Ukraińskie platformy wiercą dla Rosjan

Bloomberg

Zajęte u wybrzeży Krymu ukraińskie platformy znów wydobywają gaz. Ale tym razem dla Rosji.

Firma Czernomornieftiegaz, która w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu przeszła w ręce Gazpromu (koncern zaprzecza) prowadzi wydobycie z podmorskich złóż gazu na szelfie Ukrainy, poinformował właściciel firmy – ukraiński koncern Naftogaz.

– Obecnie krymski Czernomornieftiegaz pracuje na wyczerpanie złóż i zamknięcie. Wydobycie gazu spada, bo Rosja zbudowała gazociąg na Krym i tak dostarcza gaz. Szelf okazał się za drogi; złoża Sztormowe i Archangielskie są na wyczerpaniu. Potrzebne są nowe odwierty, a to wymaga dużych nakladów – cytuje Natalię Niewżnową prezes przerejestrowanej na Ukrainu firmy Czernomornieftiegaz agencja Unian.

Dodała, że pracownicy firmy, którzy wypływają w morze wraz z wojskami ochrony pogranicza zauważają, że dwie zajęte przez Rosjan platformy (Piotr Godowaniec i Ukraina) zmieniają swoje położenie.

„Okupanci bardzo się denerwują kiedy podpływamy do naszych platform. Narysowali na platformach rosyjską flagę, rzucają w nas żelastwem”.

W 2016 r firma Czernomornieftiegaz zmniejszyła stratę netto o 63,1 proc. do 61,7 mln hrywien. W I półroczu 2017 strata wzrosła 2,3 raza do 33 mln hrywien. Firma wchodzi w skład Naftogazu i specjalizuje się w poszukiwaniu i wydobyciu ropy i gazu na Morzu Czarnym i Azowskim w wodach Ukrainy. Ma licencje na 17 odkrytych złóż z czego 11 zawiera gaz ziemny, 4- gazowy kondensat a 2 – ropę. Jest to w sumie 58,6 mld m3 gazu, 1,23 mln ton gazowego kondensatu i 2,53 mln ton ropy.

Mogą Ci się również spodobać

Kable hamują plany rozwoju OZE i elektromobilności

Przestarzała infrastruktura hamuje realizację rządowych wizji rozwoju OZE i elektromobilności. O stare przewody energetyczne ...

Energa chce mechanizmu wsparcia dla Ostrołęki

Spółka poinformowała, że poszukiwanie inwestora dla budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce trwa od ...

Ambitne cele zduszą przemysł

Zamierzenia polityki klimatycznej UE do 2030 r. to ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki. Unijna ...

Skrypka: Unia zabrania dofinansować ropociąg z Ukrainy

Rurociąg, który powinien powstać między Brodami a Adamowem jest cały czas na etapie przygotowawczym ...

Wyboista droga do zeroemisyjności

Wyrzeczenia konieczne do osiągnięcia neutralności klimatycznej budzą kontrowersje nie tylko w Polsce. Europejski przemysł ...

Co dalej z odkrywką w Turowie? Czesi przeciwni.

Czesi odwołają się od decyzji środowiskowej, pozwalającej na kontynuację działalności polskiej kopalni węgla brunatnego ...