Wyspy zasysają rosyjski gaz, Polska też

Bloomberg

W ciągu pięciu miesięcy Gazprom zwiększył eksport gazu do Europy o 16,2 proc. Polska kupiła o blisko 36 procent więcej niż rok temu.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller podał dane o eksporcie na tzw. daleką zagranicę (Unia bez republik bałtyckich, Turcja) gazu za pięć miesięcy. Ekspert zwiększył się o 16,2 proc. rok do roku czyli o 10 mld m3 do 71,53 mln m3, dzięki rosnących zakupom firm przede wszystkim z Europy Zachodniej.

W wielkościach absolutnych liderem zakupów jest Wielka Brytania, która w piąć miesięcy eksportowała z Rosji 3,85 mld m3; przyrost w pierwszym kwartale wyniósł 240 proc. a w ciągu pięciu miesięcy prawie się podwoił (+91,5 proc.).

Procentowo lideruje Dania (139,3 proc. wzrostu), która wyprzedza w zwiększaniu zamówień w Gazpromie Wielką Brytanię, Holandię (103,8 proc.) i Grecję (85,8 proc.). Największy klient Rosjan – Niemcy importowały o 10,4 proc. więcej; Francja o 35 proc., Austria o 21,3 proc..

W gronie zwiększających zakupy znalazła się Polska. Kupiliśmy w Gazpromie o 35,6 proc. więcej gazu niż rok temu. Rosyjski gaz na granicy Niemiec kosztował w kwietniu 128 dol./1000 m3. Według wyliczeń Michaiła Korczemkina dyrektora East European Gas Analysis dla gazety RBK, cena dla Polski mogła wynieść ok. 150 dolarów.

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela murem za Gazpromem

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zapewnia, że decyzja w sprawie OPAL jest zgodna z unijnym prawem. ...

Merkel robi biznes z Putinem

Szybka budowa Nord Stream 2 ma zwieńczyć ocieplenie relacji Niemiec z Rosją. USA grożą ...

Ciśnienie na Ukrainie wyraźnie spadło

Naftogaz oskarża Gazprom o złamanie umowy tranzytowej. Ukraińska firma chce, by Komisja Europejska nadzorowała ...

Eksperci krytykują pomysł zamrożenia cen prądu

Przedsiębiorcy alarmują, że może dojść do skrajnie nieodpowiedzialnego przejścia na ręczne sterowanie cenami energii ...

PGE reaktywuje projekt budowy farm słonecznych

Łączna moc takich elektrowni mogłaby sięgnąć nawet 100 MW – ustaliła „Rzeczpospolita”. Choć o ...

Litewska blokada białoruskiej atomówki

Litwa nie kupi ani kilowata prądu z budowanej przez Rosjan na Białorusi elektrowni atomowej. ...