Niemcy wstrzymują odbiór gazu z Jamału

Bloomberg

Rosyjski gaz jest zbyt niskiej jakości, by miał trafić do niemieckich odbiorców. Operator sieci przedłużył do soboty ograniczenia dla surowca z Jamału.

Gascade – niemiecka firma przesyłowa przedłużyła do 24 czerwca (sobota) do godziny 6.00 zakaz przyjmowania do niemieckich sieci błękitnego paliwa z gazociągu Jamał-Europa. Niemcy tłumaczą decyzję „niską jakością otrzymywanego gazu”, podała agencja Prime. W środę Gaz-System wstrzymał do 23 czerwca do 6.00 rano odbieranie gazu rosyjskiego. Powodem była również niska jakość surowca. Nie odpowiada ona parametrom zawartym w instrukcji ruchu i eksploatacji systemu przesyłowego (IRiESP).

Ze swojej strony Gazprom eksport przyznał, że wieczorem 20 czerwca pojawiła się „krótkotrwały problem techniczny, związany z jakością gazu tłoczonego do rurociągu Jamał-Europa”. Rosjanie nie podają żadnych szczegółów, ale zapewnili, że robią wszystko, by jak najszybciej sprawę rozwiązać i poprawić jakość gazu. Gazprom zapewnił, że sytuacja ta nie wpłynie na wykonanie zamówień złożonych przez europejskich klientów, a tym samym – na pewność zaopatrzenia gazowego Europy.

Mogą Ci się również spodobać

MOL stawia na petrochemię

Węgierska grupa chce zostać czołowym graczem w branży chemicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto zamierza ...

Dziwne nagrody w EuRoPol Gazie

Członkowie władz spółki z udziałem PGNiG dostali po kilkaset tysięcy złotych za zysk, którego ...

GPW: Zarząd TGE się wzmocni

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Technologie zelektryzują rynek prądu Niewielu udała ...

Ropa drożeje w oczekiwaniu na szczyt OPEC

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 proc. ...

Shell lobbuje za Nord Stream-2

Holenderski gigant paliwowy przekonuje, że rozbudowa gazociągu z Rosji do Niemiec pod dnie Bałtyku ...

Energa chce środków z Planu Junkera

Energa stara się o pozyskanie 250 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach ...