PGNiG zgazyfikuje nowe gminy

Bloomberg

Koncern prowadzi intensywne rozmowy z lokalnymi samorządami w sprawie rozbudowy posiadanej sieci dystrybucyjnej.

Polska Spółka Gazownictwa, jedna z kluczowych firm należących do grupy PGNiG, ma już podpisanych ponad 240 listów intencyjnych o współpracy z gminami w sprawie przeprowadzenia na ich terenie gazyfikacji. Najwięcej takich umów zawarły oddziały firmy w Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Lublinie oraz we Wrocławiu. O tym kiedy, który projekt będzie realizowany zdecyduje przede wszystkim jego opłacalność. Na to z kolei duży wpływ będzie miała obecność na danym terenie dużego odbiorcy, który zagwarantuje odbiór istotnych wolumenów błękitnego paliwa. Według PSG, ścisła współpraca z samorządami to realizacja zarówno rządowej polityki zrównoważonego rozwoju, polegającej na likwidacji barier cywilizacyjnych, jak nowej strategii spółki na lata 2016-2022. PSG w najbliższych sześciu latach planuje wydać ponad 11 mld zł na rozbudowę systemu gazownictwa dystrybucyjnego w naszym kraju.

Koncern informuje, że gazyfikacja nowych gmin będzie przeprowadzana zarówno w oparciu o budowę tradycyjnej sieci gazowej, jak i przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Dzięki drugiemu z tych rozwiązań możliwe będą dostawy surowca na tereny, na których dotychczas budowa gazociągów była nieopłacalna. Surowiec do stacji regazyfikacji będzie pozyskiwany poprzez terminal w Świnoujściu.

Obecnie grupa PGNiG posiada osiem stacji regazyfikacyjnych na terenie województw: dolnośląskiego (Mieroszów, Świętoszów), mazowieckiego (Ostrołęka), podlaskiego (Zielone Kamedulskie), warmińsko-mazurskiego (Ełk, Olecko, Pisz) oraz zachodniopomorskiego (Ińsko).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dużo biomasy, mało wiatru i słońca

W tym tygodniu poznamy założenia nowelizacji ustawy o OZE. Konsultacje miałyby się rozpocząć w ...

PO: PiS wprowadził chaos w energetyce

Umowa PKN Orlen z rosyjskim Rosnieftem, a także odsunięcie w czasie wejścia w życie ...

OPEC zaprasza 20 krajów

Kartel eksporterów ropy zaprosił na spotkanie w sprawie przedłużenia ograniczenia wydobycia, 20 państw spoza ...

Putin: Będziemy współdziałać z OPEC

Prezydent Rosji jest zdania, że jeżeli dojdzie do przedłużenia decyzji o zamrożeniu wydobycia ropy, ...

Dobry dzień energetyki na parkiecie

Akcje koncernów energetycznych w środę poszły ostro w górę. Jak można przypuszczać, był to ...

Shell żegna Morze Północne

Holendersko-brytyjski koncern sfinalizował sprzedaż swoich aktywów na Morzu Północnym. Otrzymał za nie 3,8 mld ...