Sukces emisji Serinus Energy

materiały prasowe

Spółka sprzedała 72 mln oferowanych walorów. W efekcie pozyskała 25,2 mln dolarów kanadyjskich na poszukiwania i wydobycie ropy oraz gazu w Rumunii i Tunezji.

Serinus Energy przeprowadził z sukcesem emisję 72 mln akcji. Sprzedawał je po 0,35 dolara kanadyjskiego, czyli 1,09 zł. Dla porównania w piątek na zamknięciu sesji walorami spółki handlowano na GPW po 1,5 zł, co oznaczało wzrost kursu o 3,5 proc. W wyniku przeprowadzonej oferty spółka uzyskał 25,2 mln dolarów (ponad 78 mln zł) łącznych wpływów brutto.

Duży pakiet walorów Serinus Energy kupił jej strategiczny akcjonariusz. W efekcie udział Kulczyk Investments w kapitale giełdowej spółki wzrósł z 50,8 proc. do 52,2 proc.

Kierownictwo Serinus Energy zauważa, że sfinalizowanie oferty zapewni grupie kapitał niezbędny do dalszego prowadzenia projektu zagospodarowania pola gazowego w Rumunii. Pozyskane pieniądze w szczególności przeznaczy na sfinansowanie rozbudowy stacji gazowej na polu Moftinu oraz prac przygotowawczych do programu wierceń w 2018 r. na terenie koncesji Satu Mare. Środki z emisji pozwolą również na dokonanie inwestycji zwiększających produkcję z tunezyjskich złóż. Chodzi zwłaszcza o usprawnienie wydobycia na terenie bloku Sabria. Wreszcie ostatnim celem emisji było pozyskanie pieniędzy na ogólne potrzeby spółki.

Niedawno spółka informowała o wznowieniu wydobycia ropy na obszarze tunezyjskiej koncesji Chouech Es Saida. Do zatrzymania produkcji doszło tam 10 stycznia w związku ze strajkiem ogłoszonym przez pracującą na złożu załogę. Protest obejmował strajk okupacyjny, w związku z czym spółka wstrzymała wydobycie z powodów bezpieczeństwa. Strajk zakończył się 29 stycznia. Serinus Energy przekonywał, że zwolnienia załogi są niezbędne, aby firma mogła przeprowadzić dalszą redukcję kosztów operacyjnych, pozostając wiarygodnym pracodawcą w Tunezji.

Mogą Ci się również spodobać

Wenezuela skupiła rosyjskie obligacje, zapłaciła pieniędzmi ze złota

Rekordowe zakupy rosyjskich obligacji skarbowych przez zagranicznych inwestorów. Eksperci tłumaczą tym, że to Wenezuela skupiła ...

Resort energii pomoże Orlenowi w negocjacjach z Litwinami

W poniedziałek w Warszawie kontynuowane będą rozmowy o przyszłości rafinerii w Możejkach – ustaliła ...

Trzeba reanimować rynek

Koncentracja w segmencie wytwarzania energii to nie problem. Na rozwiniętych rynkach działają monopole czy ...

Przepis na apokalipsę

W piątkowym wydaniu, 5 kwietnia 2019 r., „Rzeczypospolitej” ukazał się artykuł „Dlaczego mamy umierać ...

Polska? Republiki bałtyckie? A co oni mogą…

Szefostwo spółki, która ma rozbudować gazociąg północny, uważa że przeciwne projektowi kraje Europy Środkowo-Wschodniej ...

Gazpromowi brakuje pieniędzy na inwestycje

Koncern musi zmniejszyć wydatki na budowany gazociąg do Chin i na złoża w Rosji, ...