Europarlament przeciwko Nord Stream-2

Bloomberg

Szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim zaapelował o przerwanie rozbudowy gazociągu północnego.

– Decyzja o Nord Stream-2 jest błędem, który uczyni Europę jeszcze bardziej zależną od Rosji. Dla szeregu krajów Środkowej i Wschodniej Europy, a także krajów skandynawskich ten projekt stwarza problemy. Nasza frakcja podziela ten niepokój. Uważamy, że lepiej przerwać realizację projektu i zająć się rozwiązaniami alternatywnymi – cytuje Manfreda Webera przewodniczącego frakcji Europejskiej Partii Ludowej agencja Prime.

Weber wystąpił dziś na konferencji prasowej w Brukseli. Przypomniał o oficjalnym wystąpieniu premierów Polski, Estonii, Łotwy, Czech, Węgier, Słowacji i Rumunii oraz prezydent Litwy do przewodniczącego Komisji Europejskiej. Premierzy są zdania, że Nord Stream-2 to inicjatywa polityczna i może doprowadzić do destabilizacji geopolitycznej w regionie.

Takie różnice już się pojawiły. Rząd Niemiec, głównego beneficjenta rozbudowy i największego klienta Gazpromu, twierdzi, że budowa dwóch nowych nitek gazociągu na dnie Bałtyku o łącznej mocy przesyłowej 55 mld m3 gazu rocznie to projekt wyłącznie ekonomiczny. Tak samo twierdzą Rosjanie oraz Rainer Zele szef najżarliwszego sojusznika Gazpromu – austriackiego koncernu OMV.

Austriacy wraz z Shell, niemieckimi Uniper i Wintershall oraz francuskim Engie sfinansują połowę kosztów budowy gazociągu. Jest to forma preferencyjnego kredytu dla Gazpromu, który jest wyłącznym właścicielem spółki Nord Stream-2. Koszt rozbudowy jest szacowany na ok. 10 mld euro. Na być gotowy w 2019 r.

Mogą Ci się również spodobać

PGG – podpisano umowę inwestycyjną

Docelowo po 17,1 proc. akcji Polskiej Grupy Górniczej obejmą energetyczne spółki, które zainwestowały w ...

Koncerny energetyczne ruszą z inwestycjami

Budowa nowych instalacji może kosztować grubo ponad 100 mld zł. Na razie rząd skupia ...

Wkrótce PGNiG złoży wnioski o taryfy na gaz

Od początku przyszłego roku ceny błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć. Do końca ...

Mosty energetyczne zwiększą konkurencyjność przemysłu

Dzięki zwiększeniu importu energii w gospodarce zostałoby przynajmniej 5,6 mld zł. To tyle, ile ...

Mniej na zieloną energetykę

Mniej zapłacimy za wsparcie zielonej energetyki – wynika z projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych ...

Orlen złożył wniosek w sprawie Lotosu

Płocki koncern przedstawił Komisji Europejskiej roboczą wersję dokumentu w sprawie przejęcia gdańskiej rafinerii. Do ...