Akcje Gazpromu padły na twarz

Bloomberg

Na moskiewskim parkiecie akcje gazowego giganta straciły dziś na wartości 3,7 proc.. Tak inwestorzy zareagowali na informację o niskich dywidendach.

Spadek notowań Gazpromu odbił się na indeksie MICEX, który stracił 1,4 proc.. Inwestorzy zareagowali wyprzedażą po komunikacie koncernu o dywidendach za 2016 r. Do ogłoszenia komunikatu Gazprom tracił na wartości 0,3 proc..

Komunikat informował, że rząd Rosji zgodził się na przeznaczenie na dywidendy Gazpromu 190 mld rubli przyjmując 8 rubli czyli 53 grosze na akcję, poinformował Bloomberg. Zysk netto koncernu wyniósł 951,64 mld rubli, tak więc na dywidendę pójdzie ok. 20 proc. zysku. Tymczasem budżet Rosji jest liczony biorąc pod uwagę wpływy z dywidendy Gazpromu na poziomie 50 proc..

Decyzja Kremla ma związek z inwestycjami Gazpromu, na które koncern potrzebuje pieniędzy – gazociągiem Siła Syberii do Chin (Chińczycy odmówili Rosjanom zapłaty za dostawy a konto a także kredytu preferencyjnego na ten projekt).

Do tego dochodzi Nord Stream 2, gdzie Gazpromowi nie udział się stworzyć spółki z zachodnimi firmami (uniemożliwiła to decyzja polskiego UOKiK). Zachodnie firmy wyłożą więc blisko 5 mld euro, ale na zasadach kredytowania Gazpromu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Firmy będą więcej płacić za gaz ziemny

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Cykl się kończy, kupuj surowce Dojrzałe ...

Ukraina: Krytyczna sytuacja elektrowni atomowych

W 30 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, pracownicy ukraińskich elektrowni atomowych będą protestować w Kijowie. ...

Zmiany w zarządzie PERN „Przyjaźń”

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN „Przyjaźń” SA zmieniło w czwartek skład zarządu spółki. Nowym jej ...

Rewolucja w sieciach Chile

Południowoamerykańska republika rozpoczyna największe w historii inwestycje w elektroenergetyce. W ciągu czterech lat wyda na ...

Na nowe złoża gazu w Polsce nie mamy co liczyć

Dzięki optymalizacji ze szczerpywanych od lat złóż udaje się zwiększyć zasoby wydobywalne o 10 ...

Coraz więcej ropy na rynku

Prawie 11 mln baryłek ropy wydobywają dzisiaj Rosjanie. I zamierzają zwiększać produkcję. To wszystko ...