Doradca Gazpromu, doradcą Trumpa

Bloomberg

Carter Paige były doradca Gazpromu a obecnie miliardera i kandydata na prezydenta Donalda Trumpa skrytykował zachodnie sankcje wobec Rosji.

Doradca Donalda Trumpa ds polityki zagranicznej Carter Paige w wywiadzie agencji Bloomberg wini sankcje wprowadzone wobec Rosji przez Biały Dom w swoich stratach finansowych: zerwaniu liczny transakcji z rosyjskimi inwestorami, obniżeniu wartości posiadanych akcji Gazpromu.

Carter Paige pojawił się w Rosji na początku lat 2000. Pracował w moskiewskim oddziale banku Merrill Lynch i wtedy nawiązał kontakty z Gazpromem. Konsultować miał wiele zagranicznych transakcji Rosjan, w tym dotyczących zakupu pakietu kontrolnego w projekcie wydobycia gazu Sachalin-2. Pomagał w przyciąganiu zagranicznych inwestorów i organizacji tradycyjnych Dni Inwestora w Londynie i Nowym Jorku.

Po powrocie z Rosji do USA w 2007 r Paige założył własną firmę Global Energy Capital. Próbował zebrać 1 mld dol. na kupno gazowych aktywów w Turkmenistanie, ale przeszkodził tego światowy kryzys. Potem prowadził usługi lobbingowe i konsultingowe dla zagranicznych inwestorów w Rosji. W Niektórych partnerem był Siergiej Jacenko były wysoki menadżer Gazpromu. Razem mieli m.in. pomagać inwestorowi lokować pieniądze w branżę naftową w irackim Kurdystanie. A także konsultować chińskiego inwestora, który chciał kupić aktywa naftowe we Wschodniej Syberii. Chińczyk z transakcji się wycofał.

Jeszcze jeden projekt dotyczył rozwoju w Rosji wspólnie z Gazpromem transportu drogowego bazującego na LNG. Jednak tu zaawansowane rozmowy przerwały sankcje.

Mogą Ci się również spodobać

Zachód wspiera Nord Stream 2

Zgoda europejskich koncernów na współfinansowanie rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku bardzo utrudni Brukseli zatrzymanie ...

Grupa wsparcia Gazpromu

Choć zimy w Europie praktycznie nie było, to cztery unijne kraje zwiększyły znacząco zakupy ...

Zmiany w RN Enei

Czwartkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enei podjęło uchwały w sprawie zamian w radzie nadzorczej spółki. ...

Wiatraczki chcą się kręcić

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: CZH przefiltruje smog Spółka opatentowała urządzenie ...

Orlen i Tauron chcą budować elektrociepłownię w Czechach

Tauron i Orlen mogą współpracować w Czechach. Energetyczny koncern i największa w rafineria w ...

Walne PGNiG godzi się na próbę ugody z b. prezesami spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG wyraziło zgodę na próbę ugody spółki z jej byłymi ...