PGNiG poprawiło zyski

Fotorzepa, Bartlomiej Żurawski Bartlomiej Żurawski

Gazownicza grupa więcej zarobiła pomimo spadku przychodów. Największe wzrosty zysków miały miejsce w segmentach dystrybucji gazu oraz wytwarzania energii cieplnej.

W pierwszym kwartale Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypracowało 10,98 mld zł skonsolidowanych przychodów, co było wynikiem o 12,1 proc. gorszym od zanotowanego w tym samym czasie ubiegłego roku. To m.in. efekt mniejszych wpływów ze sprzedaży gazu i ropy, co z kolei wynikało ze zniżki cen obu surowców. Mimo to zyski grupy zwyżkowały. Zysk EBITDA wyniósł 2,39 mld zł, a czysty zarobek 1,39 mld zł. Tym samym wzrosły odpowiednio o prawie 3 proc. oraz o ponad 11 proc.

Największe zyski koncern zanotował w segmencie dystrybucji gazu. EBITDA wyniosła w tym przypadku 0,76 mld zł i była aż o 45 proc. lepsza niż rok temu. Spółka tłumaczy, że pozytywny wpływ na wyniki segmentu miało obniżenie kosztów operacyjnych o 150 mln zł (15 proc. rok do roku), do czego przyczyniła się m.in. realizacja Programu Poprawy Efektywności. Zwiększono również wolumen dystrybuowanego gazociągami błękitnego paliwa.

Większe zyski zanotowano również w segmentach obrotu i magazynowania gazu oraz wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. W pierwszym z tych przypadków zwyżka była możliwa dzięki niższym kosztom zakupu gazu oraz częściowemu odwrócenie odpisu na zapasie gazu. Z kolei w segmencie wytwarzania nastąpił wzrost wolumenów sprzedaży ciepła przy zmniejszonych kosztach zakupu węgla. Zarząd zapowiada, że grupa kapitałowa w ciągu roku konsekwentnie będzie realizować strategię inwestycji na rynku ciepła systemowego. Jest to obszar z dużym potencjałem wzrostu.

Jednie segment poszukiwawczo – wydobywczy odnotował mocny spadek zysku. Spółka tłumaczy, że to przede wszystkim efekt 25-proc. zniżki przychodów ze sprzedaży ropy i kondensatu.

Opublikowane dziś rano przez PGNiG wyniki finansowe były znacznie lepsze od oczekiwanych przez giełdowych analityków.

Mogą Ci się również spodobać

Zapasy ropy w USA spadły o 5,08 mln baryłek

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 5,08 mln baryłek, czyli ...

Nie ma kolejki po pieniądze na ochronę powietrza

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał dotąd tylko jedną umowę na pożyczki ...

Energa: 1,6 mld zł na inwestycje w 2015 r.

Energa wydała w 2015 r. 1,6 mld zł na inwestycje. Zgodnie z planem realizowane ...

Ukraina: Gigantyczne premie za wygraną z Gazpromem

Naftogaz przyznał sobie gigantyczne nagrody za zwycięstwo sądowe nad Gazpromem. Premia dla 41 najbardziej ...

Bruksela bada, czy Gazprom utrudnia tranzyt

Komisja Europejska sprawdzi, czy Rosjanie nie łamią umowy z Ukrainą. Chodzi o zaniżanie ciśnienia ...

Tauron szykuje ofertę na Brzeszcze

Jest to odpowiedź na ogłoszony w czwartek przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przetarg publiczny w ...