Wzrosną dostawy gazu z Kataru

Bloomberg

Od przyszłego roku PGNiG podwoi wolumen importowanego LNG. Spółka właśnie podpisała w tej sprawie dodatkową umowę z Qatargasem.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z koncernem Qatargas umowę dodatkową do obowiązującej umowy długoterminowej na dostawy LNG (skroplony gaz ziemny). W efekcie łączny import surowca do Polski wzrośnie do 2 mln ton, czyli do około 2,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji. Nowa umowa wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku i będzie obowiązywała do czerwca 2034 r. Początkowo, czyli w latach 2018-2020 dostawy będą nieco większe, gdyż wzrosną do 2,17 mln ton LNG rocznie, czyli do około 2,9 mld m sześc. gazu. W ocenie zarządu PGNiG, warunki cenowe umowy dodatkowej są satysfakcjonujące w kontekście realizacji przez grupę nowej strategii i mogą pozytywnie wpłynąć na jej wyniki.

– PGNiG zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG oraz aktywną obecność na międzynarodowym rynku skroplonego gazu ziemnego. To istotne wsparcie dla realizacji naszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG uważa, że dodatkowe dostawy potwierdzają zaangażowanie Qatargas we wspieranie projektu budowy hubu LNG w Polsce. W jego ocenie współpraca obu firm przyczyni się także do wzmocnienia wartości PGNiG dla akcjonariuszy.

– Qatargas konsekwentnie angażuje się w budowanie trwałej, długoterminowej współpracy z naszymi odbiorcami. To, co nas najbardziej wyróżnia na konkurencyjnym rynku to, że nasi klienci wiedzą, iż mogą polegać na Qatargas w zakresie realizacji bezpiecznych i pewnych dostaw LNG – stwierdził Khalid Bin Khalifa Al-Thani, prezes Qatargas.

Dostawy LNG będą pochodziły z firmy Qatar Liquefied Gas Company Limited (3), wspólnego projektu Qatar Petroleum, ConocoPhillips oraz Mitsui & Co. Ltd. Dostawy do terminalu LNG w Świnoujściu będą realizowane zbiornikowcami typu Q-Flex.

PGNiG umowę długoterminową z Qatargasem zawarło 29 czerwca 2009 r. Określono w niej, że dostawy LNG będą realizowane od 2014 r. przez okres 20 lat w wysokości około 1 mln ton LNG rocznie, czyli około 1,5 mld m sześc. Wartość umowy uzależniono od cen notowań ropy naftowej na rynkach światowych. Osiem lat temu wartość kontraktu, przy ówczesnych cenach ropy, szacowano na około 550 mln USD rocznie (około 1,8 mld zł).

Mogą Ci się również spodobać

Duża energetyka bierze się za transakcje wiatrakowe

Około 600 mln zł straciła Energa na kupnie zielonych certyfikatów w umowach długoterminowych – ...

Wiatr znad morza coraz silniejszy

W 2017 roku podłączono w Europie turbiny o mocy 3,15 tys. MW. To dwa ...

Marże paliwowe mogą spaść, ale tylko na chwilę

Wyższe podatki stopniowo zwiększą ceny benzyn, diesla i LPG. Ich wpływ może być jednak ...

Nowoczesna energetyka potrzebuje wody ultraczystej

Woda bez wątpienia jest podstawowym i jednocześnie najważniejszym surowcem, dającym życie, umożliwiającym egzystencję i ...

Skala ma znaczenie, także dla klimatu

Dzięki globalnemu zasięgowi biznesu każda zmiana nabiera znaczenia. Patrząc poprzez pryzmat możliwości, jakie daje ...

Wniosek o przejęcie kontroli nad Polenergią już w UOKiK

Choć na razie niewiele wskazuje na to, by Polska Grupa Energetyczna przejęła kontrolę nad ...