Wyspy zasysają rosyjski gaz, Polska też

Bloomberg

W ciągu pięciu miesięcy Gazprom zwiększył eksport gazu do Europy o 16,2 proc. Polska kupiła o blisko 36 procent więcej niż rok temu.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller podał dane o eksporcie na tzw. daleką zagranicę (Unia bez republik bałtyckich, Turcja) gazu za pięć miesięcy. Ekspert zwiększył się o 16,2 proc. rok do roku czyli o 10 mld m3 do 71,53 mln m3, dzięki rosnących zakupom firm przede wszystkim z Europy Zachodniej.

W wielkościach absolutnych liderem zakupów jest Wielka Brytania, która w piąć miesięcy eksportowała z Rosji 3,85 mld m3; przyrost w pierwszym kwartale wyniósł 240 proc. a w ciągu pięciu miesięcy prawie się podwoił (+91,5 proc.).

Procentowo lideruje Dania (139,3 proc. wzrostu), która wyprzedza w zwiększaniu zamówień w Gazpromie Wielką Brytanię, Holandię (103,8 proc.) i Grecję (85,8 proc.). Największy klient Rosjan – Niemcy importowały o 10,4 proc. więcej; Francja o 35 proc., Austria o 21,3 proc..

W gronie zwiększających zakupy znalazła się Polska. Kupiliśmy w Gazpromie o 35,6 proc. więcej gazu niż rok temu. Rosyjski gaz na granicy Niemiec kosztował w kwietniu 128 dol./1000 m3. Według wyliczeń Michaiła Korczemkina dyrektora East European Gas Analysis dla gazety RBK, cena dla Polski mogła wynieść ok. 150 dolarów.

Mogą Ci się również spodobać

W stronę zrównoważonego rozwoju

Staramy się być liderem w kwestiach związanych z odpowiedzialnością społeczną oraz ochroną środowiska – ...

Włosi porzucają Rosneft

Ostatni zachodni partner rosyjskiego koncernu wstrzymuje współpracę z powodu amerykańskich sankcji. To uderzenie w ...

ZE PAK: odpisy na prawie 2 mld zł

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin po zakończeniu testów na utratę wartości aktywów zdecydował o odpisach aktualizujących. ...

Rosja nie chce rozmawiać o Nord Stream 2

Ten projekt nie podlega unijnemu prawu więc nie ma o czym z Komisją Europejską ...

Prąd z Azji Centralnej zasili Pakistan

W minionym tygodniu rozpoczęła się budowa linii energetycznej z Kirgistanu i Tadżykistanu do Pakistanu. ...

Słońce zaświeci nad Czarnobylem

Na terenie zamkniętej elektrowni jądrowej może powstać wielka elektrownia słoneczna. Zbudowaliby ją Francuzi. Ukraina ...