Austria lobbuje na rzecz Gazpromu

Bloomberg

Wydobycie gazu w Europie gwałtownie spada i jedyną alternatywą jest rosyjski surowiec. Tak przynajmniej uważa kierownictwo austriackiego koncernu energetycznego OMV.

– Będziemy mieć 50-procentowy spadek wydobycia gazu w Europie. A to oznacza, że krajowe wydobycie spadnie do 50 mld m3. W bliskiej przyszłości gaz ziemny pozostanie podstawowym surowcem energetycznym Europy i nie można zapominać, że wsparcie systemu dostaw gazu i jego pewność są kluczowe dla dalszego rozwoju. W tych warunkach surowiec z Rosji dodatkowo zyska na znaczeniu – przekonywał Manfred Laitner, członek rady nadzorczej austriackiego OMV, podczas Europejskiej Konferencji Gazowej.

Austriak zaznaczył, że atutem Rosji jest jej położenie – blisko europejskich rynków. A dotychczasowe partnerstwo było „pewne” tak w dostawach gazu jak i ropy.

– Nasze partnerstwo z Rosją trwa blisko 50 lat i władze austriackie rozumieją jego wagę. To kluczowy element bezpiecznych dostaw gazu. Europa powinna geostrategicznie zmienić swoje stanowisku wobec Rosji -cytuje Austriaka agencja Nowosti.

W 2016 r dzięki niskiej cenie rosyjskiego gazu, Gazprom zwiększył dostawy na rynek europejski o 12,5 proc.. W styczniu, kiedy zima w końcu pojawiła się na Starym Kontynencie, Gazprom zwiększył przesył o 20 proc. w ujęciu rocznym. Nord Stream był zapełniony w 80 procentach. Klienci z Unii dostali tą drogą 43,8 mld m3.

OMV jest partnerem Gazpromu w wielu inwestycjach. M.in. miał wspólnie z Rosjanami rozbudować Nord Stream. Decyzji negatywna polskiego UOKiK zablokowała powstanie spółki Gazpromu (50 proc.) z zachodnimi koncernami – Shell, OMV (Austria), Wintershall i Uniper z Niemiec oraz Engie z Francji. Austriaccy politycy i szefowie OMV nie raz już opowiadali się za ściślejszą współpracą z Gazpromem i większym uzależnieniem Unii od rosyjskiego gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Tauron wydał mniej na inwestycje w I kwartale

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Tauron wydał 17 proc. mniej na inwestycje. Budżet ...

Tauron pod rękę z Eneą i Energą

W resorcie skarbu powstają coraz to nowe koncepcje konsolidacji spółek energetycznych. Jedna z nich ...

Redukcja emisji może być szansą dla polskiej gospodarki

Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej nie jest programem ekologicznym lecz gospodarczym, a transformacja polskiej ...

Premier Morawiecki: będziemy walczyć ze smogiem, to nasz priorytet

Walka o czyste powietrze jest priorytetem rządu – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz ...

Polską energetykę czekają inwestycje

Polska energetyka dostrzega potrzebę transformacji sektora – mówi Katarzyna Radzewicz, sekretarz Rady Zarządzającej Polskiego ...

Za pół roku Bruksela zajrzy do umów gazowych

Komisja Europejska może zacząć sprawdzać gazowe kontrakty krajów członkowskich już na początku przyszłego roku. ...