Gaz-System stworzy nowe połączenia

Bloomberg

Spółka dostała pozwolenia na budowę ważnych gazociągów w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce.

Gaz-System, państwowa firma, do której należą gazociągi przesyłowe w Polsce, uzyskała pozwolenia na budowę dla dwóch ważnych dla kraju połączeń. Chodzi o budowę gazociągów Lwówek–Odolanów (woj. wielkopolskie i dolnośląskie) i Hermanowice–Strachocina (woj. podkarpackie).

Oba mają kluczowe znaczenie dla powstającego w kraju korytarza gazowego Północ–Południe. To projekt, którego realizacja pozwoli na przesył błękitnego paliwa między terminalem LNG w Świnoujściu a krajami Europy Środkowej i Wschodniej (m.in. Polską a Czechami, Słowacją i Ukrainą).

Gazociąg Hermanowice–Strachocina o długości 72 km ma powstać do 2018 r. Szacunkowa wartość inwestycji to 296 mln zł. W części zostanie sfinansowana przez UE. Dzięki tej inwestycji będzie możliwy m.in. przesył większych ilości gazu między Polską a Ukrainą.

W połowie października Gaz-System i ukraiński operator gazociągów przesyłowych PJSC Ukrtransgaz zakończyli prace nad studium wykonalności dla połączenia integrującego sieci obu państw. Ma ono stanowić podstawę do dalszych decyzji dotyczących tej inwestycji. Planowane prace zakładają budowę nowego połączenia między polskimi Hermanowicami i ukraińską miejscowością Bliche Volytsia. Łączna długość gazociągu to ok. 112 km. Aby mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędne będzie wybudowanie tłoczni w Strachocinie, a także kilku nowych gazociągów.

Gaz-System i Ukrtransgaz przewidują możliwość zakończenia inwestycji na przełomie 2019 i 2020 r. Wstępnie zakłada się, że dzięki nowemu połączeniu będzie możliwe zwiększenie zdolności eksportowych gazu z Polski do Ukrainy z ok. 5 mld m sześc. rocznie do 8 mld m sześc. Gazociąg pozwoli też na przesyłanie gazu z Ukrainy do Polski. W tym przypadku roczne zdolności wzrosną z 5 mld m sześc. do 7 mld m sześc.

Wkrótce ruszy też budowa gazociągu Lwówek–Odolanów w zachodniej części Polski. Odcinek długości ok. 168 km powstanie w dwóch etapach: Lwówek–Krobia i Krobia–Odolanów. Koszt całej inwestycji jest szacowany na ok. 847 mln zł. I ona jest częściowo dofinansowana ze środków UE. Gazociąg powinien być oddany do użytku w IV kw. 2018 r.

Strategicznym celem Gaz-Systemu jest budowa do 2025 r. ponad 2 tys. km gazociągów.

Jak podała spółka, Tomasz Stępień został jej nowym prezesem, a Artur Zawartko wiceprezesem. Dotychczasowy prezes Jan Chadam złożył rezygnację z dniem 31 grudnia 2015 r.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG wydobywa coraz więcej gazu w Pakistanie

Produkcja gazu w należących do PGNiG złożach w Pakistanie przekroczyła już 0,5 mln m ...

Największy taśmociąg węglowy Rosji

Będzie miał 28 kilometrów długości i dostarczy rocznie do 20 mln ton węgiel z ...

#RZECZoBIZNESIE: Sergiy Skrypka: 2018 może być przełomowy dla ropociągu Odessa-Brody

Mamy potwierdzenie, w postaci studium wykonalności, że transport ta drogą będzie opłacalny – mówi ...

Ostrołęka C: wyniki przetargu za kilka dni

Projekt ostrołęckiej inwestycji Energi będzie miał napięty harmonogram. Bo ma starać się o wsparcie ...

Ratownicy – bez nich KGHM nie mógłby funkcjonować

Wolontariusze, którzy przeszli testy sprawnościowe i psychologiczne oraz odbyli dwutygodniowy kurs – to oni ...

PGNiG pozyska więcej gazu ze złoża Przemyśl

Koncern w ciągu miesiąca wykona dwa odwierty, dzięki którym zamierza zwiększyć ilość błękitnego paliwa ...