Doradca Gazpromu, doradcą Trumpa

Bloomberg

Carter Paige były doradca Gazpromu a obecnie miliardera i kandydata na prezydenta Donalda Trumpa skrytykował zachodnie sankcje wobec Rosji.

Doradca Donalda Trumpa ds polityki zagranicznej Carter Paige w wywiadzie agencji Bloomberg wini sankcje wprowadzone wobec Rosji przez Biały Dom w swoich stratach finansowych: zerwaniu liczny transakcji z rosyjskimi inwestorami, obniżeniu wartości posiadanych akcji Gazpromu.

Carter Paige pojawił się w Rosji na początku lat 2000. Pracował w moskiewskim oddziale banku Merrill Lynch i wtedy nawiązał kontakty z Gazpromem. Konsultować miał wiele zagranicznych transakcji Rosjan, w tym dotyczących zakupu pakietu kontrolnego w projekcie wydobycia gazu Sachalin-2. Pomagał w przyciąganiu zagranicznych inwestorów i organizacji tradycyjnych Dni Inwestora w Londynie i Nowym Jorku.

Po powrocie z Rosji do USA w 2007 r Paige założył własną firmę Global Energy Capital. Próbował zebrać 1 mld dol. na kupno gazowych aktywów w Turkmenistanie, ale przeszkodził tego światowy kryzys. Potem prowadził usługi lobbingowe i konsultingowe dla zagranicznych inwestorów w Rosji. W Niektórych partnerem był Siergiej Jacenko były wysoki menadżer Gazpromu. Razem mieli m.in. pomagać inwestorowi lokować pieniądze w branżę naftową w irackim Kurdystanie. A także konsultować chińskiego inwestora, który chciał kupić aktywa naftowe we Wschodniej Syberii. Chińczyk z transakcji się wycofał.

Jeszcze jeden projekt dotyczył rozwoju w Rosji wspólnie z Gazpromem transportu drogowego bazującego na LNG. Jednak tu zaawansowane rozmowy przerwały sankcje.

Mogą Ci się również spodobać

Największy kontrakt gazowy

Shell podpisał kontrakt na dostawę do Chin 1,4 bln m3 gazu wydobytego ze złóż ...

PGNiG wynajęło platformę wiertniczą

Koncern wraz z Aker BP pozyskał urządzenie dzięki któremu chce wykonać nowe otwory wydobywcze ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy na prąd powinny być dynamiczne

Taryfa antysmogowa to pierwszy krok. Docelowym rozwiązaniem powinny być taryfy dynamiczne, które elastycznie dopasowują ...

Jakucja odłączona od zasilania

Moskwa wprowadziła w swojej największej i najzimniejszej prowincji stan wyjątkowy. Pożar w rejonowej elektrowni ...

WIOŚ rozważa zawiadomienie prokuratury ws. wysokiego stężenia benzenu w Płocu

W związku z odnotowanym ostatnio w Płocku (Mazowieckie) wysokim stężeniem benzenu, tamtejszy oddział Wojewódzkiego ...

W Serinus Energy spada wydobycie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: USA wspierają Polskę Departament Stanu USA ostrzegł ...