Europarlament przeciw Nord Stream-2

Bloomberg

Projekt rozbudowy rosyjskiego gazociągu pod dnem Bałtyku jest sprzeczny z interesami Unii – napisano w strategii rynku gazu, przyjętej przez Parlament Europejski.

Strategia Unii Europejskiej dla rynku LNG i magazynów gazu” została we wtorek wieczorem zatwierdzona podczas sesji parlamentu w Strasburgu. W przyjętym dokumencie parlament uznał, że „jeżeli wbrew unijnym interesom, Nord Stream-2 zostanie zbudowany, to „obowiązkowo potrzeba będzie ocena uzasadnionej dostępności terminali LNG i szczegółowa ocena korytarza gazowego „Północ-Południe”.

W Strategii została też podkreślona „życiowo ważna rola” jaką dla unijnego rynku na gaz skroplony i własne magazyny gazowe – jako dopełnienie do podnoszenia efektywności stosowania OZE. A tym samym zmniejszenia zależności od rosyjskiego surowca.

W dokumencie podkreślono, że w 2015 r import gazu z Rosji do Unii wzrósł o 7 proc., a udział Rosji w całym imporcie gazowym Unii zwiększył się do 41 proc.! Parlament Europejski jest tym bardzo zaniepokojony. Najbardziej lobbuje na rzecz rozbudowy gazociągu Nord Stream zachodni partnerzy Gazpromu – firmy niemieckie Uniper i Wintershall, holenderski Shell, Austriacy z OMV i Francuzi z Engie.

Na razie planom powołania spółki i finansowania projektu przez Zachód przeszkodziła decyzja polskiego UOKiK. Gazprom będzie teraz musiał sam wyłożyć 10,5 mld euro na gazociąg. Pod warunkiem, że dostanie zgodę Brukseli.

Mogą Ci się również spodobać

Będą pieniądze na walkę ze zmianą klimatu

Donald Tusk zadeklaruje na szczycie ONZ neutralność klimatyczną UE do 2050 roku. Bruksela ma ...

Rosja: nowy sposób finansowania projektu Nord Stream 2

Rosyjska prasa informuje we wtorek o podpisaniu przez spółkę Nord Stream 2 AG, operatora ...

Miedwiediew i Rosneft zadziwili Putina

Prezydent Rosji wyraził zdziwienie, że premier Rosji zgodził się na kupno przez państwowy koncern ...

Enea: Misja ważniejsza od zysków

Enea jako kolejna spółka kontrolowana przez Skarb może wpisać bezpieczeństwo energetyczne do statutu. Chyba ...

Rosyjska ropa uwalnia się od Brent

Rusza testowy handel nowymi markami rosyjskiej ropy, nie powiązanymi z europejską marką Brent. Ma ...

Iran znów zaskakuje

Tylko w drugim kwartale irański port z terminalem naftowym opuściło 51 tankowców wyładowanych gazowym ...