Austria lobbuje na rzecz Gazpromu

Bloomberg

Wydobycie gazu w Europie gwałtownie spada i jedyną alternatywą jest rosyjski surowiec. Tak przynajmniej uważa kierownictwo austriackiego koncernu energetycznego OMV.

– Będziemy mieć 50-procentowy spadek wydobycia gazu w Europie. A to oznacza, że krajowe wydobycie spadnie do 50 mld m3. W bliskiej przyszłości gaz ziemny pozostanie podstawowym surowcem energetycznym Europy i nie można zapominać, że wsparcie systemu dostaw gazu i jego pewność są kluczowe dla dalszego rozwoju. W tych warunkach surowiec z Rosji dodatkowo zyska na znaczeniu – przekonywał Manfred Laitner, członek rady nadzorczej austriackiego OMV, podczas Europejskiej Konferencji Gazowej.

Austriak zaznaczył, że atutem Rosji jest jej położenie – blisko europejskich rynków. A dotychczasowe partnerstwo było „pewne” tak w dostawach gazu jak i ropy.

– Nasze partnerstwo z Rosją trwa blisko 50 lat i władze austriackie rozumieją jego wagę. To kluczowy element bezpiecznych dostaw gazu. Europa powinna geostrategicznie zmienić swoje stanowisku wobec Rosji -cytuje Austriaka agencja Nowosti.

W 2016 r dzięki niskiej cenie rosyjskiego gazu, Gazprom zwiększył dostawy na rynek europejski o 12,5 proc.. W styczniu, kiedy zima w końcu pojawiła się na Starym Kontynencie, Gazprom zwiększył przesył o 20 proc. w ujęciu rocznym. Nord Stream był zapełniony w 80 procentach. Klienci z Unii dostali tą drogą 43,8 mld m3.

OMV jest partnerem Gazpromu w wielu inwestycjach. M.in. miał wspólnie z Rosjanami rozbudować Nord Stream. Decyzji negatywna polskiego UOKiK zablokowała powstanie spółki Gazpromu (50 proc.) z zachodnimi koncernami – Shell, OMV (Austria), Wintershall i Uniper z Niemiec oraz Engie z Francji. Austriaccy politycy i szefowie OMV nie raz już opowiadali się za ściślejszą współpracą z Gazpromem i większym uzależnieniem Unii od rosyjskiego gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Putin: Będziemy współdziałać z OPEC

Prezydent Rosji jest zdania, że jeżeli dojdzie do przedłużenia decyzji o zamrożeniu wydobycia ropy, ...

Merkel broni Nord Stream-2

Niemiecka kanclerz po raz kolejny zapewniła, że nowy rosyjski gazociąg nie zwiększy zależności Niemiec ...

Litwa odzyskuje gazową niezależność

Po Kijowie także Wilno deklaruje chęć rezygnacji z rosyjskiego surowca. Umowa z Gazpromem kończy ...

Norwegowie trafili na ropę

Statoil odkrył nowe złoże węglowodorów w dnie Morza Norweskiego. Zalega w nim do 80 ...

Ukraina wznowiła odbiór gazu z Polski

Ukraina wznowiła odbiór gazu z Polski, wstrzymany przed kilkoma dniami w związku z awarią ...

Wielka reorganizacja w Enerdze

Do 13 z 44 zmniejszy się docelowo liczba spółek zależnych w grupie Energa. Dzięki ...