Gazprom szuka pieniędzy w Chinach

Bloomberg

Amerykańskie sankcje mogą uniemożliwić zachodnim koncernom sfinansowania Nord Stream 2. Gazprom rozpoczął rozmowy z chińskimi bankami, a Putin spotkał się z szefem Shell’a.

Operator gazociągu Nord Stream 2 AG (spółka należy do Gazpromu) przeprowadził wstępne konsultacje z chińskimi bankami, dowiedziała się gazeta Wiedmosti. Rozmawiano o długoterminowych kredytach na realizację projektu.

Gazprom przedstawił gwarancje na koszty całkowite Nord Stream 2 czyli około 9,5 mld euro. Wcześniej to unijni partnerzy Rosjan – francuski Engie, Royal Dutch Shell, austriacki OMV i niemieckie Uniper i Wintershall mieli wejść do spółki i współfinansować budowę. Uniemożliwiła to negatywna opinia polskiego UOKiK. Koncerny zgodziły się więc wyłożyć po 950 mln euro czyli w sumie 4,75 mld euro w formie kredytu dla Nord Steram 2 AG. Jak poinformował w tym tygodniu wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew na konto spółki trafił 1 mld euro.

Widać, że koncerny, wbrew oświadczeniom, wstrzymały przelewanie pieniędzy. Powodem są przyjęte przez Senat USA nowe sankcje. Dają one prezydentowi Trumpowi prawo objęcia restrykcjami tych firm, które włożą w rosyjskie gazociągi eksportowe ponad 1 mld dol. A 950 mln euro to 1,06 mld dol.

Wbrew zapowiedziom menadżerów Gazpromu, że nowe sankcje będą miały na projekt niewielki wpływ, źródło gazety w samym koncernie przyznaje, że w rzeczywistości mogą mieć „tak bezpośredni jak i pośredni wpływ”.

Wczoraj Władimir Putin spotkał się dyrektorem wykonawczym Royal Dutch Shell Benem van Berdenem. To najpotężniejszy koncern wśród zachodnich partnerów Nord Stream 2. Nikt nie potwierdza, że Holendrzy zgodzili się finansować gazociąg.

Mogą Ci się również spodobać

Everything starts with a project

Creating circular economy requires cooperation between business, administration and the society. On the one ...

Kolejna próba odwołania prezesa JSW

W najbliższy piątek obradować będzie rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W pierwotnej wersji porządku ...

PAK idzie na dietę

Przynajmniej 250 mln zł chce zaoszczędzić ZE PAK w wyniku realizacji planu poprawy efektywności. ...

Energią zajmie się minister klimatu

Kierownictwo nad działem energii ma objąć minister klimatu – wynika z projektów rozporządzeń, które ...

Oto zmiany, które czekają europejski przemysł

Zielony Ład nowej Komisji Europejskiej tuż za progiem, więc analitycy zabrali się za przewidywania, ...

Rosjan może uratować tylko Posejdon

Ruszyła budowa greckiej części Gazowego Korytarza Południowego. Za cztery lata gaz z Azerbejdżanu dotrze ...