Nord Stream 2 przyspiesza

Nord Stream

Choć nie ma akceptacji Brukseli na rozbudowę gazociągu Nord Stream, inwestor wybrał dostawcę rur i zapowiada przyśpieszenie robót.

Spółka Nord Stream AG 2 poinformowała, że rozstrzygnęła przetarg międzynarodowy na dostawę rur stalowych wysokiej jakości dla dwóch nitek Gazociągu Północnego. Całość zamówienia to 2500 km rur dużej średnicy, łącznie ważących 2,2 mln ton. Zwyciężyła niemiecka firma Europipe GnbH (40 proc. zamówienia) oraz dwie rosyjskie firmy – OMK (33 proc.) oraz CzTPZ (27 proc.).

Zarówno Niemcy jak i Rosjanie są udziałowcami spółki Nord Stream AG 2. Gazpromu ma 50 proc. a niemiecki E.ON, holenderski Shell, niemiecki BASF/Wintershall, austriacki OMV i francuski Engie – po 10 proc. udziałów. Dwie nowe nitki będą o mocy 55 mld m3 gazu rocznie. Mają być gotowe do końca 2019 ????.

Inwestor informuje, że „rozmowy z dostawcami znajdują się w stadium końcowym i oczekujemy podpisania wiążących kontraktów w najbliższym czasie” – podaje zamawiający i wyjaśnia: „ Wynik przetargu jest warunkiem niezbędnym do dotrzymania harmonogramu obu nitek, rozpoczynając od 2018 r”.

Uczestnicy przedsięwzięcia starają się wymóc na Brukseli zgodę na inwestycję. W lutym przedstawiciel Shell stwierdził, że rozbudowa gazociągu i tak nastąpi, niezależnie od politycznych dyskusji. Gazociąg ten jest bowiem potrzebny Zachodowi ze względu na wzrost popytu na gaz i spadek własnego wydobycie.

Tymczasem Komisja Europejska ostrzegła w lutym, że realizacja projektu może napotkać trudności, jeżeli nie będzie zgodna z zasadami Trzeciego Pakietu Energetycznego (m.in. połowa mocy musi być udostępniona trzecim dostawcom)

Mogą Ci się również spodobać

W PKN Orlen bez porozumienia płacowego między zarządem a związkami

Bez porozumienia zakończyły się we wtorek przed północą w PKN Orlen negocjacje zarządu i ...

Potężne tąpnięcie kursu JSW. Związkowcy zawiadamiają premiera

W reakcji na doniesienia „Rzeczpospolitej” notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej spadają w poniedziałek przed południem ...

Jeden prąd nad Bałtykiem

Komisja Europejska przyznała 323 mln euro na pierwszy etap synchronizacji sieci energetycznych Litwy, Łotwy ...

Walka ze smogiem pochłonie setki miliardów złotych

Około 750 mln zł pochłonie termomodernizacja domów najuboższych osób w 22 gminach z powietrzem ...

UE wspiera Baltic Pipe

Wspólnota zgodziła się przeznaczyć 214,92 mln euro na budowę polsko-duńskiego gazociągu, z prawie 800 ...

Szyba, która grzeje i oszczędza prąd

Specjalizująca się w technologiach fotowoltaicznych firma ML System opatentowała wynalazek pod nazwą „Fotoniczna szyba ...