Gazprom może opuścić Londyn po Brexicie

Fotorzepa/Urszula Lesman

Rosjanie przeniosą swój brytyjski oddział z Londynu na kontynent, dowiedziały się media. Moskwa zapewnia, że Brexit nie wpłynie na działalność firmy na Wyspach.

Dziś rano Financial Times napisał, że Gazprom planuje przenieść swoją brytyjską firmę Gazprom Marketing & Trading Limited z Londynu na kontynent. Ma to związek z obawą Rosjan o utratę uprzywilejowanego dostępu do rynku Wspólnoty, w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, potwierdziły gazecie dwa niezależne źródła.

Gazprom Marketing & Trading Limited (GM&T) działa w Londynie od 1999 r. Od 2005 r spółka odpowiada za marketing, transport i handel LNG grupy Gazprom. Biuro londyńskie stało się faktyczną siedzibą główną Gazpromu na terenie Unii.

Gazprom steruje stamtąd handel LNG w całej Europie. Także w siedzibie w Londynie prowadzone są operacje handlowe z ropą, produktami paliwowymi, prądem, węglem i walutą dla macierzystego koncernu w Rosji.

Na artykuł FT natychmiast zareagowały władze Gazpromu. Wiceprezes Aleksandr Miedwiediew zapewnia, że „Brexit nie dotknie działalności londyńskiej spółki-córki Gazpromu. Zapowiedziany Brexit nie wpłynie na naszą działalność ani na rynku gazu Wielkiej Brytanii, ani tym bardziej na portfel LNG” – cytuje agencja Prime.

– GM&T pracuje z całym światem i specjalizuje się w handlu LNG i detalicznym handlu w Wielkiej Brytanii. Natomiast biznesem europejskim (unijnym -red) na podstawie kontraktów długoterminowych zajmuje się przede wszystkim rosyjska firma Gazprom export – dodał Miedwiediew.

Mogą Ci się również spodobać

Energia dla miasta 2050

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną warto postawić ma odnawialne źródła energii oraz ...

Dlaczego mamy umierać za węgiel?

Największym problemem Polski jest konieczność zamykania elektrowni opartych na węglu, które mają największy wpływ ...

Konkurs na wiceprezesów PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska trzech wiceprezesów

Rada nadzorcza PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska trzech wiceprezesów: ds. finansowych, korporacyjnych i ...

Grupa MOL coraz mniej zależna od ropy z Rosji

Węgierski koncern był kiedyś w 100 proc. uzależniony od surowca ze Wschodu. To już ...

Tauron chce poznać najwyższą ofertę

Do 2 lipca notowana na giełdzie spółka EC Będzin SA wydłużyła wyłączność negocjacyjną na ...

Gazprom jest zdeterminowany zwiększać dostawy gazu do UE

Rosjanie eksportują rekordowe ilości błękitnego paliwa. Nie przeszkadzają im w tym nawet ograniczenia stawiane ...