USA – dzieli i rządzi w ropie i gazie

Bloomberg

W minionym roku Amerykanie utrzymali pozycję lidera w produkcji ropy i produktów naftowych oraz gazu.

Amerykańska administracja informacji energetycznej (EIA) opublikowała dane z rynku za 2015 r.  USA pozostają liderem w produkcji ropy i gazu. W gazie Amerykanie zepchnęli Rosję na drugie miejsce w 2011 r. (boom łupkowy). W ropie przewodzą od 2013 r. W 2015 r.  dziennie firmy z USA produkowały 15 mln baryłek ropy i produktów naftowych. Arabia Saudyjska – 12 mln bd i pozostaje największym eksporterem. Rosja produkowała 11 mln bd ropy i produktów naftowych.

Ciekawa jest struktura amerykańskiej produkcji węglowodorowej. 60 proc. stanowiły ropa i kondensaty a 20 proc. gaz płynny. Biopaliwa natomiast dawały rafineriom najwięcej zarobić. Cena amerykańskiej marki WTI (West Texas Intermediate) spadała w ciągu roku od 47 dol./baryłka w styczniu do 37 dol. w grudniu.

Pomimo niskich cen ropy naftowej oraz o 60 proc. mniejszej liczby odwiertów, dostawy ropy naftowej w USA wzrosły o 1 mln baryłek dziennie. Natomiast wydobycie gazu ziemnego zwiększyło się o 3,7 mld stóp sześciennych dziennie. Wzrost ten pochodził przede wszystkim ze złóż łupkowych we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

Właśnie gaz jest od kilku lat powodem do amerykańskiej dominacji. W 2011 r łupkowy boom spowodował tak dużą produkcję, że USA wyprzedziły Rosję w produkcji gazu i stan taki utrzymuje się do dziś.

Arabia Saudyjska także zwiększyła w 2015 r produkcję ropy i gazu w 3 proc. łącznie. Jednak USA produkują ponad dwa razy więcej ropy, gazu i ich produktów aniżeli pustynne królestwo. Specyfiką Ameryki jest dopiero raczkujący eksport ropy i gazu. Tu zarówno Rosja jak i Arabia Saudyjska są daleko z przodu przed USA.

Mogą Ci się również spodobać

Ceny ropy przed nową próbą

Ropa tanieje i spada poniżej kolejnych poziomów wsparcia. Ile będzie kosztowała wkrótce? 40? 30?, ...

PKN Orlen ma umowę na sprzedaż propylenu

Koncern pozyskał już kupca na dodatkową produkcję z nowej instalacji metatezy budowanej w Płocku. ...

Gazprom świętuje na Kremlu

Ćwierć miliona dolarów wyda Gazprom na jeden dzień świętowania jubileuszu ćwierćwiecza koncernu. Koncern podał, ...

NIK krytykuje zakup Sierra Gorda. Były prezes odpowiada

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup w 2012 r. przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra ...

Adamczyk: Nie wrócimy do pomysłu opłaty paliwowej

Nie będzie powrotu do pomysłu wprowadzenia opłaty paliwowej, a rząd zaprezentuje niebawem inne rozwiązanie, ...

Dobre ceny ropy dla OPEC i Rosji

Iranowi do zbilansowania budżetu wystarczy ropa po 55 dolarów baryłka (db); Rosji po 69 ...