Sukces emisji Serinus Energy

materiały prasowe

Spółka sprzedała 72 mln oferowanych walorów. W efekcie pozyskała 25,2 mln dolarów kanadyjskich na poszukiwania i wydobycie ropy oraz gazu w Rumunii i Tunezji.

Serinus Energy przeprowadził z sukcesem emisję 72 mln akcji. Sprzedawał je po 0,35 dolara kanadyjskiego, czyli 1,09 zł. Dla porównania w piątek na zamknięciu sesji walorami spółki handlowano na GPW po 1,5 zł, co oznaczało wzrost kursu o 3,5 proc. W wyniku przeprowadzonej oferty spółka uzyskał 25,2 mln dolarów (ponad 78 mln zł) łącznych wpływów brutto.

Duży pakiet walorów Serinus Energy kupił jej strategiczny akcjonariusz. W efekcie udział Kulczyk Investments w kapitale giełdowej spółki wzrósł z 50,8 proc. do 52,2 proc.

Kierownictwo Serinus Energy zauważa, że sfinalizowanie oferty zapewni grupie kapitał niezbędny do dalszego prowadzenia projektu zagospodarowania pola gazowego w Rumunii. Pozyskane pieniądze w szczególności przeznaczy na sfinansowanie rozbudowy stacji gazowej na polu Moftinu oraz prac przygotowawczych do programu wierceń w 2018 r. na terenie koncesji Satu Mare. Środki z emisji pozwolą również na dokonanie inwestycji zwiększających produkcję z tunezyjskich złóż. Chodzi zwłaszcza o usprawnienie wydobycia na terenie bloku Sabria. Wreszcie ostatnim celem emisji było pozyskanie pieniędzy na ogólne potrzeby spółki.

Niedawno spółka informowała o wznowieniu wydobycia ropy na obszarze tunezyjskiej koncesji Chouech Es Saida. Do zatrzymania produkcji doszło tam 10 stycznia w związku ze strajkiem ogłoszonym przez pracującą na złożu załogę. Protest obejmował strajk okupacyjny, w związku z czym spółka wstrzymała wydobycie z powodów bezpieczeństwa. Strajk zakończył się 29 stycznia. Serinus Energy przekonywał, że zwolnienia załogi są niezbędne, aby firma mogła przeprowadzić dalszą redukcję kosztów operacyjnych, pozostając wiarygodnym pracodawcą w Tunezji.

Mogą Ci się również spodobać

Wspólna oferta na polskie aktywa EDF

PGE, Enea, Energa oraz PGNiG Termika złożyły ofertę wstępną na zakup akcji i udziałów ...

Wykorzystanie CO2 jako surowca, alternatywą dla CCS

Przemysł powinien być zwolniony z obowiązku zakupu części uprawnień do emisji, jeżeli wychwytuje CO2 ...

Norwegia: Rząd sięga do funduszu naftowego

Rząd Norwegii planuje wyciągnąć w tym roku z Rządowego Globalnego Funduszu Emerytalnego (GPFG) rekordowe ...

Walka ze smogiem: jak wybrać materiały izolacyjne

Materiały izolacyjne mają różne charakterystyki i różne zastosowania. Warto starannie dobrać produkt do ocieplanego ...

PGE chce kupić Polenergię

Polska Grupa Energetyczna wezwała do sprzedaży wszystkich akcji Polenergii. Chce za nie zapłacić prawie ...

Lasy dla klimatu

Mamy coraz więcej lasów, które produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i łagodzą klimat – ...