Doradca Gazpromu, doradcą Trumpa

Bloomberg

Carter Paige były doradca Gazpromu a obecnie miliardera i kandydata na prezydenta Donalda Trumpa skrytykował zachodnie sankcje wobec Rosji.

Doradca Donalda Trumpa ds polityki zagranicznej Carter Paige w wywiadzie agencji Bloomberg wini sankcje wprowadzone wobec Rosji przez Biały Dom w swoich stratach finansowych: zerwaniu liczny transakcji z rosyjskimi inwestorami, obniżeniu wartości posiadanych akcji Gazpromu.

Carter Paige pojawił się w Rosji na początku lat 2000. Pracował w moskiewskim oddziale banku Merrill Lynch i wtedy nawiązał kontakty z Gazpromem. Konsultować miał wiele zagranicznych transakcji Rosjan, w tym dotyczących zakupu pakietu kontrolnego w projekcie wydobycia gazu Sachalin-2. Pomagał w przyciąganiu zagranicznych inwestorów i organizacji tradycyjnych Dni Inwestora w Londynie i Nowym Jorku.

Po powrocie z Rosji do USA w 2007 r Paige założył własną firmę Global Energy Capital. Próbował zebrać 1 mld dol. na kupno gazowych aktywów w Turkmenistanie, ale przeszkodził tego światowy kryzys. Potem prowadził usługi lobbingowe i konsultingowe dla zagranicznych inwestorów w Rosji. W Niektórych partnerem był Siergiej Jacenko były wysoki menadżer Gazpromu. Razem mieli m.in. pomagać inwestorowi lokować pieniądze w branżę naftową w irackim Kurdystanie. A także konsultować chińskiego inwestora, który chciał kupić aktywa naftowe we Wschodniej Syberii. Chińczyk z transakcji się wycofał.

Jeszcze jeden projekt dotyczył rozwoju w Rosji wspólnie z Gazpromem transportu drogowego bazującego na LNG. Jednak tu zaawansowane rozmowy przerwały sankcje.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja pojedzie na spirytusie

Nowe paliwo samochodowe wynaleźli rosyjscy uczeni. Jest bardzo czyste. Nada się do każdego pojazdu. ...

PGG największe problemy ma przed sobą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Z Orlenu do prywatnego biznesu Były ...

Rosja płaci za białoruską atomówkę

W tym roku Rosjanie sfinansują budowaną przez siebie elektrownię atomową na Białorusi kwotą 522 ...

Prezes PGNiG Serwis podaje się do dymisji

Tomasz Hryniewicz, prezes PGNiG Serwis podał się do dymisji. Jego rezygnacja zbiegła się z ...

Atom jest jak kukułcze jajo. Polski na niego nie stać

Finansujące projekt budowy elektrowni jądrowej spółki na długie lata stracą zdolność płacenia dywidendy – ...

Mniejszy apetyt świata na ropę

OPEC obniżył prognozę wzrostu tegorocznego popytu świata na ropę. Wzrost zakupów nie przekroczy psychologicznej ...