Akcje Gazpromu padły na twarz

Bloomberg

Na moskiewskim parkiecie akcje gazowego giganta straciły dziś na wartości 3,7 proc.. Tak inwestorzy zareagowali na informację o niskich dywidendach.

Spadek notowań Gazpromu odbił się na indeksie MICEX, który stracił 1,4 proc.. Inwestorzy zareagowali wyprzedażą po komunikacie koncernu o dywidendach za 2016 r. Do ogłoszenia komunikatu Gazprom tracił na wartości 0,3 proc..

Komunikat informował, że rząd Rosji zgodził się na przeznaczenie na dywidendy Gazpromu 190 mld rubli przyjmując 8 rubli czyli 53 grosze na akcję, poinformował Bloomberg. Zysk netto koncernu wyniósł 951,64 mld rubli, tak więc na dywidendę pójdzie ok. 20 proc. zysku. Tymczasem budżet Rosji jest liczony biorąc pod uwagę wpływy z dywidendy Gazpromu na poziomie 50 proc..

Decyzja Kremla ma związek z inwestycjami Gazpromu, na które koncern potrzebuje pieniędzy – gazociągiem Siła Syberii do Chin (Chińczycy odmówili Rosjanom zapłaty za dostawy a konto a także kredytu preferencyjnego na ten projekt).

Do tego dochodzi Nord Stream 2, gdzie Gazpromowi nie udział się stworzyć spółki z zachodnimi firmami (uniemożliwiła to decyzja polskiego UOKiK). Zachodnie firmy wyłożą więc blisko 5 mld euro, ale na zasadach kredytowania Gazpromu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgiel i wpływy Rosji

Czy priorytety rządu Beaty Szydło i przeprowadzone zmiany w strukturze administracji państwowej zapewnią bezpieczeństwo ...

Nowa oferta ma napędzić sprzedaż paneli

Spółka zajmująca się montażem systemów fotowoltaicznych liczy na 20-30-proc. podniesienie sprzedaży systemów fotowoltaicznych w ...

W Dolnej Odrze jednak blok gazowy

Komitet Inwestycyjny Polskiej Grupy Energetycznej dość nieoczekiwanie zarekomendował budowę bloku gazowego w Elektrowni Dolna ...

Zachód wstrzymał zapłaty za ropę z „Przyjaźni”

Francuski Total i włoski Eni wstrzymały zapłatę za kwietniowe dostawy brudnej rosyjskiej ropy naftociągiem ...

PKN Orlen ponownie wśród najbardziej etycznych firm świata

Po raz czwarty PKN Orlen znalazł się wśród najbardziej etycznych firm świata; otrzymał tytuł ...

Lecą głowy za Petrobras

W Brazylii pracę stracą wszyscy urzędnicy zamieszani w wielki skandal korupcyjny państwowego koncernu naftowego ...