Sąd oddalił skargę na Nord Stream

Bloomberg

Niemiecki sąd nie widzi powodu, dla którego gazociąg miałby być bardziej zagłębiony niż obecnie.

Sąd administracyjny w Hamburgu odrzucił skargę Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ), w którym ten zaskarżył zgodę, jaką wydał niemiecki Federalny Urząd ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) na ułożenie gazociągu Nord Stream 1. Przyczyny wydania takiego orzeczenia nie podał. ZMPSiŚ informuje, że wkrótce wystąpi o uzasadnienie wyroku.

W kolejnym kroku spółka zamierza się odwoływać. Pozew, w którym zaskarżono decyzję BSH, był złożony w 2011 r. Dotyczył sposobu ułożenia rurociągu. ZMPSiŚ domagał się, aby na skrzyżowaniu rurociągu z północnym szlakiem żeglugowym był on bardziej zagłębiony, co ma umożliwić poruszanie się statków o większym zanurzeniu.

Dziś tory wodne prowadzące do Świnoujścia oraz sam port umożliwiają ruch statków o maksymalnym zanurzeniu 13,5 m. Północnym torem wodnym mogłyby w przyszłości płynąć jednostki o większym zanurzeniu, ale uniemożliwia to Nord Stream 1, gdyż wierzch rur jest na głębokości 16 m, a strefy bezpieczeństwa nad tymi gazociągami wynoszą 2,5 m. Tymczasem w Świnoujściu planowane są inwestycje w terminal kontenerowy oraz ładunków masowych, przy których mogłyby cumować statki o maksymalnym zanurzeniu 15 m. Jednostki o maksymalnie takich parametrach mogą przedostawać się na Bałtyk przez cieśniny duńskie.

Niekorzystne dla polskiej strony zamknięcie postępowania przed sądem ma umożliwić szybsze i spokojne rozpoczęcie budowy dwóch kolejnych nitek gazociągu na dnie Bałtyku, czyli realizację projektu Nord Stream 2.

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft połknie kolejnego konkurenta

Rosyjski państwowy gigant paliwowy kupi koncern Baszneft, którego reprywatyzację Kreml wymusił wcześniej na prywatnym ...

Kto kupuje ropę i paliwa od Daesh

Przynajmniej pół miliarda dolarów rocznie zarabia Daesh na handlu ropą naftową. To i tak ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojtek Jakóbik: Putin ukarze Ukrainę gazem a nie czołgiem

Istotną częścią zysku budżetu ukraińskiego i stabilności finansowej Naftogazu, który i tak jest bardzo ...

PGNiG przez 15 lat ma wydobywać w Norwegii co najmniej 0,5 mld m sześc. gazu rocznie

PGNiG przez najbliższych 15 lat będzie wydobywać w Norwegii co najmniej 0,5 mld m ...

Wkrótce pozytywna dla Rosji decyzja KE ws. gazociągu OPAL

Komisja Europejska jeszcze w tym tygodniu ma podjąć decyzję w sprawie większego wykorzystania przez ...

Reformy Unii uderzą po kieszeni odbiorców energii

Rachunki za prąd i ciepło z węgla pójdą w górę. Rząd walczy o rekompensaty. ...