Gazprom pewien swego w Europie

Bloomberg

Udział Gazpromu na rynku europejskim będzie rosnąć, niezależnie od konkurencji. Tak twierdzi prezes koncernu.

W czwartek odbyła się coroczne WZA Gazpromu. Akcjonariusze, wśród których pakiet kontrolny należy do Kremla – państwo posiada ponad połowę akcji koncernu, zgodzili się by dywidenda za 2015 r była o 9,6 proc. wyższa aniżeli wypłacona dwa lata temu i wyniosła 7,89 rubla za akcję. Do budżetu Rosji trafi więc blisko 95 mld rubli (1,5 mld dol.). Akcjonariusze zgodzili się też przeznaczyć na inwestycje 163,7 mld rubli (2,55 mld dol.) z zysku za miniony rok.

Do rady dyrektorów weszli nowi członkowie w tym urzędnicy Kremla – minister gospodarki Aleksiej Ulukajew, a także prezes państwowego banku rolnego Rossielchozbank. Zasiadanie w radzie to bardzo intratne uzupełnienie rodzinnego budżetu. Gazprom hojnie płaci członkom, którzy tak naprawdę o niczym nie decydują.

Podczas konferencji prasowej Aleksiej Miller zapowiedział, że rosyjski gaz będzie miał coraz większy udział w rynku Europy i żadna konkurencja, w tym eksport gazu skroplonego z USA nie zagrozi rosyjskiej dominacji. Dodał, że rozbudowa gazociągu północnego „już się zaczyna”. Nie wyjaśnił skąd taka wiedza, bowiem dotąd nie ma zgody Komisji Europejskiej ani państw w pobliżu których pójdą rury w tym Polski.

Miller dodał, że Gazprom porozumiał się ze słowackim operatorem Eaststream o wykorzystaniu gazociągów Słowacji na potrzeby Nord Stream 2. To zaskakujące oświadczenie, bo Słowacja jest jednym z głównych przeciwników tego projektu. Prezes podkreślił, że główny klient Gazpromu – Niemcy w 2015 r kupili rekordową ilość gazu – ponad 45 mld m3 i kraj pomimo, że jest europejskim liderem zielonej energetyki, kupuje coraz więcej gazu.

W tym roku koncern spodziewa się eksportu na poziomie 166-170 mld m3 co byłoby rekordowym wynikiem (w 2015 Rosjanie sprzedali za granicę 159,4 mld m3).

Mogą Ci się również spodobać

Zapłacimy mniej za gaz kupowany od PGNiG

Od 1 kwietnia ceny dla finalnych odbiorców zmaleją o co najmniej 5 proc. Kolejne ...

Prezes Tauronu: Opowieści o bankructwie były przesadzone

Kiedyś energetyka węglowa z pewnością wyjdzie z koncernów energetycznych. Pytanie tylko kiedy i na ...

Rosja dała zniżkę Ukrainie

Na prośbę Ukrainy, Rosja zgodziła się obniżyć cenę gazu do 247 dol. za tysiąc ...

Ciepło ukryte pod posadzką

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, kusi niższymi rachunkami i zapewnia komfort w mieszkaniu. Grzejnikiem ...

Niemcy – kraj bez węgla i atomu

Najpotężniejsza gospodarka Unii za 20 lat będzie produkować prąd, nie wykorzystując węgla i atomu. ...

Harvey bije w ceny

Wyłączenie wielu rafinerii zakłóciło światowy popyt na ropę. Huragan Harvey, który niedawno uderzył w ...