PGNiG uruchomiło biuro w Londynie

Bloomberg

Dzięki nowej placówce koncern chce wzmocnić swoją pozycję na globalnym rynku LNG. Liczy też, że dzięki niej będzie mógł taniej kupować surowiec na własne potrzeby.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło biuro handlowe w Londynie, którego celem będzie wsparcie spółki w międzynarodowym handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG). Placówka pełną zdolność operacyjną ma uzyskać do końca I kwartału. Za jej utworzenie i obsługę odpowiada zależna firma PGNiG Supply & Trading (PST), zajmująca się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej.

– Otwieramy biuro handlowe w Londynie, by wzmacniać pozycję PGNiG na globalnym rynku obrotu LNG. Nasza obecność w europejskim centrum obrotu tym surowcem to nie tylko szansa na kupowanie gazu po bardziej konkurencyjnych cenach, ale także doskonała okazja do rozpoczęcia handlu LNG na rynkach całego świata – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym.

Docelowo londyńskie biuro ma być dla całej grupy PGNiG międzynarodowym centrum kompetencji w obszarze LNG oraz głównym ośrodkiem handlowym w zakresie krótko- i średnioterminowych kontraktów na skroplony gaz. Będzie też aktywnie poszukiwało alternatywnych źródeł dostaw do terminalu LNG w Świnoujściu, aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać zarezerwowane dla PGNiG moce tej instalacji.

– Ze względu na zwiększenie dostaw LNG m.in. z USA i Australii, spodziewamy się, iż w niedługim czasie gaz skroplony stanie się istotnym surowcem dla Europy. To umocni jego pozycję jako atrakcyjnej alternatywy dla dywersyfikacji dostaw energii – twierdzi Uwe Bode, dyrektor zarządzający PST. Jego zdaniem to rozwiązanie jest szczególnie interesujące dla krajów takich jak Polska, gdzie w dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają dostawy gazu z kierunku wschodniego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Umowa na modernizację trzech bloków Elektrowni Turów

Ponad 70 mln zł będzie kosztowała modernizacja elektrofiltrów w trzech blokach energetycznych w Elektrowni ...

Gazprom płaci kiepsko

Posiadacze akcji gazowego giganta niewiele w tym roku zarobią na jego papierach. Na dywidendy ...

Możejki przestają być kulą u nogi

Z litewskiej rafinerii PKN Orlen ma wyjeżdżać do Polski znacząco więcej diesla. Będzie to ...

Spółka Orlenu inwestuje w nawozy

Zależny Anwil kosztem 1,3 mld zł wybuduje trzecią linię do produkcji nawozów. Instalacja ma ...

Zdaniem ekspertów wyzwaniem jest osiągnięcie celu rządu: milion aut na prąd na naszych drogach w 2025 r.

Droga do elektryfikacji transportu jak zdobycie szczytu

Rewolucja elektromobilnościowa jest jednym z narzędzi walki ze smogiem, głównie w aglomeracjach. Tak jak ...

Wenezuela w spirali śmierci

Kraj z największymi zasobami ropy na świecie, ma najniższe w historii wydobycie czarnego złota. ...