Gazprom pewien swego w Europie

Bloomberg

Udział Gazpromu na rynku europejskim będzie rosnąć, niezależnie od konkurencji. Tak twierdzi prezes koncernu.

W czwartek odbyła się coroczne WZA Gazpromu. Akcjonariusze, wśród których pakiet kontrolny należy do Kremla – państwo posiada ponad połowę akcji koncernu, zgodzili się by dywidenda za 2015 r była o 9,6 proc. wyższa aniżeli wypłacona dwa lata temu i wyniosła 7,89 rubla za akcję. Do budżetu Rosji trafi więc blisko 95 mld rubli (1,5 mld dol.). Akcjonariusze zgodzili się też przeznaczyć na inwestycje 163,7 mld rubli (2,55 mld dol.) z zysku za miniony rok.

Do rady dyrektorów weszli nowi członkowie w tym urzędnicy Kremla – minister gospodarki Aleksiej Ulukajew, a także prezes państwowego banku rolnego Rossielchozbank. Zasiadanie w radzie to bardzo intratne uzupełnienie rodzinnego budżetu. Gazprom hojnie płaci członkom, którzy tak naprawdę o niczym nie decydują.

Podczas konferencji prasowej Aleksiej Miller zapowiedział, że rosyjski gaz będzie miał coraz większy udział w rynku Europy i żadna konkurencja, w tym eksport gazu skroplonego z USA nie zagrozi rosyjskiej dominacji. Dodał, że rozbudowa gazociągu północnego „już się zaczyna”. Nie wyjaśnił skąd taka wiedza, bowiem dotąd nie ma zgody Komisji Europejskiej ani państw w pobliżu których pójdą rury w tym Polski.

Miller dodał, że Gazprom porozumiał się ze słowackim operatorem Eaststream o wykorzystaniu gazociągów Słowacji na potrzeby Nord Stream 2. To zaskakujące oświadczenie, bo Słowacja jest jednym z głównych przeciwników tego projektu. Prezes podkreślił, że główny klient Gazpromu – Niemcy w 2015 r kupili rekordową ilość gazu – ponad 45 mld m3 i kraj pomimo, że jest europejskim liderem zielonej energetyki, kupuje coraz więcej gazu.

W tym roku koncern spodziewa się eksportu na poziomie 166-170 mld m3 co byłoby rekordowym wynikiem (w 2015 Rosjanie sprzedali za granicę 159,4 mld m3).

Mogą Ci się również spodobać

Zatrzymano byłego prezesa PKN Orlen

Na polecenie prokuratury zatrzymano trzy osoby z byłego kierownictwa koncernu, w tym Jacka K. ...

Ukraina aresztuje majątek Gazpromu

Komitet Antymonopolowy Ukrainy wystąpił o zajęcie kont i majątku Gazpromu na terenie Ukrainy. Rosjanie ...

Gazprom zaatakuje na Bałtyku

Rosjanie zbudują nad Bałtykiem gigantyczny kompleks do przerobu gazu. Koszt projektu to około 20 ...

Morawiecki nie wyklucza, że za kilka lat wróci temat gazu łupkowego w Polsce

Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu ...

A co jak Gazprom nie dogada się z Ukrainą w sprawie tranzytu?

Ukraińcy już wiedzą, co zrobią, jeżeli od nowego roku w magistralach przesyłowych nie pojawi ...

JSW zapewnia, że koksownia Dębieńsko nie truje

Prezes JSW Koks, firmy zależnej od Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przekonuje, że koksownia Dębieńsko nie ...