Gazprom szuka pieniędzy w Chinach

Bloomberg

Amerykańskie sankcje mogą uniemożliwić zachodnim koncernom sfinansowania Nord Stream 2. Gazprom rozpoczął rozmowy z chińskimi bankami, a Putin spotkał się z szefem Shell’a.

Operator gazociągu Nord Stream 2 AG (spółka należy do Gazpromu) przeprowadził wstępne konsultacje z chińskimi bankami, dowiedziała się gazeta Wiedmosti. Rozmawiano o długoterminowych kredytach na realizację projektu.

Gazprom przedstawił gwarancje na koszty całkowite Nord Stream 2 czyli około 9,5 mld euro. Wcześniej to unijni partnerzy Rosjan – francuski Engie, Royal Dutch Shell, austriacki OMV i niemieckie Uniper i Wintershall mieli wejść do spółki i współfinansować budowę. Uniemożliwiła to negatywna opinia polskiego UOKiK. Koncerny zgodziły się więc wyłożyć po 950 mln euro czyli w sumie 4,75 mld euro w formie kredytu dla Nord Steram 2 AG. Jak poinformował w tym tygodniu wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew na konto spółki trafił 1 mld euro.

Widać, że koncerny, wbrew oświadczeniom, wstrzymały przelewanie pieniędzy. Powodem są przyjęte przez Senat USA nowe sankcje. Dają one prezydentowi Trumpowi prawo objęcia restrykcjami tych firm, które włożą w rosyjskie gazociągi eksportowe ponad 1 mld dol. A 950 mln euro to 1,06 mld dol.

Wbrew zapowiedziom menadżerów Gazpromu, że nowe sankcje będą miały na projekt niewielki wpływ, źródło gazety w samym koncernie przyznaje, że w rzeczywistości mogą mieć „tak bezpośredni jak i pośredni wpływ”.

Wczoraj Władimir Putin spotkał się dyrektorem wykonawczym Royal Dutch Shell Benem van Berdenem. To najpotężniejszy koncern wśród zachodnich partnerów Nord Stream 2. Nikt nie potwierdza, że Holendrzy zgodzili się finansować gazociąg.

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen rozszerzy działalność, m.in. o kosmetyki

Koncern chce prowadzić hurtową sprzedaż m.in. artykułów spożywczych, odzieży i kosmetyków. To efekt planowanej ...

Firmy będą więcej płacić za gaz ziemny

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Cykl się kończy, kupuj surowce Dojrzałe ...

Jaworzno III będzie później

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę ...

PGE: Pastuszko już w zarządzie, wkrótce zmiany w radzie

W czwartek uchwałą rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej do zarządu delegowano Marka Pastuszko. Będzie ...

Arktyka za droga dla nafciarzy

Trzy wielkie koncerny naftowe zrezygnowały z licencji na złoża w amerykańskiej Arktyce. Okazały się ...

Najpotężniejszy lodołamacz świata

Rosyjski lodołamacz „Lider” o napędzie atomowym będzie kosztował podatników równowartość ponad 1,7 mld dol.. ...