Nord Stream 2 przyspiesza

Nord Stream

Choć nie ma akceptacji Brukseli na rozbudowę gazociągu Nord Stream, inwestor wybrał dostawcę rur i zapowiada przyśpieszenie robót.

Spółka Nord Stream AG 2 poinformowała, że rozstrzygnęła przetarg międzynarodowy na dostawę rur stalowych wysokiej jakości dla dwóch nitek Gazociągu Północnego. Całość zamówienia to 2500 km rur dużej średnicy, łącznie ważących 2,2 mln ton. Zwyciężyła niemiecka firma Europipe GnbH (40 proc. zamówienia) oraz dwie rosyjskie firmy – OMK (33 proc.) oraz CzTPZ (27 proc.).

Zarówno Niemcy jak i Rosjanie są udziałowcami spółki Nord Stream AG 2. Gazpromu ma 50 proc. a niemiecki E.ON, holenderski Shell, niemiecki BASF/Wintershall, austriacki OMV i francuski Engie – po 10 proc. udziałów. Dwie nowe nitki będą o mocy 55 mld m3 gazu rocznie. Mają być gotowe do końca 2019 ????.

Inwestor informuje, że „rozmowy z dostawcami znajdują się w stadium końcowym i oczekujemy podpisania wiążących kontraktów w najbliższym czasie” – podaje zamawiający i wyjaśnia: „ Wynik przetargu jest warunkiem niezbędnym do dotrzymania harmonogramu obu nitek, rozpoczynając od 2018 r”.

Uczestnicy przedsięwzięcia starają się wymóc na Brukseli zgodę na inwestycję. W lutym przedstawiciel Shell stwierdził, że rozbudowa gazociągu i tak nastąpi, niezależnie od politycznych dyskusji. Gazociąg ten jest bowiem potrzebny Zachodowi ze względu na wzrost popytu na gaz i spadek własnego wydobycie.

Tymczasem Komisja Europejska ostrzegła w lutym, że realizacja projektu może napotkać trudności, jeżeli nie będzie zgodna z zasadami Trzeciego Pakietu Energetycznego (m.in. połowa mocy musi być udostępniona trzecim dostawcom)

Mogą Ci się również spodobać

Gaz-System konsultuje plan rozwoju

Państwowa spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego w Polsce przygotowała i przekazała do konsultacji ...

Ostra walka o odbiorców prądu

Październik był w tym roku wyjątkowo udany, jeśli chodzi o liczbę zmian sprzedawcy energii ...

Otwiera się kolejne pole sporu z Francuzami

Kolejna sprawa po zerwaniu negocjacji z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dotyczyć może ...

Brudna rosyjska ropa nie zablokuje rafinerii w Płocku

Rosjanie rozpoczęli tłoczenie na Białoruś ropy spełniającej normy jakościowe. Jednak przez system naszego wschodniego ...

Stanowisko PKEE w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego

Komisja Europejska przedstawiła 08.03.2018 r. plan działań w zakresie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego (ang. ...

W poszukiwaniu alternatywy dla węgla

Rosnące ceny prądu skłaniają coraz więcej przedsiębiorstw działających w Polsce do zmiany swoich strategii ...