Nord Stream 2 przyspiesza

Nord Stream

Choć nie ma akceptacji Brukseli na rozbudowę gazociągu Nord Stream, inwestor wybrał dostawcę rur i zapowiada przyśpieszenie robót.

Spółka Nord Stream AG 2 poinformowała, że rozstrzygnęła przetarg międzynarodowy na dostawę rur stalowych wysokiej jakości dla dwóch nitek Gazociągu Północnego. Całość zamówienia to 2500 km rur dużej średnicy, łącznie ważących 2,2 mln ton. Zwyciężyła niemiecka firma Europipe GnbH (40 proc. zamówienia) oraz dwie rosyjskie firmy – OMK (33 proc.) oraz CzTPZ (27 proc.).

Zarówno Niemcy jak i Rosjanie są udziałowcami spółki Nord Stream AG 2. Gazpromu ma 50 proc. a niemiecki E.ON, holenderski Shell, niemiecki BASF/Wintershall, austriacki OMV i francuski Engie – po 10 proc. udziałów. Dwie nowe nitki będą o mocy 55 mld m3 gazu rocznie. Mają być gotowe do końca 2019 ????.

Inwestor informuje, że „rozmowy z dostawcami znajdują się w stadium końcowym i oczekujemy podpisania wiążących kontraktów w najbliższym czasie” – podaje zamawiający i wyjaśnia: „ Wynik przetargu jest warunkiem niezbędnym do dotrzymania harmonogramu obu nitek, rozpoczynając od 2018 r”.

Uczestnicy przedsięwzięcia starają się wymóc na Brukseli zgodę na inwestycję. W lutym przedstawiciel Shell stwierdził, że rozbudowa gazociągu i tak nastąpi, niezależnie od politycznych dyskusji. Gazociąg ten jest bowiem potrzebny Zachodowi ze względu na wzrost popytu na gaz i spadek własnego wydobycie.

Tymczasem Komisja Europejska ostrzegła w lutym, że realizacja projektu może napotkać trudności, jeżeli nie będzie zgodna z zasadami Trzeciego Pakietu Energetycznego (m.in. połowa mocy musi być udostępniona trzecim dostawcom)

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG w nowej roli

Koncern jako operator rozpoczął wykonywanie pierwszego odwiertu w Norwegii. Prace z nim związane potrwają ...

PGNiG coraz aktywniejsze na Ukrainie

Koncern może już korzystać z gazociągów u naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki temu będzie mógł ...

Aukcje nie są pewne

Najpóźniej w czerwcu można się spodziewać zakończenia prac nad projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych ...

OPEC chce zagadać ceny

W piątek w Dausze, stolicy Kataru, spotkają się najwięksi producenci ropy zrzeszeni w OPEC. ...

Turcja tajemniczo o Tureckim Potoku

Ankara twierdzi, że wysłała Moskwie projekt porozumienia w sprawie gazociągu Turecki Potok. Ale szczegółów ...

Serinus Energy nadal ponosi straty

Spółka zanotowała spadek wydobycia ropy i gazu w Tunezji ze względu na wstrzymanie produkcji ...