PGNiG uruchomiło biuro w Londynie

Bloomberg

Dzięki nowej placówce koncern chce wzmocnić swoją pozycję na globalnym rynku LNG. Liczy też, że dzięki niej będzie mógł taniej kupować surowiec na własne potrzeby.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło biuro handlowe w Londynie, którego celem będzie wsparcie spółki w międzynarodowym handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG). Placówka pełną zdolność operacyjną ma uzyskać do końca I kwartału. Za jej utworzenie i obsługę odpowiada zależna firma PGNiG Supply & Trading (PST), zajmująca się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej.

– Otwieramy biuro handlowe w Londynie, by wzmacniać pozycję PGNiG na globalnym rynku obrotu LNG. Nasza obecność w europejskim centrum obrotu tym surowcem to nie tylko szansa na kupowanie gazu po bardziej konkurencyjnych cenach, ale także doskonała okazja do rozpoczęcia handlu LNG na rynkach całego świata – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym.

Docelowo londyńskie biuro ma być dla całej grupy PGNiG międzynarodowym centrum kompetencji w obszarze LNG oraz głównym ośrodkiem handlowym w zakresie krótko- i średnioterminowych kontraktów na skroplony gaz. Będzie też aktywnie poszukiwało alternatywnych źródeł dostaw do terminalu LNG w Świnoujściu, aby w jak najbardziej optymalny sposób wykorzystać zarezerwowane dla PGNiG moce tej instalacji.

– Ze względu na zwiększenie dostaw LNG m.in. z USA i Australii, spodziewamy się, iż w niedługim czasie gaz skroplony stanie się istotnym surowcem dla Europy. To umocni jego pozycję jako atrakcyjnej alternatywy dla dywersyfikacji dostaw energii – twierdzi Uwe Bode, dyrektor zarządzający PST. Jego zdaniem to rozwiązanie jest szczególnie interesujące dla krajów takich jak Polska, gdzie w dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają dostawy gazu z kierunku wschodniego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom: zwłoka Polski w podpisaniu kolejnej umowy tranzytowej grozi eksportowi gazu do UE

Kontrolowany przez Kreml Gazprom, największy europejski dostawca gazu, ostrzegł przed ryzykiem dostaw surowca do ...

Gubin do zamrażarki? PGE mówi, że nie

Na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawieszono postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla ...

Od października znikają taryfy na gaz dla firm

W ocenie spółek zniesienie urzędowego taryfikatora może spowodować niewielki wzrost konkurencji i większe niż ...

Nowa ropa z Rosji

Rosja wprowadzi na eksport nową marka ciężkiej ropy. Celem jest podniesienie jakości rosyjskiej ropy ...

Pięciu przeciw Gazpromowi

Rosyjski koncern coraz częściej gości w sądzie. Pięciu europejskich klientów pozwało Gazprom o zawyżanie ...

Rynek mocy coraz bliżej

Nawet 7,45 mld zł możemy w pierwszym roku zapłacić za wsparcie wytwórców prądu – wynika ...