. wyższa aniżeli wypłacona dwa lata temu i wyniosła 7,89 rubla za akcję. Do budżetu Rosji trafi więc blisko 95 mld rubli (1,5 mld dol.). Akcjonariusze zgodzili się też przeznaczyć na inwestycje 163,7 mld rubli (2,55 mld dol.) z zysku za miniony rok.

Do rady dyrektorów weszli nowi członkowie w tym urzędnicy Kremla – minister gospodarki Aleksiej Ulukajew, a także prezes państwowego banku rolnego Rossielchozbank. Zasiadanie w radzie to bardzo intratne uzupełnienie rodzinnego budżetu. Gazprom hojnie płaci członkom, którzy tak naprawdę o niczym nie decydują.

Podczas konferencji prasowej Aleksiej Miller zapowiedział, że rosyjski gaz będzie miał coraz większy udział w rynku Europy i żadna konkurencja, w tym eksport gazu skroplonego z USA nie zagrozi rosyjskiej dominacji. Dodał, że rozbudowa gazociągu północnego „już się zaczyna”. Nie wyjaśnił skąd taka wiedza, bowiem dotąd nie ma zgody Komisji Europejskiej ani państw w pobliżu których pójdą rury w tym Polski.

Miller dodał, że Gazprom porozumiał się ze słowackim operatorem Eaststream o wykorzystaniu gazociągów Słowacji na potrzeby Nord Stream 2. To zaskakujące oświadczenie, bo Słowacja jest jednym z głównych przeciwników tego projektu. Prezes podkreślił, że główny klient Gazpromu – Niemcy w 2015 r kupili rekordową ilość gazu – ponad 45 mld m3 i kraj pomimo, że jest europejskim liderem zielonej energetyki, kupuje coraz więcej gazu.

W tym roku koncern spodziewa się eksportu na poziomie 166-170 mld m3 co byłoby rekordowym wynikiem (w 2015 Rosjanie sprzedali za granicę 159,4 mld m3).

Mogą Ci się również spodobać

Przyszłość energetyki

Podczas tegorocznej edycji kongresu omówione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące sektora. A tych w ostatnich ...

Apelacja Kremla w sprawie odszkodowania za przejęcie Jukosu

Moskwa walczy w sądzie międzynarodowym, by nie zapłacić akcjonariuszom Jukosu gigantycznego, zasądzonego odszkodowania. I ...

Rządowy dwugłos o dywidendzie

Akcje kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych tracą na giełdzie – przez politykę. Zwiększony o ...

Skarb stworzył niebezpieczny precedens

Niewiele zabrakło do zablokowania uchwały walnego zgromadzenia PGE dotyczącej podniesienia kapitału zakładowego spółki poprzez ...

Enea inwestuje w laboratoria

Spółki Selvita i Ardigen dostarczą specjalistyczne oprogramowanie dla laboratoriów Enei. Na mocy podpisanej umowy ...

OPEC przed trudną sesją ministrów

Organizację Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC czeka trudne posiedzenie ministrów, bo członkowie kartelu pompują ...