PGNiG uruchomiło biuro w Londynie

Bloomberg

Dzięki nowej placówce koncern chce wzmocnić swoją pozycję na globalnym rynku LNG. Liczy też, że dzięki niej będzie mógł taniej kupować surowiec na własne potrzeby.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło biuro handlowe w Londynie, którego celem będzie wsparcie spółki w międzynarodowym handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG). Placówka pełną zdolność operacyjną ma uzyskać do końca I kwartału. Za jej utworzenie i obsługę odpowiada zależna firma PGNiG Supply & Trading (PST), zajmująca się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej.

– Otwieramy biuro handlowe w Londynie, by wzmacniać pozycję PGNiG na globalnym rynku obrotu LNG. Nasza obecność w europejskim centrum obrotu tym surowcem to nie tylko szansa na kupowanie gazu po bardziej konkurencyjnych cenach, ale także doskonała okazja do rozpoczęcia handlu LNG na rynkach całego świata – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym.

Docelowo londyńskie biuro ma być dla całej grupy PGNiG międzynarodowym centrum kompetencji w obszarze LNG oraz głównym ośrodkiem handlowym w zakresie krótko- i średnioterminowych kontraktów na skroplony gaz. Będzie też aktywnie poszukiwało alternatywnych źródeł dostaw do terminalu LNG w Świnoujściu, aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać zarezerwowane dla PGNiG moce tej instalacji.

– Ze względu na zwiększenie dostaw LNG m.in. z USA i Australii, spodziewamy się, iż w niedługim czasie gaz skroplony stanie się istotnym surowcem dla Europy. To umocni jego pozycję jako atrakcyjnej alternatywy dla dywersyfikacji dostaw energii – twierdzi Uwe Bode, dyrektor zarządzający PST. Jego zdaniem to rozwiązanie jest szczególnie interesujące dla krajów takich jak Polska, gdzie w dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają dostawy gazu z kierunku wschodniego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energa może stracić na ustawie prądowej

Energa, po zbadaniu jej ubiegłorocznych wyników przez audytora, musiała zawiązać rezerwę w wysokości 136 ...

ZE PAK: inwestycje albo rezygnacja z części kredytu

Kredytodawcy ZE PAK zrzekli się praw wynikających z niedotrzymania harmonogramu inwestycyjnego do końca maja ...

Ustawa zamrażająca ceny energii trafi do Trybunału

Firmy mogą szukać ratunku w sądach – mówi mec. Jan Sakławski z kancelarii Brysiewicz ...

Gazprom Neft

Aresztowano Rosjan. Gazprom nielegalnie szuka turbiny w USA?

Amerykańskie służby aresztowały Rosjan próbujących kupić w USA turbinę dla platformy wiertniczej w rosyjskiej ...

Strata ZE PAK w 2015 r.

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin zanotował w 2015 roku 1,88 mld zł straty netto. ...

Zagraniczny węgiel wpływa większą falą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Ważne inwestycje mają opóźnienia W spółkach coraz ...