Wyspy zasysają rosyjski gaz, Polska też

Bloomberg

W ciągu pięciu miesięcy Gazprom zwiększył eksport gazu do Europy o 16,2 proc. Polska kupiła o blisko 36 procent więcej niż rok temu.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller podał dane o eksporcie na tzw. daleką zagranicę (Unia bez republik bałtyckich, Turcja) gazu za pięć miesięcy. Ekspert zwiększył się o 16,2 proc. rok do roku czyli o 10 mld m3 do 71,53 mln m3, dzięki rosnących zakupom firm przede wszystkim z Europy Zachodniej.

W wielkościach absolutnych liderem zakupów jest Wielka Brytania, która w piąć miesięcy eksportowała z Rosji 3,85 mld m3; przyrost w pierwszym kwartale wyniósł 240 proc. a w ciągu pięciu miesięcy prawie się podwoił (+91,5 proc.).

Procentowo lideruje Dania (139,3 proc. wzrostu), która wyprzedza w zwiększaniu zamówień w Gazpromie Wielką Brytanię, Holandię (103,8 proc.) i Grecję (85,8 proc.). Największy klient Rosjan – Niemcy importowały o 10,4 proc. więcej; Francja o 35 proc., Austria o 21,3 proc..

W gronie zwiększających zakupy znalazła się Polska. Kupiliśmy w Gazpromie o 35,6 proc. więcej gazu niż rok temu. Rosyjski gaz na granicy Niemiec kosztował w kwietniu 128 dol./1000 m3. Według wyliczeń Michaiła Korczemkina dyrektora East European Gas Analysis dla gazety RBK, cena dla Polski mogła wynieść ok. 150 dolarów.

Mogą Ci się również spodobać

Enea: Misja ważniejsza od zysków

Enea jako kolejna spółka kontrolowana przez Skarb może wpisać bezpieczeństwo energetyczne do statutu. Chyba ...

PGNiG dostarczy gaz na Ukrainę?

Polska spółka i czeski CEZ znalazły się liście firm, które zostały bezwarunkowo dopuszczone do ...

PGE chce kupić Polenergię

Polska Grupa Energetyczna wezwała do sprzedaży wszystkich akcji Polenergii. Chce za nie zapłacić prawie ...

Zachód zapłaci za Nord Stream-2

Pięć zachodnich koncernów sfinansuje połowę kosztów rozbudowy gazociągu północnego. Po podpisaniu dzisiejszego porozumienia, akcje ...

Nord Stream 2: Niemcy stawiają warunki

Komplikuje się sytuacja z rozbudową gazociągu północnego. Forsowany przez Gazprom projekt nie podoba się ...

Antysmogowe przepisy w ogniu krytyki

Normy jakości dla węgla nie zwalczą smogu, przysporzą natomiast problemów sprzedawcom czarnego paliwa, którzy ...