HEG zarezerwuje moce w Baltic Pipe

Bloomberg

Spółka podjęła już pozytywną decyzję w sprawie udziału w procedurze open season na polsko-duński gazociąg. Teraz zastanawia się jakie moce zarezerwować.

Hermes Energy Group, po ogłoszeniu procedury open season na gazociąg Baltic Pipe, podtrzymuje zainteresowanie rezerwacją mocy przesyłowych w tym połączeniu. Spółka przypomina, że termin zgłoszeń mija 25 lipca tego roku i do tego czasu na pewno podejmie decyzję, ile przepustowości chce zarezerwować. Obecnie HEG analizuje regulamin i wszystkie szczegóły procedury open season celem podjęcia racjonalnej decyzji. Podaje, że na dziś jest raczej kwestia „ile” przepustowości zamówić, ponieważ decyzja w kwestii „czy” już zapadła.

Przedstawiciele HEG wyrazili też nadzieję, że zainteresowanie rynku rezerwacją przepustowości będzie na tyle duże, że Baltic Pipe zostanie ukończony w ramach tzw. szybkiej ścieżki. W efekcie możliwe byłoby rozpoczęcie transportu gazu podmorskim gazociągiem od 1 października 2022 r. W pobliżu tego terminu zakończą się też dostawy błękitnego paliwa w ramach kontraktu jamalskiego przez Gazprom. HEG informuje, że jego zaangażowanie w projekt Baltic Pipe o terminie realizacji za 5 lat będzie realne i opłacalne przy założeniu stabilności zasad funkcjonowania rynku gazu w Polsce, w szczególności w zgodzie z regulacjami europejskimi.

Na początku tego tygodnia Gaz-System i Energinet, operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego, uruchomili tzw. wiążącą procedurę open season dla projektu budowy gazociągu Baltic Pipe, który połączy sieci obu krajów. Jej celem jest przede wszystkim określenie, czy istnieje wystarczające zapotrzebowanie rynkowe na utworzenie infrastruktury, dzięki której błękitne paliwo mogłoby trafiać z norweskich złóż do obu krajów. Procedura ma dać również odpowiedź na pytanie, czy jest zapotrzebowanie na ewentualny transport surowca z Polski do Danii. Baltic Pipe ma mieć przepustowość wynoszącą 10 mld m sześc. rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Niejasna przyszłość litewskiej rafinerii

Orlen rozpoczyna kolejną turę rozmów z rządem w Wilnie. Strony ustaliły wstępne warunki kompromisu, ...

Stacje Statoil znikną z Polski

Norweski koncern Statoil zdecydował się na rebranding swoich stacji benzynowych. Od maja przyszłego roku ...

Resort energii: ustawa dotycząca cen prądu jest zgodna prawem UE

Rozwiązania zawarte w ustawie zamrażającej rachunki za prąd nie są sprzeczne z prawem Unii ...

Władze informują o porwaniu tankowca z olejem napędowym

Tankowiec przewożący ładunek oleju napędowego został porwany i znajduje się obecnie na indonezyjskich wodach ...

Połączenie Orlenu i Lotosu to ryzyko wzrostu cen

Firmy zyskają na logistyce oraz wspólnych zakupach ropy i gazu. A ograniczenie konkurencji na ...

Gazprom na wojennej ścieżce z Ukrainą

Rośnie gazowe napięcie między Rosją a Ukrainą. Gazprom chce zerwać kontrakty, a Ukraina kupuje ...