PGNiG wyznaczy nową cenę skupu

Bloomberg

Pod koniec listopada walne zgromadzenie zdecyduje po jakiej cenie spółka nabędzie kolejne walory własne. Większość z tego co zamierzała kupić już posiada i chce umorzyć.

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zwołał na 24 listopada nadzwyczajne walne zgromadzenie, które m.in. zdecyduje o zmianie ceny zakupu akcji własnych przez spółkę. W projektach uchwał nie sprecyzowano jaka to ma być kwota, ani nawet, czy będzie wyższa od wcześniej uchwalonej, czy też niższa. – Mając na uwadze zmienne warunki na rynku kapitałowym, zarząd PGNiG zwraca się do akcjonariuszy o ewentualną aktualizację ceny zakupu akcji własnych w celu umorzenia – napisano jedynie w uzasadnieniu do projektu uchwały.

W sierpniu walne zgromadzenie zdecydowało, że spółka nabędzie prawie 129,9 mln akcji (mają 2,2-proc. udział w kapitale) za łączną kwotę nie większą niż 700 mln zł. Ustalono też cenę zakupu na poziomie 5,39 zł i wyznaczono termin przeprowadzenia skupu do końca tego roku. Ponadto upoważniono zarząd do ewentualnego odstąpienia od nabycia akcji własnych. W piątek do południa giełdowy kurs wahał się w przedziale 5,06-5,12 zł co może sugerować, że aktualizacja ma doprowadzić do obniżenia wcześniej uchwalonej ceny skupu akcji własnych.

Z projektów uchwał na najbliższe walne zgromadzanie wynika, że PGNiG skupiło już 92,8 mln akcji za łączną kwotę prawie 500 mln zł. Co więcej 24 listopada akcjonariusze mają zdecydować o ich umorzeniu.

Zwołane walne zgromadzenie ma też podjąć uchwałę o nabyciu Hotelu „Orient” w Krakowie przez PGNiG od zależnej firmy Exalo Drilling. Wartość transakcji oszacowano na 11,4 mln zł. Następnie giełdowa spółka wniesienie go w postaci aportu rzeczowego do Geovity, innej zależnej firmy prowadzącej hotele i ośrodki wypoczynkowo-konferencyjne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG ma 70 proc. rynku LNG małej skali

W ubiegłym roku z terminalu w Świnoujściu wyjechało około 1,8 tys. cystern wypełnionych skroplonym ...

Rosja: były minister za kratami, przeszukania w Rosneft

Były minister ds „otwartego społeczeństwa” Rosji miał stworzyć zorganizowaną grupę przestępczą działającą w sektorze energetycznym. ...

Jakie wsparcie dla Opola i Kozienic

Budowane dziś bloki mogą nie zostać zakwalifikowane do kategorii jednostek nowych w aukcjach rynku ...

Najwięksi odbiorcy prądu liczą na dopłaty

Branże energochłonne chcą rekompensat chroniących przed utratą konkurencyjności. Główny pomysł to uszczuplenie wpływów do ...

PiS tylko potrafi rozdawać pieniądze

W obliczu górniczych protestów w czasie kolejnej kampanii wyborczej rząd PiS pokazał, że nie ...

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Siergiej: Zły węgiel powodem smogu w Polsce

Normy węgla do sprzedaży dla gospodarstw domowych, zaproponowane przez ministerstwo, są dalece niewystarczające – ...