Europarlament przeciw Nord Stream-2

Bloomberg

Projekt rozbudowy rosyjskiego gazociągu pod dnem Bałtyku jest sprzeczny z interesami Unii – napisano w strategii rynku gazu, przyjętej przez Parlament Europejski.

Strategia Unii Europejskiej dla rynku LNG i magazynów gazu” została we wtorek wieczorem zatwierdzona podczas sesji parlamentu w Strasburgu. W przyjętym dokumencie parlament uznał, że „jeżeli wbrew unijnym interesom, Nord Stream-2 zostanie zbudowany, to „obowiązkowo potrzeba będzie ocena uzasadnionej dostępności terminali LNG i szczegółowa ocena korytarza gazowego „Północ-Południe”.

W Strategii została też podkreślona „życiowo ważna rola” jaką dla unijnego rynku na gaz skroplony i własne magazyny gazowe – jako dopełnienie do podnoszenia efektywności stosowania OZE. A tym samym zmniejszenia zależności od rosyjskiego surowca.

W dokumencie podkreślono, że w 2015 r import gazu z Rosji do Unii wzrósł o 7 proc., a udział Rosji w całym imporcie gazowym Unii zwiększył się do 41 proc.! Parlament Europejski jest tym bardzo zaniepokojony. Najbardziej lobbuje na rzecz rozbudowy gazociągu Nord Stream zachodni partnerzy Gazpromu – firmy niemieckie Uniper i Wintershall, holenderski Shell, Austriacy z OMV i Francuzi z Engie.

Na razie planom powołania spółki i finansowania projektu przez Zachód przeszkodziła decyzja polskiego UOKiK. Gazprom będzie teraz musiał sam wyłożyć 10,5 mld euro na gazociąg. Pod warunkiem, że dostanie zgodę Brukseli.

Mogą Ci się również spodobać

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...

Rosja ustępuje Exxonowi

Moskwa zawrze ugodę z koncernem ExxonMobil i zwróci nadpłacone przez Amerykanów podatki. Amerykanie pozwali ...

Polak na czele ukraińskich magistrali

Rada nadzorcza Naftogazu jednogłośnie postawiła Pawła Stańczaka na czele krajowego operatora gazowego. Polak pokieruje ...

Cieszmy się niskimi cenami

Spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują – uważa Jakub Bogucki, analityk e-petrolu. Ale ...

Kreml napuszcza Unię na USA

Rosyjskim władzom puszczają nerwy. Amerykańskie sankcje wobec gazociągu Gazpromu nazywają szantażem; amerykański gaz łupkowy ...